21 листопада у Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького (вул. Драгоманова, 42) було особливим. На перший погляд, відкриття виставки — звична для музею справа. Так, але в середу відбулося представлення експозиції абстрактних творів мисткині, яка майже чверть століття мовчала в живописі. „ENIГМА“ — виставка найновіших полотен відомої львівської художниці, графіка, модельєрки Ніни Буряк. Майже півсотні живописних робіт, представлених шанувальникам глибокої філософії та пошуку, створені впродовж 2017-2018 років.
У музейному представленні виставки зазначено, що „Ніна Буряк творить свої роботи, підкоряючись глибинній інтуїтивній хвилі. Її творчий доробок сприймається як цілісний енергетичний потік, сугестію якого є ті чи інші настрої, дійства, атрибути та конструкції, тонко препаровані кольором та фактурою. Насиченість образів досягається за рахунок чіткої лінії та поєднання різноманітних орнаментальних фактур. Виставка Ніни Буряк „ENIГМА“ позначена складними — метафізичними — властивостями морфології образності“.
Першим із такою важливою подією привітав Ніну Буряк директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан. Вітаючи художницю, він зазначив:
— Роботи Ніни Буряк — впізнавані. Це — бездоганні твори. Ми знали її як чудового графіка, цікаву модельєрку, а сьогодні пізнаємо як живописицю. Ця виставка, мабуть, наймасштабніша між її експозиціями. Вона — вражає. Я бачив багато її творів, але ці роботи підтверджують, що Ніна є дуже добрим живописцем. Але бажаю не забувати й про графіку, бо в ній, Ніно, ти теж дуже сильна. Вже наступного року ми плануємо з мисткинею відкрити ще більшу експозицію її робіт, якою вона буде — стане сюрпризом для усіх.
Серед гостей заходу було чимало друзів і творчих колег Ніни Буряк, а також її найрідніші. Несподіваним для усіх став виступ подруги, із якою художниця товаришує з першого класу — 58 років. Вона поділилася спогадами, як дітьми після уроків бігли в музеї та галерею, роздивлялися картини і старалися запам’ятати прізвища художників. А також і те, що скільки знає пані Ніну, стільки та малювала — всі зошити були в різних малюнках. Батько Ніни Буряк завжди її підтримував у прагненні малювати і вболівав за її успіх. І цю виставку — „ENIГМА“, яку відкривали на свято Михайла, мисткиня присвятила своєму татові Михайлові.
Серед тих, хто виступив із вітальним словом до авторки, був кандидат мистецтвознавства, старший науковий співробітник відділу мистецтвознавства Інституту народознавства Національної Академії наук України Володимир Жишкович. Він зазначив, що абстракція Ніни Буряк для нього стала відкриттям.
— Її твори, зокрема графіка, прозвучала ще наприкінці 80-х років. Шовкографічні роботи відомі далеко за межами України. Ніна творила й прекрасні портрети. Знаємо її і як відому модельєрку, яка понад 15 років працювала в цьому напрямі. А тепер бачимо її в іншій іпостасі. Вважаю, що „ENIГМА“ — це відродження Ніни, як митця в чомусь абсолютно для неї новому. Абстракція має різні види, напрями, а Ніну можна характеризувати, як майстра ліричної абстракції. Бачимо в цих її роботах поза цією легкістю кольорів глибокий зміст, переживання, емоції. Видно, що це зрілий творець.
Надихнутися творами Ніни Буряк із виставки „ENIГМА“ буде нагода до 9 грудня 2018 року.
Наталія ПАВЛИШИН
Світлини відео: Олена МОЛЯЩА