У вівторок, 3 жовтня 2017 року, у виставкових залах Палацу мистецтв імені Тетяни та Омеляна Антоновичів ЛННБ України ім. В. Стефаника (вул. Бібліотечна, 2) відкрилася виставка творів художника Остапа Гончара «У світі графіки та живопису».
“В наших стінах ми часто робимо виставки, але переважно академічні, а твори народного мистецтва у нас є рідкістю. На даній виставці представлено переважно твори у жанрі графіки і живопису. Графіка здебільшого у техніці лінориту, живопис – олія на картоні, на склі.
Кожна річ, яка твориться людиною, несе в собі свою енергетику. Таку енергетика добра, світла, миру, вселенського філософського роздуму, яка віє від цих графічних, живописних робіт Остапа Гончара я зустрічала рідко. Дуже приємно вражає барвистість та поєднання кольорів у живописних роботах”, – сказала в. о. директора Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів, кандидат мистецтвознавства пані Ольга Осадця відкриваючи виставку.
Остап Гончар народився 1937 року на Тернопільщині. Закінчив Бережанське педагогічне училище, фізичний факультет Львівського Національного Університету імені Івана Франка. Понад п’ятдесят років працював вчителем фізики в освітніх закладах Львова: середній школі № 68, методистом в Обласному інституті підвищення кваліфікації вчителів фізики та викладачем у Львівському військовому ліцеї імені Героїв Крут. Опублікував понад п’ятдесят друкованих праць навчально-методичного змісту, навчальних посібників для 6-11 класів загальноосвітніх шкіл.
“Остап Гончар не має професійної художньої світи, не має училищ, академій, але він свій талант черпав з епохи. Епохи не тільки нинішньої, а найперше всіх, які ідуть до нас. Мудрість, яку передають століттями безіменні майстри він увібрав в себе і розвинув її уже в наш час під впливом подій ХХ ст. 60- х років, власне коли міцно став на ноги і виношував певні ідеї і певні думки.
Важливо, що твори художник не почав малювати для виставок . Він робив їх для себе, щоб зафіксувати певну власну, не нав’язану, не вимушену, не під впливом, а свою думку. Ці думки вилилися у ряді жанрів – у портреті, у сюжетних творах, у пейзажах”, – зазначила науковий співробітник відділу наукових досліджень творів образотворчого та музичного мистецтва Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів ЛННБ України ім. В. Стефаника, кандидат мистецтвознавчих наук Лариса Купчинська.
Серед гостей церемонії офіційного відкриття виставки, поряд з родиною, колегами та друзями художника, були й професійні мистецтвознавці, які високо оцінили творчість Остапа Гончара.
“Мені дуже подобається ця виставка. Мене вражає, в позитивному розумінні слова, її обсяг, кількість робіт, адже жодна робота, жодний сюжет не повторюються. За кожною картиною,за кожним графічним аркушем відчувається велика праця автора в інтелектуальному плані, творчому плані і в плані техніки виконання.
Творчість Остапа Гончара є дуже щирою, дуже відкритою. Він спілкується з своїм глядачем і здається не має жодної теми нашого сьогодення чи з історії, яку б він не заторкнув. Тому я думаю, що ця виставка буде дуже цікава для глядачів”, – поділилася враженнями старший науковий співробітник Інституту народознавства НАН України Оксана Шпак.
Поет і прозаїк, один із чільних представників так званої «пізньошістдесятницької» генерації та політв’язень Ігор Миронович Калинець на виставці вперше познайомився з творчістю митця, але вона не залишили його байдужим.
“Я б поділив мистецтво Остапа Гончара на дві частини – дуже цікаву та багату графіку, яка має глибокі коріння і наївне мистецтво, яке можливо не є випробуване певними канонами навчання, але це свідчить про те, що наш народ талановитий. Він рветься, він хоче бачити світ в іншій подобі ніж має навколо себе і Остап Гончар власне належить до представників тих людей, які творять свій власний світ”,- сказав Ігор Калинець.
Остап Гончар подякував натхненникам та організаторам виставки та всім хто завітав на відкриття і авансом запросив усіх на свою наступну виставку.
Виставка творів художника Остапа Гончара «У світі графіки та живопису» експонуватиметься у виставкових залах Палацу мистецтв імені Тетяни та Омеляна Антоновичів ЛННБ України ім. В. Стефаника (вул. Бібліотечна, 2) до 27 жовтня 2017 року.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ