Книги, фільми, музика, вистави – це творчість, а тому – суб’єктивне сприйняття. Комусь резонує якась історія та її інтерпретація конкретним автором, а інший залишиться до неї байдужим. У сучасному світі описаний процес взагалі матиме вигляд багатоповерхової конструкції. Коли успіх продукту залежить не тільки і не стільки від гостроти сюжету, глибини смислів та майстерності автора, але й від того, хто і як рекламує твір, як працює піар, які кошти вклали у розкрутку роботи, піднесення її аудиторії.
Хочеться вірити, що за техніками та методами ми не загубимо змісту, основ. Тому варто повертатися до коріння. Наприклад, актуалізувати класику. Скажімо, стрічки, які з’явились на зорі українського кінематографу. Серед них серіал “Злочин з багатьма невідомими”.
Серіал. Сюжет
Дія у серіалі відбувається на фільварку графині Торської. Стається нещасний випадок з отцем Деревацьким. Адам Торський, син графині, привозить зі Львова лікаря, який оглядає постраждалого і наполягає на тому, щоб повідомити про побиття священика владу. Справу розслідує суддя Ковнацький, який ще й виявляється сусідом Адама Торського у Львові. Молодий Торський веде розгульне та досить безвідповідальне життя. Методи судді Ковнацького видаються дивними, але він свідомо вдається до такої стратегії – щоб ввести в оману справжніх, на його думку, винуватців злочину у маєтку Торських. У серіалі є декілька любовних історій, судовий процес, спроба зґвалтування, самогубство головного героя, вчинене за допомогою манікюрних ножиць, вбивство молотком і справжній калейдоскоп людських доль.
Цей серіал на сім серій зняли у 1993 році, у студії “Укртелефільм”. Його режисер – Олег Бійма, сценаристи – Олег Бійма і Віктор Політов. Це цікава і гостросюжетна стрічка, не банальна, конфліктна і з глибоким психологізмом. Трапляються досить відверті сцени, що для тих часів є дивовижним. Стрічка отримала позитивну пресу, її відзначили Шевченківською премією. З точки зору сьогодення, цей серіал – своєрідна українська кінематографічна бомба.
Головні ролі у кінострічці виконували Зінаїда Дехтярьова, Олексій Богданович, Жан Мельников, Юрій Крітенко. Також серед діючих осіб можна впізнати молодого Олексія Горбунова, Петра Бенюка, Наталю Сумську і ін. Особливої уваги вартий режисер Олег Бійма. Йому також належать “Чорна пантера та білий ведмідь”, “Гріх”, “Пастка”, “Острів любові”. Уже тоді, у непрості для української економіки та культури часи, Бійма зумів високо підняти планку українського кіномистецтва. Його праці – культові для нашої країни стрічки, про які варто знати, які потрібно переглядати, до яких обов’язково мусимо повертатися.
Література. Франко
Справжнім шанувальникам творчості Івана Франка впродовж перегляду серіалу “Злочин з багатьма невідомими” постійно видаватиметься, що сюжет та персонажі стрічки їм чомусь знайомі. Це зовсім не випадково. У літературному доробку видатного письменника є повість “Основи суспільності”. Саме цей твір і було взято за основу серіалу Олега Бійми. Серіал знімали за мотивами повісті Івана Франка. Можна припустити, що навіть без знання цього факту уважні та спостережливі глядачі могли б відгадати існування зв’язку між стрічкою та творчістю Франка.
У багатьох моментах серіалу відчувається дух творчості письменника: соціальні та національні протиріччя, індивідуальна та суспільна драма, характерні для нього протиставлення (пан-простак, бідний-багатий) і ін. Також у серіалі досить добре передано епоху: через продумані і живі, як у дійсності, суперечливі, людські характери – з власними слабкостями, але й з самобутнім колоритом кожного з персонажів. Франко майстерно передавав всю гаму та палітру людських стосунків, конфліктність характерів, фактор суспільних відносин і соціальних інститутів, їхнє становище в той чи інший час, роль у житті людини. Твір побудовано так, що важко знайти однозначно негативний та однозначно позитивний персонаж. Усе дійсно як у житті. Вдалося дотриматися цієї тональності і в серіалі.
Життя. На основі реальних подій
Якщо копати ще глибше, з’ясуємо, що існує інший етап, який передував створенню серіалу “Злочин з багатьма невідомими”. Почалося все, знову ж, з Івана Франка. Перш ніж написати повість “Основи суспільності”, Іван Франко опублікував серію кримінальних дописів у газеті “Kurjer Lwowski”. Це трапилося у далекому 1889 році і саме з цього насправді розпочалась історія, яка у 1993 році завершилась згаданим вище серіалом. Серія кримінальних репортажів Івана Франка базувалися на реальних подіях, у ній було відображено багато особливостей життя галицького суспільства.
Безумовно, що останнє також вплинуло на те, яким вийшов серіал “Злочин з багатьма невідомими”. Принаймні, режисер стрічки Олег Бійма у окремих інтерв’ю відзначав, що з публікаціями Івана Франка для газети “Kurjer Lwowski” знайомий, що вони додали його творінню атмосферності та особливої глибини, драматизму.
Євген ГУЛЮК
Використані джерела:
- Вергеліс О. Дві зірки на лацкані Бійми // Дзеркало тижня, 2019 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://zn.ua/ukr/ART/dvi-zirki-na-lackani-biymi-309060_.html
- Злочин з багатьма невідомими (1993) // КіноБаза [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://kinobaza.com.ua/titles/zlochyn-z-bahatma-nevidomymy
- Сільська громада на Львівщині розібрала на цеглу занедбаний костел // ZAXID.NET, 2020 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://zaxid.net/u_seli_na_lvivshhini_gromada_rozibrala_na_tseglu_zanedbaniy_kostel_n1499917