Напередодні вихідних хочеться нагадати про чудовий і ще не особливо протоптаний маршрут для гарної прогулянки. Більшість з вас знає про Дрогобицьку солеварню, але не кожен мав змогу відвідати. Щоб підігріти зацікавленість, розкажемо кілька цікавих фактів про цю локацію.
Якщо Ви вперше чуєте про Дрогобицьку солеварню, то варто знати, що це – найстаріше підприємство України та Європи. Перша писемна згадка про сіль у Дрогобичі датується 1390 роком. Дрогобицька солеварня безперервно діяла з 13 століття на одному і тому ж місці, біля джерел «сировиці» — соляної ропи. Тому Дрогобицький солеварний завод, що працює й сьогодні, можна вважати найстарішим постійно діючим промисловим підприємством в Україні. Протягом століть розквіту Дрогобичу сприяла солеварня, яка постачала сіль не лише до Галичини і Закарпаття, але і для Волині, Холмської землі, Київщини.
За дрогобицькою сіллю прибували чумаки з різних кінців України — з Поділля, далекої Брацлавщини, Холмщини, Волині. На волинських пристанях над Случем і Горинню дрогобицьку сіль вантажили на річкові судна — ком’яги і сплавляли до Прип’яті, а далі Дніпром аж до самого Києва. Частина веж у Дрогобичі, Ясениці та інших навколишніх селах належала королю. На них змушували працювати селян, підданих монарху, який віддав жупу в оренду багатим італійським купцям, переважно генуезцям, що ходили з купецькими караванами з Італії через Львів і Буковину до Кримського міста Кафи.
Частина солеварних веж спеціалізувалась на виробництві «топок» солі – виварену сіль зсипали у дерев’яні форми у вигляді зрізаного конуса. Набиваючи сіль в топки, робітники стежили за рівномірністю наповнення форм, щоб при всиханні сіль не кришилася й аби топка солі мала встановлену вагу – 1 кг.
У 1565 році в Дрогобичі було виварено 26 тисяч топок солі, в тому числі близько половини на приватних солеварнях, а решта на королівській жупі. Жупа іншими словами це місце де виварювалася сіль, так на Галичині називали Солеварні.
Що сьогодні
На сьогодні Дрогобицька Солеварня – це єдине підприємство в Європі, де сіль виготовляють таким же методом, що й тисячоліття тому – виварюванням з природної ропи. Ропу добувають із надр землі, з глибини 50 метрів. На даний час на підприємстві випускається продукція двох видів: «Сіль кухонна виварна йодована» і «Сіль кухонна виварна без добавок». Виварюють сіль Солевари, як і колись, за зміну, а це 24 години, вони виварюють 700 кг солі.
Для тих , хто вже налаштувався на поїздку, зазначимо, шо на Дрогобицькій солеварні організовують екскурсії. Тут Ви на власні очі побачите як виварюється сіль, зможете її спробувати та придбати, а також побачите Солеварів, одну з найдавніших професій.
Солеварня знаходиться в Дрогобичі по вулиці Солоний Ставок, 27. Екскурсії можна замовити телефоном+38 067 179 96 10. Гарних вам вражень.
Софія КАНЦЕДАЛ