На сьогоднішній день Львівська спеціалізована загальноосвітня школа №28 з поглибленим вивченням німецької (вул. Тютюнників, 2) мови вважається однією з найпрестижніших у нашому місті. Кілька десятків відомих тепер на всю Україну випускників закінчили колись цю школу. Та ця школа має не тільки знаних колишніх учнів. Приміщення цього навчального закладу теж береже в собі досить цікаве минуле, яке, мабуть, і вплинуло на сьогоднішній авторитет школи.
Ще до кінця XIX ст. територія, де зараз розташована будівля школи, називалась Яблоновськими грунтами. Саме тут в 1877 році відбулась славнозвісна Рільничо-промислова виставка, після котрої і розпочинається активна розбудова даної території. У 1894 році на замовлення барона Ромашкана та за проектом Михайла Ковальчука зводиться так званий старий корпус школи, який згодом отримав адресу Яцка, 16 (тепер Архипенка). Цікавим є той факт, що вулиця по факту з’явилась трішки пізніше за цю будівлю – лише в 1898 році. Її назва пов’язана з назвою гори, до котрої вона вела.
Уже в 1901 році власники згаданого будинку змінились – тепер будівлею володів Францішек Зандлєр. Однак довго в приватних руках ця споруда не пробула. У 1923 році її викупили Сестри Уршулянки для своєї школи. Останні свою першу школу у Львові заснували у 1910 році. На жаль, нам не відомо де первинно розташовувалась ця школа, хоча збереглись її зображення.
У 1924 році архітектор Міхал Кустанович дещо перебудовує будівлю для потреб школи. Зокрема, здійснюється надбудова третього поверху. Колишні житлові кімнати облаштовуються під навчальні класи. Окрім навчальних класів деякі зали перебудували під капличку та гімнастичний зал.
В 1930-1932 рр. стіни шкільних залів було оздоблено малюнками польської художниці Хінги Костюшко. Поруч зі школою було облаштовано сад та тенісні корти. Сад, в котрому в теплі і сонячні дні навіть проводили заняття, до наших днів фактично не зберігся, а от корти ще досі використовуються за призначенням.
16 жовтня 1931 року абатиса Сестер Уршулянок Марія Ельжбета Любінська звернулася до магістрату з проханням дозволити збудувати гуманітарну гімназію і ліцей на ділянці, прилеглій до їхньої школи. 12 липня 1932 року був затверджений проект будинку, який розробив архітектор Тадеуш Врубель. 1933 р. уршулянки отримали дозвіл на використання піддашшя старого будинку школи. Разом із тим велася будова корпусу нового навчального закладу за проектом Врубеля, яку завершили 1934 р. До південної стіни нової чотириповерхової будівлі мала бути прибудована брила спортзалу, однак вона залишилася лише у проекті. В 1930-ті роки заклад Урсулянок вважався однією із найпрестижніших гімназій Львові, яких на той час у місті було аж 19. Викладали тут в основному сестри-монашки, однак до читання лекцій запрошувались і знані викладачі інших гімназій чи навіть Університету.
Хоча школою управляли черниці, в ній не було ніякого релігійного примусу. При закладі діяв також інтернат, тобто деякі учениці протягом навчального року могли проживати в приміщенні школи. Кожна учениця, що проживала в школі, мала своє окреме ліжко та шафу, котрі були відгороджені від інших білими полотняними екранами. Як і інші тогочасні школи Львова, заклад Уршулянок мав свою форму, яка ділилася на два види: повсякденна та гімнастична. Навчання в школі було платне і не з дешевих. Щомісячні збори досягали 60-70 злотих в місяць.
У 1939 році, після початку Другої світової війни радянська влада Львова перетворює заклад Уршулянок на звичайну школу. В 1944 році відбувається її перебудова, в ході якої каплицю переобладнали в спортивний зал, котрий існує там і досі. Але при цьому збереглись оригінальні двері, вікна, паркет та стеля від колишньої каплиці. На стелі досі існують майстерні рельєфи з написом “Dextera Domini”, що означає «Правиця Господня». Тому досить дивно, що за стільки років незалежності нашої державі заняття з фізичної культури і досі проводяться в колишньому сакральному приміщенню. Однак, є відомості, що дирекція школи прикладає зусиль, аби зберегти унікальність даного залу.
Володимир ПРОКОПІВ
Джерела:
- Alina Chwalibogowska, MOJE GIMNAZJUM NA GÓRZE ŚW. JACKA 1928 – 1932 // http://www.cracovia-leopolis.pl/index.php?pokaz=art&id=608
- Львівська спеціалізована середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 28 з поглибленим вивченням німецької мови // http://www.school28.edukit.lviv.ua/informaciya_pro_zaklad/istoriya_shkoli/
- Gimnazjum SS. Urszulanek we Lwowie // https://www.facebook.com/LwowLeopolisSemperFidelis/photos/?tab=album&album_id=584129258401867
Ця школа знакова ще однією важливою деталлю. В ній навчалась одна з найближчих дорадників і секретарів святого Івана Павла ІІ – сестра Емілія Ерліх.
І я