“Дари у світ “Вальхалли”, або поховальні пам’ятки давніх германців зі Сокальщини

1132
Історико-краєзнавчий музей м. Винники
Історико-краєзнавчий музей м. Винники

Сенсаційні археологічні знахідки через декілька днів буде представлено в КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчому музеї» на виставці “Дари у світ «Вальхалли” (нові поховальні  пам’ятки давніх германців на території Західної України)». Відкриття виставки відбудеться 9 листопада об 11.00 год. у музеї (Винники, вул. Івасюка 5). Сьогодні науковці задають собі питання що це: нова сторінка в історії Сокальщини? Цікава знахідка для України? Чи сенсаційна (унікальна) знахідка для європейської історії?

Археологічні знахідки (http://gazeta.lviv.ua/)

А все почалося з того, що весною 2017 року в КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» було передано випадково виявлені в Сокальському р-ні Львівської обл. археологічні матеріали: частини мечів, наконечники списів та інше. Розуміючи значимість для історичної науки знайдених артефактів, науковці КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» спільно з кафедрою археології Львівського національного університету імені Івана Франка у липні 2017 року розпочали на пам’ятці розвідкові дослідження. Розкопки дали неочікуваний і, одночасно, сенсаційний матеріал. У двох досліджених кремаційних захороненнях було виявлено надзвичайно важливі для європейської та світової археології знахідки, в тому числі рідкісні для нашої території провінційно-римські імпорти кінця І – середини ІІ ст. н.е. Зокрема, серед найцінніших предметів – частини великої глиняної червонолакової посудини (т.зв. «terra siggilata»), скляні предмети, металеві вироби, а також два великі бронзові казани. Один із них прикрашений трьома чоловічими погруддями. На сьогодні цей казан є третьою подібною знахідкою в Європі. Два попередні були виявлені в багатих князівських похованнях в Чехії (Мишув) та Польщі (Чернувко). Таким чином, нововідкрита пам’ятка археології є надзвичайно цінною не тільки для України, а й країн Центральної Європи. Знайдені речі вказують на високий соціальний статус похованих на могильнику людей.

Вже сьогодні знайдені речі можна експонувати на виставках в провідних музеях Європи.

Експозиція КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей»
Експозиція КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей»

КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» вкотре приємно дивує своєю діяльністю. Музей не лише власними силами провів дослідження, реставрував частину знахідок, які представить на виставці, а й проведе 9-11 листопада 2017 р. чергову міжнародну конференцію. Її організатори: КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей», Інституту археології Жешівського університету, співорганізатори – кафедра археології та спеціальних галузей історичної науки Львівського національного університету імені Івана Франка, Інститут археології НАН України, департамент архітектури та розвитку містобудування ЛОДА та Винниківська міська рада.

Експозиція КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей»
Експозиція КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей»

Тема конференції «Міграції і інновації: у пошуках первинності ідей, речей і людей» була вибрана не випадково. Тематика вивчення механізмів потрапляння нових технологій, речей або елементів світогляду у нові суспільства, їхня адаптація й історична доля серед «неофітів» останнім часом досить жваво обговорюється на світових наукових форумах. КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» знаходиться у місті Винники, яке завжди було майданчиком для спілкування науковців і яке давно називають новим археологічним осередком. Проект проведення щорічних тематичних наукових археологічних конференцій започаткований вісім років тому. На цьогорічній конференції будуть присутні провідні фахівці з України, Молдови, Білорусі та Польщі. Ряд доповідей матимуть інтердисциплінарний характер.

А щодо сенсаційних археологічних знахідок, ми маємо надію, що це не буде особистою справою працівників музею, але й держава зацікавиться унікальною знахідкою і продовжить фінансувати наукові дослідження.

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.