Минулого тижня, 12 січня 2017 року, не дивлячись на складну львівську погоду, у приміщенні кав’ярні-галереї «Штука» (вул. Котлярська, 8) знову не було вільного місця. Тут, у рамках засідання Клубу шанувальників Галичини, відбулась лекція кандидата мистецтвознавства, старшого наукового співробітника Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України Галини Івашків на тему «Декор гуцульської народної кераміки».
Косів і Пістинь – головні гончарні осередки Гуцульщини. Олекса Бахматюк, Іван та Михайло Баранюки, Дмитро Зондюк та інші – це найяскравіші представники з грона тамтешніх майстрів і класики гуцульської народної кераміки. Їхні розписи на кахлях для печей, свічниках, посуді (дзбанках, баньках, мисках, пасківниках) колоритно передають особливості історії краю, свідчать про заняття і побут місцевого населення. На лекції йшлося про деякі сторінки з життя гончарів, символіку мотивів і зображень, основні сюжети, характерні для кераміки Гуцульщини.
Цікавою музичною стали гуцульські мелодії у виконанні Мирона Остюка (акордеон) і Любомира Сеника (скрипка), які розпочали, завершили і розбавили посередині лекцію пані Галини Івашків.
Галина Івашків – автор монографії «Декор української народної кераміки XVI – першої половини ХХ століть» (2007), науково-мистецьких видань «Василь Шостопалець і кераміка Сокаля» (2007), «Збірка кераміки Петра Лінинського» (2010), «Мальована кераміка Косова і Пістиня» (2012), низки публікацій в українських і зарубіжних виданнях.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ