Формування навколо музейного середовища на прикладі проекту “Зібрання родини Соломії Крушельницької” (відео)

996
Формування навколо музейного середовища на прикладі проекту “Зібрання родини Соломії Крушельницької”

Ми продовжуємо публікувати виступи учасників наукової конференції під назвою “Меморіальні музеї сьогодні: специфіка експозиційної, фондової та освітньої роботи”, що проходила 16-17 листопада в приміщенні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

Пропонуємо вашій увазі доповідь старшого наукового співробітника Музично-меморіального Музею Соломії Крушельницької у Львові Олександри Кирик на на тему:  “Формування навколо музейного середовища на прикладі проекту “Зібрання родини Соломії Крушельницької””.

“У Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львові стало доброю традицією збирати родину співачки. Соломія Крушельницька мала велику і поважну родину. Серед нащадків славних родів Крушельницьких-Савчинських були і є: відомі співачка Іра Маланюк (Австрія) і художниця Ярослава Музика, композитор, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Мирослав Скорик, композитор і музикознавець, заслужений діяч мистецтв України Богдана Фільц, психотерапевт, професор Олександр Фільц, письменник і перекладач, лауреат премії ім. М. Рильського Андрій Содомора, лікар і поетеса, член Національної спілки письменників Теодора Савчинська-Латик, священики Богдан Нуд і Тарас Савчинський, правник Тарас Костур, скрипалька Іванна Гусар, флейтист Андрій Карпяк та багато інших відомих осіб.

Ініціаторами таких традиційних “музейних” родинних зібрань були директор Музею С. Крушельницької Галина Тихобаєва та інженер Роман Нуд. Його прабабця доводиться рідною сестрою Теодорі Савчинській, матері С. Крушельницької. Шлях до вивчення генеалогічного дерева у Романа Нуда почався ще в 60-ті роки. Тоді він знав лише вузьке коло своїх близьких. Поступово його цікавість набула професійних рис: розпочав комп’ютерну картотеку родини (зараз ця картотека налічує понад 700 осіб) та родинний архів у фотографіях. На жаль, людське життя плинне і пан Роман не встиг реалізувати своїх планів. Продовжив його роботу представник іншої гілки родини Савчинських, нині уже покійний Лев Тарнавський. Із своїм сином він видав книжку “Родовід Савчинських”, у якій поміщені детальні схеми гілок роду Савчинських.

Cтарший науковий співробітник Музично-меморіального Музею Соломії Крушельницької у Львові Олександра Кирик
Cтарший науковий співробітник Музично-меморіального Музею Соломії Крушельницької у Львові Олександра Кирик

Перше Зібрання членів родини Соломії Крушельницької відбулося у меморіальному Музеї співачки 24 серпня 2002р.– у День Незалежності України. Тоді багато з учасників зустрічі вперше побачили один одного. Це знайомство дало поштовх до нових родинно-дружніх контактів. Серед присутніх були й гості із США і Канади. Найстаршим учасником цього зібрання був 93-річний отець Богдан Нуд, який 65 років був парохом в с. Загіречко біля Ходорова, наймолодшому – виповнилося тільки кілька місяців. Старше покоління родини ділилося своїми спогади про С. Крушельницьку, про її рідних і близьких. Було багато і “родинних знахідок” при перегляді старих фото, знайомств із сімейними реліквіями. Члени двох близьких між собою родин Савчинських і Яворських, які не бачилися понад 40 років, знову зустрілися у стінах Музею.

Родинні зібрання відбуваються щороку. Кожне Зібрання має свою тематику, яку розробляють працівники музею разом з представниками родини. На кожному з них обов’язково звучить музика і спів, відкривається виставка, зокрема, “Роде наш красний…”, “Родинний портрет” та інші. Кілька Зібрання було присвячено окремим представникам родини, наприклад: “Анна Крушельницька: до 120-річчю від дня народження співачки” (серпень 2007р.– VI Зібрання), “Мелодії життя Мирослава Скорика: до 70-річчя від дня народження композитора” (30 серпня 2008р.–VII Зібрання), “Отець Богдан Нуд – патріарх родини: до 100-літнього ювілею” (30 жовтня 2010р. VIII Зібрання). Кожна така зустріч чи родинна виставка ставала ілюстративним матеріалом для мистецьких та інформаційних телепрограм, заходів у рамках загальноміської промоційної акції “Ніч у Львові” (2012р. “Анна Крушельницька: доля сестри Соломії”, 2014р.–“Зустріч з Маестром Мирославом Скориком”, “Мелодії Мирослава Скорика”).

Щоб заохотити до участі у родинних зібраннях молодих членів родини, серед яких є багато митців, виникла ідея започаткувати цикл виставок “Художники з родини С. Крушельницької”. Так, у серпні 2012р.(ХІ Зібрання родини) відкрилася перша з цього циклу виставка художніх робіт Дем’яна Перетятка, тоді студента Львівського державного коледжу прикладного та ужиткового мистецтва ім. І. Труша. 26 липня 2013 року під час ХІІ Зібрання родини – виставка художніх робіт Ореста Вачкова (у його сім’ї уже три покоління художників: мама, син і внуки). Продовжуючи даний цикл, 3 серпня 2014 року на ХІІІ Зібранні родини відкрилася виставка “Світ моїми очима” Ярослави Латик із Стрия.

Виставки з циклу “Художники з родини С. Крушельницької” посприяли розширенню музейного середовища і створенню нових проектів. Так, 21 вересня 2012 року, в головному корпусі Львівської політехніки відкрилася велика виставки “Нащадки роду Соломії Крушельницької — Соломії Крушельницькій”. ЇЇ експонування відбулося у рамках Ювілейної академії “Соломія Крушельницька у світовій культурі: слідами нащадків” (до 140-річчя співачки), яку зорганізували Музей, Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою при Львівській політехніці та Конгрес українців Естонії. Учасниками цієї ювілейної академії були працівники музею і представники родини А. Содомора, Л. Гусар, Б. Фільц,І. Гусар.

Використовуючи творчий потенціал родини, музей Соломії Крушельницької організовує концерти, презентації, виставки для львів‘ян та гостей нашого міста. Окрім звичних зібрань родини у Музеї проходили інші заходи, натхненниками чи учасниками яких були члени родини. Це і презентації книжок Стефанії Павлишин “Історія однієї кар’єри” (про співачку Іру Маланюк), Теодори Савчинської-Латик “Віднайди нас, Господи”, творчий вечір Богдани Фільц та відкриття виставки “Затремтіли струни у душі моїй ” (листопад 2007р), авторський вечір Андрія Содомори (30 січня 2011р.) та презентація його книжки “Сльози речей” (липень 2010р.), виставка “Спомини про маму: вишивка,макраме, ґердани Галини Костик” (березень 2010р.), виставка “З літопису музейного життя: виставка до ювілеїв Олександри Блавацької і Стефанії Павлишин” (травень 2015р.) та ін.

Усі члени родини перейнялися роботою Музею Соломії Крушельницької і мали бажання розширити свої знання про славетну родичку, прилучитися до популяризації її імені. Так народилася ідея поїздок місцями, де бувала С. Крушельницька. Як уже показав досвід, до таких подорожей з великою охотою прилучається кілька поколінь, серед яких багато молоді.

Cтарший науковий співробітник Музично-меморіального Музею Соломії Крушельницької у Львові Олександра Кирик
Cтарший науковий співробітник Музично-меморіального Музею Соломії Крушельницької у Львові Олександра Кирик

26 серпня 2006 року відбулося перше виїзне V Зібрання родини у с. Звенигород Пустомитівського р-ну Львівської обл. Тут багато років був парохом Григорій Савчинський, дідусь С. Крушельницької. Після цього відбулися інші подорожі, а саме: VIII Зібрання 19 червня 2009р. у с. Біла коло Тернополя, де минули дитячі та юнацькі роки співачки; Х Зібрання 16 червня 2011р. у с. Дубина Сколівського р-н Львівської обл., де родина співачки і сама Соломія відпочивали; ХІІ Зібрання – 27 червня 2013р. у м. Коломия Івано-Франківської обл., де в різні роки виступала співачка; ХІV Зібрання – 4 червня 2015р. у м. Стрий Львівської обл., де неодноразово проходили концерти за участю С. Крушельницької. Під час тих поїздок-зібрань учасники дізнавалися більше про родинні корені, знайомилися із історико-культурними пам’ятками. Такі поїздки відбувалися при підтримці місцевої влади за участі мешканців, а саме: панахиди на могилах усопших членів родини, огляд музеїв, демонстрації документальних фільмів про С. Крушельницьку, концерти провідних солістів Львова, які виконували твори з репертуару співачки.

Яскравим прикладом залучення родини до розширення формування навколо музейного середовища стало останнє ХІV Зібрання у місті Стрию. Сьогодні у Стрию живуть представники двох родів – Савчинських і Крушельницьких. Після богослужіння на цвинтарі, екскурсій містом та стрийськими музеями, гості зі Львова познайомилися з місцевою родиною. Зустріч відбулася у Народному домі. Працівники львівського музею співачки презентували новий документальний фільм “Соломія” (режисер Лариса Колосова, ТРК “Глас”, Київ, 2014р.), а солістка Львівської філармонії Ліля Коструб виконала твори з репертуару С. Крушельницької. У фойє Народного дому експонувалася виставка художніх робіт стрийської мисткині Ярослави Латик (теж родички С. Крушельницької). Присутні могли познайомитися з письменницьким доробком її бабусі Теодори Савчинської-Латик. Та справжньою родзинкою цього Зібрання була прем’єра дитячої опери “Лісова казка”, авторами якої є члени родини – поетеса Теодора Савчинська-Латик і композиторка Богдана Фільц. Постановку опери здійснили учні та викладачі Стрийської дитячої музичної школи ім. О. Нижанківського. Здавалося, що до постановки цієї опери готувалося усе місто, родина кожного з учасників. Зал був вщент заповнений.

Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові
Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові

Проект щорічних Зібрань родини Соломії Крушельницької дав можливість:

  • реалізувати нові спільні проекти Музею і членів родини С.Крушельницької, в тому числі – міжнародні;
  • залучити до Музею молодше покоління родини С. Крушельницької, що дає можливість талановитим нащадкам розкрити та презентувати свій мистецький потенціал;
  • поєднати просвітницьку, науково-освітню роботу Музею з публічними акціями;
  • доповнити життєпис Соломії Крушельницької, ширше дослідити генеалогію родини співачки;
  • популяризувати фондову збірку Музею Соломії Крушельницької; поповнити фонди Музею новими матеріалами;
  • видати книжку: Л. О. Тернавський, В. Л. Тернавський “Родовід Савчинських” ;
  • розширити “родинне коло” співачки;
  • сформувати навколо музейне середовище шанувальників Музею, знайти друзів.

Такі Зібрання переконують нас, що кожен українець повинен досконало знати і вивчати свій родовід. Така праця не зробить з людини перекотиполе чи манкурта. Нам усім слід би повчитися в родини Соломії Крушельницької, та й у неї самої. Велика артистка, яка спричинилася до розвитку культури інших народів, завжди наголошувала на свою приналежність до українського народу, для якого жила і працювала.

Одним з пріоритетних напрямків діяльності працівників Музею співачки є розширення кола шанувальників, приятелів Музею, формування навколо музейного середовища. Завдяки цій роботі Музей, всупереч пересічному уявленню, став ще більш відкритим для суспільства. А гуртування родини навколо Музею, чи не найважливіший вияв цієї відкритості. Члени великої родини Соломії Крушельницької, які живуть не тільки у Львові, а й в інших містах України, чи інших країнах світу стали добрими друзями і помічниками Музею.”

Олександра КИРИК
старший науковий співробітник Музично-меморіального Музею Соломії Крушельницької у Львові

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.