У Львові кожен знає, де є центр міста, а чи хтось задумувався, де знаходиться центр центру, а конкретніше – центр старого міста?
Для визначення цього слід взяти одну з найточніших старих мап Львова – карту Франца де Ертеля 1780 року і почати вимірювання.
- Крок 1: Встановлюємо крайні пункти на неіснуючі в наш час бастеї і північний бастіон. Бернардинський монастир ігноруємо, оскільки ані він, ані його мури були, по суті, поза містом. Зелені лінії, що поєднують крайні пункти, дають нам пункт E.
- Крок 2: Малюємо два кола, які охоплюють відповідно пункти А-В і С-D. Їхні центри дають нам пункти G і F. Таким чином отримуємо трикутник EFG.
- Крок 3: Накладаємо на карту д’Ертеля сучасну мапу (світлий фрагмент навколо площі Ринок). Тут прийдеться трошки повозитись, тому що стара карта все ж має деякі вади – вона не надто точна у відстанях і дещо зміщена від осі північ-південь.
- Крок 4: Виключаємо старовинну мапу і залишаємо тільки сучасну. Далі знаходимо геометричний центр трикутника (червоний кружечок) і визначаємо його географічні координати (49°50’32.4″N 24°01’55.5″E). Робимо це тільки тому, що на сучасних мапах символи (пам’ятник, фонтан, готель тощо) наносяться досить умовно (наприклад, ліжка прямо на площі).
- Крок 5: Відкриваємо Google.Maps, вставляємо у пошук ці координати і бачимо, що центром старовинної частини міста Львова є фонтан Адоніс.
- Крок 6: Йдемо у центр і робимо фотографію цього місця! 🙂
А оскільки зараз тривожний час і пам’ятник сховано до перемоги, то прийдеться милуватись старими світлинами Львова.
P. S. Звичайно, усі ці вимірювання є просто забавою. Вони не витримають найменшої критики зі сторони геодезистів, але чи це аж так важливо? Ми ж не збираємось встановлювати пам’ятний знак геодезичного центру Львова. Просто ми хочемо побувати у центрі Центру, а потім піти на каву до найближчої кав’ярні…
Автор: Zommersteinhof