Екскурсія в часі на українську фабрику “Суспільний Промисл” у Львові

459
Реклама продукціїї фабрики "Суспільний промисл", 1934 р.
Реклама продукціїї фабрики "Суспільний промисл", 1934 р.

Гортаючи давню періодику у пошуках кавової недільної цікавинки, знайшов цікавий допис про те, як у травні 1938 року журналіст місячника “Зборівські вісті” завітав  українського кооперативу “Суспільний Промисл” у Львові з метою написати репортаж. Але вийшла цікавезна екскурсія  якою, разом з незмінним партнером Торговою Маркою Кава Старого Львова, хочу поділитися з вами.

Ця  стаття була надрукований в газеті “Зборівські вісті” за травень 1938 року. Хто ховався за акронімом П. Л. наразі я встановити не зміг. Для збереження атмосферності залишаю текст без змін і правок.

З проходів по українськім промисловім Львові. “Суспільний Промисл” (Репортаж)

В найновіших часах чимраз ширше розповсюднюється по наших селах кава, чай, какао … Ще до війни ніхто зі селян не уживав цих фабрикатів, а сьогодні вони вже загальні: в кожній хаті пють каву… До 1932 р. український селянин купував різні чужі продукти як Енріля, Франки, Кольби і т. п. Кажу, до 1932 р., бо того року появились на ринках домішки до кав виробу української кооперативи „Суспільний Промисл”.  — Тут і початок цеї фабрики. Сьогодні по 6 літах „Сусп. Промисл” зо скромних початків розвинувся в значний промисловий осередок у Львові. При вул. Жовківській 138. стоїть гарний, двоповерховий будинок, нової залізо-бетонової конструкції — це власність кооперативи і фабрика.

Реклама продукціїї фабрики "Суспільний промисл"
Реклама продукціїї фабрики “Суспільний промисл”

З тою фабрикою хочу саме сьогодні читачів блище познайомити — тому підходимо : сторож питає до кого і відчиняє та спроваджує до канцелярії „Торговельного відділу”. П. Ф. Заяць, референт того відділу витає і представляється.

— Я хотівби зробити репортаж про Вашу фабрику до „Зборівських Вістей”. Думаю, що зволите показати мені…
— Але дуже радо! Наша фабрика стало оголошується в „Зборівських Вістях” — то й радо побачимо ширшу згадку про вас.

Ще по кількох вступних реченнях ми почали оглядати.

На другому поверсі магазин. Простора 70 m довга заля. В двох рядах у мsшках броварний ячмінь; на одній, другій і третій купі сушена цикорія. П. Заяць перекричуючи гуркіт щось трох млинків, що тут в русі, дає пояснення. Довідуюсь, що цикорія подібна до буряків, а для фабрики управляють її селяни з околиці Жовкви. Там теж кооператива має власну сушарню, а сюди спроваджується дрібно покраяну й висушену цикорію і тут її перемелюється. Відтак ми переходячи перший поверх і партер звиділи як то чиститься і сортується, кришиться мелеться, пражиться і холодиться ця цикорія.  Як то автоматично переходить через ряд млинків, вальців і бубнів, поки насиплеться в пуделка й запакується. Це послідне діється в великій залі на першому поверсі За столами чисто прибрані робітниці пакують і заліплють. Інші обслугують машини, що самі відважують і насипають, другі мішають і т д. Тут і є осібна темна заля „солодільня”, де кільчиться ячмінь, що його пізніше пражуть в залізних бубнах на „солодову каву”.

Обладнання для миття та подрібненняовочів і фруктів кооперативу "Суспільний промисл", 1935 р.
Обладнання для миття та подрібнення овочів і фруктів кооперативу “Суспільний промисл”, 1935 р.

Сходячи вниз заглянули ми до одягальні й відпочивальні робітниць: шафки, умивальні — у відпочивальні образи, на столі якісь цвіти — чисто… Нижче поверх одягальня й відпочивальня робітників.

— Звичайно .. каже провідник менче дбають про порядок… Мають тут робітники й осібну залю на збори, вечерниці і т. п.

Ще на партері вступили ми до магазину, звідки висилається товар до купців. Повно деревляних пачок, на кількох читаю адресатів: Айзенберг, Брунгольц ..

— То навіть вони у Вас беруть?
— Бачите! Даємо товар добрий; хто такого потребу 6 мусить у нас взяти.

І встидно робиться за деяких наших людей, що часто уживають ще тепер чужих виробів, коли свої найкращі, навіть для чужинців.

Реклама продукціїї фабрики "Суспільний промисл"
Реклама продукціїї фабрики “Суспільний промисл”

Ми знову сіли за бюрком у канцелярії. Передімною продукти „Сусп. Промиску”: 1. Цикорія „Луна” 2. підмінка кави „Пражінь” 3. „Солодова кава” 4. Чеколядова домішка „Луна”.

— Ще позвольте кілька інформаціяй? На яких покупців обчислені Ваші фабрикати?
— „Солодова кава” виключно для міста, бо селянин може сам собі спалити ячменю чи жита. Так само чеколядова домішка більше для міст. А найвідповіднішим фабрикатам для села є правдива цикорія „Луна” і домішка „Пражінь”. Цикорія колись в середних віках, лічнича ростина і сьогодні в фабричному перетворі не стратила відживної, а навіть лічничої вартості. Тому добре і здорово є їх споживати, а спеціяльно „жолудковцям”, а навіть дітям…

Реклама продукціїї фабрики "Суспільний промисл"
Реклама продукціїї фабрики “Суспільний промисл”

— Кілько робітних рук затруднює тепер фабрика?
— Шістьдесять.
— А гуртові прогульки звиджують фабрику?
— Так, навіть тому здається рік чи два, була прогулька зі Зборова. Ми дивувавались, що фірами …
— Які маєте п ляни і побажання?
— Пляни ?… усміхаються значучо п. Заяць — піднести наш суспІльний промисл.  А побажання ?— Як би ми виробляли 50% того, що український консумент споживає , тоді ми моглиб в 10-теро збільшити фабрику.
— Дай Боже, щоб Ваші бажання як найскорше сповнилися. Сьогодні українці вже дійшли до такої національної свідомости, що ніхто не повинен купувати чужого товару, а лиш свій ! — Дякую Вам за дозвіл оглянути фабрику і інформації і з того, думаю, скористають читачі „Зборівських Вістей”, бо пізнають, як росте український промисл.

П. Л.

Мені ця мандрівка в часі дуже сподобалася. Маю на що вам також. Тому буду продовжувати пошуки далі.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Джерело:

З проходів по українськім промисловім Львові. “Суспільний Промисл” : (Репортаж) / П. Л. (акронім) // Зборівські вісті. – 1938. – Травень (Ч. 5). – С. 2.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.