«Декор гуцульської народної кераміки» очима Галини Івашків (відео)

1914

Минулого тижня, 12 січня 2017 року, не дивлячись на складну львівську погоду, у приміщенні кав’ярні-галереї «Штука» (вул. Котлярська, 8) знову не було вільного місця. Тут, у рамках  засідання Клубу шанувальників Галичини, відбулась лекція кандидата мистецтвознавства, старшого наукового співробітника Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України Галини Івашків на тему  «Декор гуцульської народної кераміки».

Кандидат мистецтвознавства, старший науковий співробітник Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України Галина Івашків
Кандидат мистецтвознавства, старший науковий співробітник Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України Галина Івашків

Косів і Пістинь – головні гончарні осередки Гуцульщини. Олекса Бахматюк, Іван та Михайло Баранюки, Дмитро Зондюк та інші – це найяскравіші представники з грона тамтешніх майстрів і класики гуцульської народної кераміки. Їхні розписи на кахлях для печей, свічниках, посуді (дзбанках, баньках, мисках, пасківниках) колоритно передають особливості історії краю, свідчать про заняття і побут місцевого населення. На лекції йшлося про деякі сторінки з життя гончарів, символіку мотивів і зображень, основні сюжети, характерні для кераміки Гуцульщини.

Гуцульські кахлі, піч у Музеї Криворівні
Гуцульські кахлі, піч у Музеї Криворівні

Цікавою музичною стали гуцульські мелодії у виконанні Мирона Остюка (акордеон) і Любомира Сеника (скрипка), які розпочали, завершили і розбавили посередині лекцію  пані Галини Івашків.

Галина Івашків – автор монографії «Декор української народної кераміки XVI – першої половини ХХ століть» (2007), науково-мистецьких видань «Василь Шостопалець і кераміка Сокаля» (2007), «Збірка кераміки Петра Лінинського» (2010), «Мальована кераміка Косова і Пістиня» (2012), низки публікацій в українських і зарубіжних виданнях.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.