Де «народився» ФК «Карпати», або стадіон «Сільмаш»

2891

Про львівський футбольний клуб «Карпати» відомо багатьом у Галичині. Хтось є щирим фанатом і не пропускає жодної гри улюбленої команди, а хтось час від часу переглядає матчі. А дехто щодня проходить, або проїжджає повз занедбаний стадіон в західній околиці Львова, неподалік вулиці Любінської та Окружної. Який зв’язок між ними?

Стадіон «Сільмаш» розташований в західній околиці Львова, більш відомій як «Богданівка». Квартал простягається довкола вулиці Городоцької та прилеглих невеликих вуличок від вул. Сяйво до заводу «Сільмаш». Цей спортивний об’єкт зводили протягом 1929–1934 рр. для Робітничого спортивного клубу (RobotniczyKlubSportowy – RKS). Спортивний клуб виник ще в 1921 р., а його членами були переважно залізничники та робітники, що проживали на Богданівці. Завдяки зусиллям РКС, який був ініціатором створенням стадіону та пожертвам громади вдалося завершити будівництво в 1934 р. Уже в наступному 1935 р., який став знаковим, команда перемогла на цьому стадіоні у Польському робітничому чемпіонаті і прийняла у свій склад Казимира Ґурського.

Казимир Ґурський (1921–2006) польський футболіст та тренер. В 1970–1976 рр. тренував збірну Польщі, яка перемогла на Олімпійських іграх у 1972 р., і у фіналі Олімпійських ігор 1976 р. Також його команда зайняла третє місце на Чемпіонаті світу з футболу в 1974 р. у ФРН.

Після війни власником стадіону став завод «Сільмаш». У 1950–1960 рр. тут тренувалася футбольна команда «Сільмаш», згодом на її основі сформувалася сучасна команда «Карпати». У 1969 р. ФК «Карпати» виграв кубок СРСР, а в 1998 р. – бронзові нагороди чемпіонату України. Стадіон використовували не лише футболісти, тут на зламі 60-х були облаштовані спеціальні доріжки для спідвею.

На жаль на зламі 90-х стадіон «Сільмаш» почав занепадати, і зараз перебуває в поганому стані, але час від часу тут на футбольному полі проводять змагання районного рівня.

Юлія ПАВЛІВ

Список використаних джерел та літератури:

  1. Мельник І. Львівські вулиці і кам’яниці, мури, закамарки, передмістя та інші особливості Королівського столичного міста Галичини. – Львів: Центр Європи, 2008. – С.353–354
  2. http://www.fckarpaty.lviv.ua/ua/history/
  3. 3. http://www.lvivcenter.org/uk/lia/objects/?ci_objectid=2166
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/RKS_Lw%C3%B3w
  5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_G%C3%B3rski

1 коментар

  1. Вельмишановна авторко, пані Юліє. Прохання до Вас – з’ясуйте для себе, як насправді створювалася команда “Карпати” у 1963 році. Байка про те, що “Карпати” було “створено на базі “Сільмашу”, досі побутує. Але її спростовано купою доказів. Двоє головних з них це – те, що “Сільмаш” продовжував надалі своє існування і виступи на обласному рівні. Другий аргумент – тренерський склад та склад команди формувалися у 1963 р. з нуля. Від “Сільмашу” в новостворену команду потрапили лиш двоє – Кульчицький і Фалес (Кесла і Нікитенко – інші двоє – відпали одразу і за “Карпати” не грали”).
    Тому рекомендую Вам глибше вивчити це питання, аби не вводити в оману читачів, які Вам повністю довіряють. Рекомендую Вам також і свою книгу “Хроніки львівського футболу”, у якій створення “Карпат” я докладно описав. Якщо якісь запитання виникнуть, то для контактів моя пошта: lupabogdan@ukr.net
    З повагою, Богдан Люпа

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.