Де мешкав Львівський змій

4448
Панорама Львова, 1775
Панорама Львова, 1775

Змій мешкав у Львові з давніх давен. У рукописі Мартина Ґруневеґа, що його розшукав був проф. Я. Ісаєвич, про нашого Змія написано так. Коли засновник Львова, князь Лев, готував місце для будівництва Високого Замку, його слуги натрапили на страшного дракона. Князь знищив того жахливого змія, а на горі, де було його лігво, наказав збудувати церкву на честь святого Юрія, оскільки той також вбив подібного змія. Далі Ґруневеґ вказує: недалеко від церкви показують в скалі печеру вищезгаданого дракона, яку називають Змієвою ямою.

Князь Лев Данилович
Князь Лев Данилович

Про печеру, яка мала бути колись помешканням Змія, є відомості в інших джерелах. В.Січинський інформує, що бл. 1765 р. єпископ Лев Шептицький наказав замурувати печеру, що була тоді з південно-західної сторони Святоюрської гори, і при ній побудувати кузню. Цю печеру називали «печерою Василиска». Інформація про печеру та про походження її назви неясна, але відомо, що Василиск  – це казковий жахливий потвір, різновид Змія.

Печери, в якій мешкав Львівський Змій, тепер вже нема. Немає ї скелі, в якій вона колись була. Справа в тому, що на Святоюрській горі від 1743 р. до 1772 р. відбувалося велике будівництво. Для цього використовували також місцевий камінь. А охорони пам’яток природи на той час ніде у світі не існувало…

Святий Юрій Змієборець
Святий Юрій Змієборець

Все ж місце, де мешкав Змій, ми можемо визначити тепер доволі точно. Відомо, що печера знаходилася з південно-західної сторони, і що вона розміщувалась на схилі. Відомо, що печера заходилася поза межами старої Святоюрської твердині. Нарешті, відомо, що печера ніяк не могла знаходитись там, де тепер стоять монументальні Святоюрські будівлі, бо в той час, коли печеру замуровано, усі споруди нинішнього комплексу уже будувалися.

Отже, печера Львівського Змія мала би знаходитися там, де тепер гай за південно-західною стіною Святоюрського комплексу на схилі гори, що піднімається понад вулицею Городоцькою, від сторони вулиці Озаркевича.

Собор святого Юра у Львові , 1936 рік. Десь тут мешкав у своїй печері Львівський Змій
Собор святого Юра у Львові , 1936 рік. Десь тут мешкав у своїй печері Львівський Змій

А яку родину має наш Львівський Змій?

Найближчий його родич – це Змій, що мешкав колись у Києві, та з яким розправився так гостро Кирило Кожум’яка. Ще чимала родина нашого Змія проживає за границею. Краківський Змій, або по-польськи Смок, має печеру під замком Вавель. Цього Змія убив Крак, засновник міста Кракова. Місто Кляґенфурт, що в Австрії, зобразило свого змія на гербі цього міста. На головній площі Кляґенфурту є кам’яна криниця зі зображенням Змія, що її поставлено поруч з статуєю імператриці Марії Терези.

Змії були настільки видатними постатями старої Європи, що це не могло не отримати відображення в класичній поезії. Так, переможцем Змія був лицар Зіґфрід, герой «Пісні про Нібелунґів», який мешкав у Голандії. В англосаксонському епосі «Беовульф» лицар перемагає Змія, який загрожував Скандинавії.

"Кирило Кожум'яка" - бронзова міні-скульптура Марка Галенко, 2019р.
“Кирило Кожум’яка” – бронзова міні-скульптура Марка Галенко, 2019р. (фото: http://kievmonument)

Львівський Змій має багато рідні в усій Україні. Іван Огієнко відзначує, що Змій, звичайно огненний, часом багатоголовий, дуже часто виступає в українських народних віруваннях. Люблять такі змії засісти в якомусь озері біля міста і пожирати людей, часом вимагаючи собі ще й царівни. По ночах Змій літає до деяких жінок.

Легенди про Зміїв – це, звісно, лише тільки казки, хоча, може, вони появилися не без причини. Але чомусь ми  намагаємося тепер звернути ту на них увагу?

Насамперед тому, що легенди, казки, перекази додають  багатства стародавньому колоритові нашого міста, роблять його цікавішим, змістовнішим.

Ірина ДИДА

Джерело: Галицька брама № 15, травень 1996 р.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.