Чи можна пройти від “Чортових скель” до Винниківського озера (Emily Resort) не ступаючи на асфальт? Більшість львів’ян впевнено скажуть що ні. Адже між цими двома об’єктами пролягає дорога Львів – Винники, яку ну ніяк не оминеш.
Краєзнавці ще згадають про закинуту залізницю “Львів – Підгайці”, яка колись мала міст над цією дорогою. І лише спортсмени-бігуни впевнено дадуть відповідь – «Та звісно що можна!»
Адже вони знають про існування підземного ходу. Він прокладений під автомобільною дорогою та фантомною залізницею, що біля повороту на Винниківське озеро (Emily Resort). Таким чином ліс Вульки (Винниківський Лісопарк) і “Чортові скелі” з’єднуються в один великий пішохідний маршрут.
Уявляєте, можна зайти в ліс у центрі Львова на вул. Лисенка 22, а вийти аж коло Медової Печери, так жодного разу і не ступивши на асфальт! Буде гарна зелена прогулянка вихідного дня, що можлива завдяки нашому тунелю.
В травні 2019 року цим тунелем успішно пробігло кількасот учасників першого Lviv Ultra Trail марафону, включаючи автора статті. До цього, тунель був засипаний землею та будівельним сміттям. Таким би і залишався, але що це за марафон без підземного ходу?!
На жаль, кілька років лютував Ковід, а потім війна. То ж було не до змагань. За цей час стежка до тунелю, зі сторони “Чортових скель”, встигла зарости кущами. Вільним залишився вхід зі сторони Emily Resort. Тунель зараз відкритий та доступний для відвідування.
Винниківське озеро живлять потічки з лісу «Жупан». Саме так колись називався ліс навколо “Чортових скель”. Під час прокладання залізниці Львів – Підгайці для всіх цих струмків зробили тунелі. Найбільший з них виник у районі Винниківського озера. Красивий арочний тунель з тесаного каменю мав довжину приблизно тридцять метрів і висоту п’ять метрів.
Радянська влада відреконструювала дорогу Львів – Винники та продовжила тунель бетонними трубами. Це, звісно що, було не так красиво як тесаним каменем, ну але як є. Таким чином, сумарна довжина тунелю зараз складає 45 метрів.
Зараз це унікальний та дуже колоритний тунель з величезним туристичним потенціалом. Погодьтеся, небагато в нас є підземних ходів у відкритому доступі! В ньому, наприклад, можна облаштувати музей колії “Львів – Винники” чи квест-кімнату.
Ось коротке відео зсередини тунелю:
Крім тунелю, поруч ще є “Чортові скелі“, австрійський форт “Лисиничі”, джерело “Цісарська криниця” та Винниківське озеро (Emily Resort): – достатньо, щоб провести день на природі. Далі в статті буде опис цих місць.
Раніше, зі Львова у Винники можна було добратися потягом. Крім транспортної розв’язки це був дуже мальовничий маршрут серпантинами по Кайзервальду.
Та саме ці петлі й спричинили занепад залізниці. Через складний рельєф, на кілометр шляху по карті, потяг мусів долати шість кілометрів рейками. То ж маршрут був економічно невигідним, а про туризм тоді ще не думали. На жаль, з часом колію розібрали, а тунель засипали сміттям.
Будучи тут, рекомендую ще оглянути автобусну зупинку. Вона оздоблена автентичною мозаїкою з рибами в стилі магазину «Океан». Можливо, навіть автор мозаїки був той самий. На жаль, цей шедевр, як і фантомна залізниця, поступово зникає з ландшафту міста. То ж не проґавте, поки вона ще є.
Біля тунелю є ще такі цікаві місця:
1) “Цісарська Криниця” та стежка митрополита А. Шептицького
Неподалік тунелю є стародавній водозабір “Цісарська криниця” та облагороджена стежка митрополита А. Шептицького. Це красиве, атмосферне місце для спокійної прогулянки.
Більше про “Цісарську криницю” є тут. Ось її координати.
2) “Винниківське Озеро” та зоопарк в Emily Resort
Одразу біля тунелю є сучасний відпочинковий комплекс “Emily Resort“. Тут, абсолютно безкоштовно, можна прогулятися красивою територією, обійти навколо величезного озера та пофотографувати тварин у міні-зоопарку. Це єдиний комплекс такого масштабу біля Львова який вартує, щоб його відвідати.
Більше про Emily Resort є тут. Ось його координати.
3) “Чортові Скелі”
За два кілометри від тунелю, в лісі є масив скель. Він вражає як своїм розміром, так і красою. Це добре відома точка для відпочинку на природі + тут займаються скелелазінням.
Більше про “Чортові скелі” є тут. Ось їх координати.
4) Австрійський “Форт Лисиничі”
Якщо від “Чортових Скель” спускатися на північний схід, то потрапляємо в залишки австрійської оборонної системи Львова “Форт Лисиничі”. Разом з “Форт Брюховичі” та іншими він захищав місто від росіян. Зараз там залишилося кілька стін і багато земляних укріплень.
Більше про “Форт Лисиничі” є тут. Ось його координати.
Ще тунелі у Львові!
Підземний хід, який я щойно описав, не єдиний такого типу у Львові. Крім старовинної Полтви є ще, наприклад, вулиця аж з трьома австрійськими тунелями під залізницею.
Та найцікавіший тунель знаходиться на головному вокзалі. Він починається з паркінгу на площі Двірцевій, проходить під усіма перонами і виходить вже на Левандівці. Це є найкоротший шлях з вокзалу на вулицю Широку.
Сподобалася стаття? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал і будьте в курсі усіх цікавих підземних місць!
Джерело www.RDZS.org
Андрій Риштун