На фонтан «Водолій», що розташований на вулиці Коперника навпроти пам’ятника Маркіянові Шашкевичу, кілька десятиліть ніхто не звертав уваги. А сучасна молодь вже й не пам’ятає його в робочому стані. Збудований в радянські часи, він дуже органічно влився в архітектурний ансамбль міста. Можливо тому, що до його появи доклала свою творчу руку українська скульпторка Теодозія Бриж.
Про історію створення цього фонтану Фотографіям старого Львова розповіла наглядач у Музеї-майстерні Теодозії Бриж пані Леся Безніско.
“Задумувала Теодозія благоустрій джерела, що било під Цитаделлю. Там була підпорна стінка, зроблена радянською владою і просто в землю вставлена труба з якої текла вода.
Це було дійсно державне замовлення, бо не могла вона сама провести будівництво такої вилитої півкруглої підпорної стінки куди Теодозія Марківна запропонувала ряд моделей. Спочатку думалося, що це буде коло і гуцул, який тримає дзбанок, або жінка, яка тримає дзбанок і тече вода.
А от чим зумовлене коло на якому зображено знаки зодіаку, я чесно кажучи, не знаю. Видно воно зародилося уже під час створення роботи.
Відлили цю модель в чавуні, Богу дякувати. Бо якби відлили в бронзі її би вже давно здерли. Під’єднали до джерела, до труби і там текла вода. Взяли теребовлянський камінь (рожевий вапняк), обложили стіну тою теребовлянською плиткою. Вона була такого рожевого кольору. Внизу біля джерела ще була кам’яна ванна, яку хтось розбив, комусь вона була потрібна. Отак виникла композиція Водолія, яку відкрили у 1977 році,”- розповідає пані Леся.
На підтвердження слів пані Лесі, на фото добре проглядається місце, де колись знаходилась кам’яна ванна.
“За Незалежності струмок замулився і перестала вода текти. Щодо Водолія, то камінь оббивали, розмальовували, стіна підпірна під Цитаделлю, що проходить вздовж вулиці Коперника була в такому страшному стані, що мені, як львів’янці було встидно повз то проходити. Уже як працювала музейним доглядачем, то підмітала, мила, чистила.
І коли раптом помітила, ідучи на роботу, що відгородили та закрили, то не постидалася та запитала, що діється. Мені відповіли, що буде реставрація. А яка реставрація, чому не питають в Музеї Теодозії Бриж роботу, яка тут є, як це буде виглядати? У відповідь: це не ми керуємо, ми просто виконавці, все буде зроблено як було і вода буде. Я заспокоїлася, думала вода буде з дзбанку текти”, – згадує пані Леся.
“Проект реконструкції та відновлення фонтану був розроблений ще у 2007 році. Оскільки проект не був реалізований, деякі його деталі є застарілими, а деякі – втраченими. Також за цей час відбулося багато змін, як у цінах на матеріали, так і, можливо, з’явилися нові, сучасніші підходи до виконання цих робіт”, – зазначав начальник відділу комунального господарства Галицької райадміністрації Ігор Савка, йдеться в повідомленні видання Твоє місто від 15 Серпня 2017 року.
А вже 5 червня 2018 видання Варіанти наводить слова з приводу початку ремонтних робіт фонтану.
“Відповідно до проекту, тут буде проведено демонтаж і заміну існуючої цегляної кладки, замінено гідроізоляцію, замінено плитку, відремонтовано чашу фонтану, зроблено каналізування для фонтану, освітлення. Роботи планують завершити до 1 вересня. Вартість робіт 458 тис грн”, – хвалився Ігор Савка.
Для більшої переконливості виконавці проекту підкріпили свої наміри красивою графічною 3d візуалізацією, яку ми знайшли на сторінках видання Твоє місто. Як видно з цього зображення, у фонтана присутня нижня чаша і водоспад стікає в заглибленні.
“Коли Водолія відкрили, то жахнулася. Для чого було будувати плити, по яких тепер тече вода. Технічно робота виглядає абсурдно, можливо воно і якісно, але чи надовго? Адже підпорна стінка має свій фундамент,а ще на 50 сантиметрів стіни, напевно там труби проходять, і ще це все закрили. Але вода там тече постійно, задня стінка мокра, все зацвітає. Я не знаю, хто це проектував, але воно суттєво відрізняється від початкового ескізу”, – ділиться враженнями Леся Безніско.
Якщо порівняти проектну візуалізацію і кінцевий результат, то можна знати кілька суттєвих відмінностей. До прикладу – кудись поділася обіцяна та запроектована чаша, а водоспад стікає без заглиблення просто по стіні, залишаючи білі розводи від солі.
Відкрили оновлений фонтан далеко не 1 вересня, як обіцяв начальник відділу комунального господарства Галицької райадміністрації Ігор Савка, а 6 листопада, потративши на роботу шість місяців, замість передбачених чотирьох. І, як зазначає видання Zaxid.net, капітальний ремонт фонтана обійшовся місту чомусь у майже 615 тисяч гривень, тобто на 158 тисяч більше.
«За задумом архітектора, вода, яка позаду скульптури, тече по колу. А з глечика витікає вода із трубопроводу, яка є питною», – сказав під час брифінгу голова Галицької районної адміністрації Андрій Зозуля.
Питна вода з фонтану тече лише тоді, коли до неї підходить людина. За словами архітекторки Ольги Криворучко, бетонну стіну спеціально намагалися зробити мінімалістичною, аби закцентувати на самій скульптурі Водолія, яку свого часу створила Теодозія Бриж.
“Коли повністю підсохне стіна, а для цього треба 1−2 тижні теплої погоди, можна буде покрити її фінальним захистом покриття. Перш за все, ми хотіли, щоб тут була вода. Запит міста теж був на те, щоб фонтан функціонував. Вода, що тече позаду, не є питною. Питна лише та, яка зі струї. Вона працює на датчику: вмикається тоді, коли хтось підходить”, — сказала Ольга Криворучко, йшлося в повідомленні видання Твоє місто від 6 листопада 2018 року.
Пройшов рік з моменту відкриття фонтану Водолій на вулиці Коперника, але стіна чогось досі не висохла. Досі вона залишає неприємний слід на сірій не цікавій стіні і справляє враження незакінченості. А львівські архітектори і будівельними почали наступ на інші львівські фонтани.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ