Одна з центральних і найдавніших площ міста Лева, вже понад 70 років носить ім’я засновника Львова – князя, короля Данила Романовича. Проте історичною, і більш наближеною до перебігу львівської історії назвою була – площа Стрілецька. Так називали це місце, яке ще пам’ятає міські мури, задовго до того як воно стало власне площею …
Відтоді як у XIV ст. Львів оточили середньовічні кам’яні мури, ця місцина була лінією оборони міста, тут стояли Низький і Королівський бельюари ( укріплені фортеці в системі міських укріплень ). Під ними був потічок, що збігав зі схилів Замкової гори …
Поміж зовнішнім муром та валом було влаштовано стрільницю, де міщани вчилися стріляти з луків та вогнепальної зброї.
Як зазначає історик І. Крип’якевич у ” Історичних проходах по Львові ” ( Львів, вид. Просвіта, 1932 р. ) : ” За самою брамою стояв дім, званий «цельштатом», а при кінці теперішньої Скарбківської вулиці ( нині Лесі Українки ), при давній дзвіниці домініканів, висів щит, до якого стріляли. Тут відбувалися стрілецькі вправи, і тому пізніше сусідню площу названо Стрілецькою.”
Проте і до ” офіційного ” перейменування на площу місце лишалось завжди людним і жвавим. Від 1840-го року воно мала назву Торговиця дерева для опалу, від 1846-го – Гольцмаркт ( нім.- дров’яний ринок ), бо на ньому торгували дровами для опалювання міських будинків.
Тільки після впорядкування магістратом назв львівських вулиць та площ у 1871 році, пляц отримує назву Стрілецький, і зберігає його до 1944 року, коли вже радянська влада черговий раз перейменовує площу.
Від початку XX ст. площа Стрілецька стає місцем для мітингів, виступів і зборів політичних партій. Так само тут збирались страйкарі. Один з таких виступів, влітку 1902 року, закінчився кривавою трагедією внаслідок зіткнення мітингувальників з солдатами …
У важкі роки I Світової війни посеред площі встановили дерев’яні бараки, в яких розмістили дешеву кухню та їдальню.
У 50 – х рр. XX ст. тут проклали колію і пустили трамвай давньою вул. Костельною ( тепер І. Гонти ) на Підвальну. Площа набула звичних нинішньому поколінню львів’ян рис …
Споміж нещодавніх змін на старій площі варто згадати про появу пам’ятника … 22 жовтня 2013 на площі урочисто відкрили бронзовий монумент Юрію Кульчицькому — вихідцю зі Самбірщини, герою оборони Відня 1683 року, популяризатору кави в Європі.
Використані джерела :
http://www.pslava.info/ , http://lviv.ridne.net/ , http://uk.wikipedia.org/ , http://www.lvivcenter.org/