Фестиваль до Дня Незалежності, або «Поморяни-2016»

2224

У неділю, 28 серпня 2016 року, в селищі Поморяни Золочівського району, відбувся ІІІ фестиваль народної творчості «Поморяни-2016» з нагоди 25 річниці Незалежності України. У межах фестивалю відвідувачам організували екскурсію місцевими архітектурними пам’ятками, по завершенню якої на гостей чекав концерт.

Фестиваль "Поморяни 2016". Фото: Ксенія Янко
Фестиваль “Поморяни 2016”. Фото: Ксенія Янко

Відкривали дійство Службою Божою, відтак справили поминальну панахиду за загиблими героями України.

Приїхати в Поморяни варто вже задля того, щоб на власні очі побачити кількасотлітній Поморянський Замок, що наприкінці ХVII віку, за часів Яна ІІІ Собеського, витримував облоги турків і кримських татар; який століттям пізніше, перебуваючи у власності Прушинських відновлений, перебудований, вміщував полотна Рембранта і Да Вінчі, колекцію гравюр польських королів, медалей та монет, мозаїк та ікон. Зрештою замок, котрий сьогодні лютіше за будь-якого ворога знищує час. Поглянути на давню споруду ратуші, на дерев’яну церкву, що її попередницю, за місцевою легендою, збудували козаки полковників Кривоноса та Морозенка, 1648 року під час походу військ  Богдана Хмельницького на Львів. Відвідати костел Пресвятої Трійці, зведений в 1807-1808 роках, що привертає увагу передовсім гербом Галичини, та масонськими символами на фасаді, у стінах котрого до 2008 року перебував найдавніший із постійно діючих органів України.

Поморянський замок. Фото: Ксенія Янко
Поморянський замок. Фото: Ксенія Янко

Депутат Золочівської районної ради, співорганізатор фестивалю «Поморяни 2016» Василь Ляшовський повідомив, що поруч із відзначенням Дня Незалежності подія мала й інші цілі, насамперед, популяризування історичної спадщини, запрошення до Поморян гостей із сусідніх областей.

Депутат Золочівської районної ради, співорганізатор фестивалю «Поморяни 2016» Василь Ляшовський. Фото Роман Метельський
Депутат Золочівської районної ради, співорганізатор фестивалю «Поморяни 2016» Василь Ляшовський. Фото Роман Метельський

– Перший наш фестиваль відбувся у 2010 році до річниці селища, другий у 2012. Я думаю ще попереду четвертий і п’ятий фестиваль, гадаю ми з ними вийдемо й на обласний рівень. Наша основна мета: запрошувати гостей з Тернопільщини, Львівщини, інших областей, щоб вони більше довідувались про Поморяни. Люди, які приїдуть і побачать наші пам’ятки архітектури, можливо зацікавляться ними та допоможуть їх зберегти. – розповів він.

Виступ народного танцювального колективу «Первоцвіт». Фото: Ксенія Янко
Виступ народного танцювального колективу «Первоцвіт». Фото: Ксенія Янко

Цього року в концертній частині взяли участь понад 100 виконавців. Серед них, народний танцювальний колектив «Первоцвіт», ансамбль танцю «Веснянка», Поморянський церковний хор, вокальний ансамбль «Край», інструментальний ансамбль «Ех, забава», солісти Орест Масник, Анна Химчук, Оксана Квас та інші. Ведучими вечора були Михайло Сернюк та Тетяна Вітка. Примітно, організатори фестивалю навмисне не стали вдаватись до запрошення відомих обласних колективів. Таким чином вирішили підтримати талановиту молодь Золочівського, Перемишлянського, Зборівського краю – місцевих, подекуди зовсім юних зірок сцени. У їхньому виконанні звучала народна та естрадна пісня, поєднанням традиційних і сучасних елементів, давнього і нового, дивували танцювальні номери.

Виступ народного танцювального колективу «Первоцвіт». Фото: Ксенія Янко
Виступ народного танцювального колективу «Первоцвіт». Фото: Ксенія Янко

Недалеко біля сцени усіх охочих пригощали кулішом справжні козаки. Побратими козацького навчально-вишкільного полку «Золочів » на чолі з отаманом Ярославом Карнківським прибули до Поморян почастувати добрий люд козацькою кашею, показати клейноди та вистрілити з гармати, аби чули як гримить слава козаків.

Козаки навчально-вишкільного полку «Золочів ». Фото: Ксенія Янко
Козаки навчально-вишкільного полку «Золочів ». Фото: Ксенія Янко

Зовсім поруч активісти громадської організації «Подаруй солдату захист» збирали пожертви на потреби новітнім воїнам. Об’єднання «Подаруй солдату захист» існує вже півтора роки при церкві Вознесіння Господнього у Золочеві: плетуть маскувальні сітки, «кікімори», шиють балаклави, та білизну бійцям, відправляючи допомогу адресно в зону АТО. Волонтери долучились до фестивалю вперше з надією, що в Поморянах знайдеться чимало небайдужих людей.

Волонтери ГО "Подаруй солдату захист". Фото: Ксенія Янко
Волонтери ГО “Подаруй солдату захист”. Фото: Ксенія Янко

Свято не могло оминути тієї гіркоти , що нею віднедавна «смакують» усі навіть найсолодші події. Володимир Бас, селищний голова Поморян наголосив, що в цей день його місія «вшанувати тих людей, які захистили нас від зовнішнього агресора», додавши:

Cелищний голова Поморян Володимир Бас. Фото Роман Метельський
Cелищний голова Поморян Володимир Бас. Фото Роман Метельський

– Я хочу по подякувати воїнам за те, що вони відстоювали незалежність. Звісно, дуже радію, що таке свято є, бо жити однією війною – це страшно. Я вірю, що наступного разу, коли відбуватиметься фестиваль, ми матимемо мирне небо, і він буде ще веселіший. Зараз ми всі відчуваємо той гіркий присмак війни.

Маленька публіка фестивалю "Поморяни 2016". Фото: Ксенія Янко
Маленька публіка фестивалю “Поморяни 2016”. Фото: Ксенія Янко

Зранку до вечора тривало народне гуляння з піснями, танцями, смачними стравами, усмішками, але не без щему в серці. Хтось назве його привітом згадати минувшину,  спонукою покращити теперішнє, інший нагодою повеселитись, відрадою душі. На диво, кожен буде правий.

Ксенія ЯНКО

Додаткові джерела:

Поморяни – Вікіпедія https://uk.wikipedia.org/wiki

Улюблений замок короля Яна ІІІ Собеського на межі знищення

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.