Вчора, 15 лютого 2018 року, в Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (м. Львів, площа Ринок, 10) відбулося відкриття нової постійної експозиції народної кераміки, на якій представлено унікальні гончарні вироби різних регіонів України.
“Гончарство – це цілий пласт нашої національної культури з особливим світоглядом, який мабуть найкраще передає квінтесенцію нашого національного менталітету з глибин тисячоліть. І наш музей радий відкрити для уваги всієї львівської громади і відвідувачів музею нову гончарну залу, яка показує все розмаїття гончарних виробів різних регіонів України. Цього разу, для оживлення експозиції ми представили гончарне коло, такий своєрідний інтерактив, де кожен бажаючий може покрутити це коло і зрозуміти з чого починається праця гончара”, – зазначив заступник директора з музейної роботи музею етнографії та художнього промислу у Львові, Андрій Клімашевський.
Експозиція народної кераміки географічно охоплює майже всю територію України, з головним акцентом на західних регіонах. Тут можна побачити і ужиткові предмети і речі обрядового призначення. Загалом же у фондах музею зберігаються десятки тисяч керамічних артефактів.
“За цим залом ми дійсно можемо собі уявити про розвиток гончарства в Україні. Тут представлені найкращі зразки, які знаходяться у наших фондах, що налічують більше десяти тисяч предметів. Звісно, що найбільше у нас кераміки із Західної України, проте представлені й інші регіони . Найбільше на експозиції представлений посуд, різні види дзбанків, глечиків, макітри, миски, горнята і т.д. Є група культових та обрядових предметів, прикраси”, – розповіла кандидат мистецтвознавства, старший науковий співробітник Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України Галина Івашків.
Також, в рамках відкриття експозиції, в музеї відбувся майстер-клас із гончарства від народних майстрів Оксани Мартинович-Смеречинської та Дмитра Каганюка.
“Нам було надзвичайно цікаво подивитися на цю експозицію, бо ми кераміки і все нове, кожен посуд є один в своїй суті. Збережений він несе до нас інформацію поколінь і все життя продовжуєш вчитися та пізнавати щось нове. А все нове – це забуте старе і ця експозиція є таким прикладом, де можна багато чого навчитися”, – зазначила майстриня Оксана Мартинович-Смеричинська.
Смачною родзинкою події стали пампухи з вишнями, які напекла донька Оксани та Дмитра і якими гончарі абсолютно безкоштовно пригощали усіх відвідувачів. До слова, багато керамічних речей їх роботи можна було придбати одразу в музеї.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ