Цими днями на камерній сцені Театрі імені Марії Заньковецької (вулиця Лесі Українки, 1) активно триває робота над постановкою вистави за п’єсою польського драматурга Славомира Мрожека “Емігранти”.
Над виставою працює режисер-постановник заслужений діяч мистецтв України Вадим Сікорський. Художник-постановник – Наталія Тарасенко, помічник режисера – В’ячеслав Жуков. Головні і єдині ролі виконують заслужений артист України Юрій Хвостенко та заслужений артист України Василь Коржук.
П’єса Мрожека «Емігранти» є діалогом двох чоловіків — АА і ХХ, які, щоб прогодувати родини, їдуть від них, позбавляючи себе радості батьківства і дітей спілкування з батьками. Вони живуть у підвалі ресторану. Через їхню кімнату проходить труба, якою гучно спускаються до смітника недоїдки з багатих столів.
“Якщо читати аналітику, то твір досить прямолінійний. Він про емігрантів, присутня тут і політична складова. Але насправді матеріал твору набагато цікавіший і складніший. Адже еміграція є різною. Буває, що люди живуть навіть в еміграції від себе, від своєї голови, почуттів, можна бути сам в собі емігрантом. І не тільки. Можна бути емігрантом в сім’ї, друзях, в колективі на роботі. Можна бути емігрантом від свого міста, країни, навіть від планети Земля.
І ця п’єса, якраз і провокує на таку розмову. Тому й відноситься до однієї з кращих і ввійшла в історію світового театру. Це безкінечний психоаналіз на прикладі двох , котрі опинилися в певному просторі і в певний час, з певних причин. Як будуються їхні стосунки? Чому вони такі, а не інакші? Чому нам повинно бути цікаво з того як вони проживають певний період? І чому ми провоковані на те, щоб потім договорити, додумати цю розмову.
Найбільше хочеться, щоб це було цікаво людям, щоб ті, хто прийшов співпереживали , щоб ми вийшли на таку поважну розмову “А які ми ?. Для чого ми є ? Що це за така планета Земля і чому тут діють саме такі закони? А що там за Космосом Космоса?” – поділився творчими задумами Вадим Сікорський.
«Емігранти» – одна з найвідоміших п’єс польської драматургії та світового театру загалом. У ній автор – Славомир Мрожек – сміливо говориться про те, що зазвичай намагаються тримати в таємниці. Тема свободи, сім’ї та справжніх людських страхів стають головними у бесідах двох чоловіків-емігрантів, які через різні обставини змушені разом мешкати в невеличкій кімнаті-комірчині під сходами.
Один із них інтелігент, що мріє написати книгу про свободу, а інший – простий робітник. На сцені театру запрезентують відверті розмови, ідейні конфлікти, а відтак розуміння сутності свободи, закону та розумного суспільства.
Це неймовірна постановка, – зауважує провідний редактор літературної частини театру Леся Кічура. – У ній Славомир Мрожек сміливо говориться про те, що зазвичай намагаються тримати в таємниці. Тема свободи, сім’ї та справжніх людських страхів стають головними у бесідах двох чоловіків-емігрантів, які через різні обставини змушені разом мешкати в невеличкій кімнаті-комірчині під сходами. Нам дуже хочеться, аби прем’єрні покази відвідало щобільше людей, тож уже в березні вистава пройде тричі – 17, 21 та 24.
Режисер вистави Вадим Сікорський переконаний, що ця п’єса з роками не втрачає своєї актуальності, а все більше стає близькою для кожного народу.