Чудовий Львів… його жахливі фортифікації і купи гною на вулиці, або львів’янин, який не сказав усієї правди

3410
Чудовий Львів… його жахливі фортифікації і купи гною на вулиці, або львів’янин, який не сказав усієї правди

Серед літописців давнього Львова особливо почесне місце належить фаховому медику, а пізніше міському бургомістру Яну Алембеку. Той вважається автором одного з перших описів міста, який ще й був проілюстрований одним із найдавніших зображень Львова.

Ян Алембек представник не місцевого, але відомого і значимого для міста роду. Сам він теж був персоною значимою і непересічною. Як і всі – мав свої таємниці та секрети. Зокрема, у підходах до написання історії Львова. Про одну таку буде далі.

Алембеківська кам'яниця. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Алембеківська кам’яниця. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Хто такий Ян Алембек?

До сьогодні на площі Ринок у Львові є будівля, відома як Алембеківська кам’яниця (№13). Значна частина історії цієї споруди пов’язана саме з родом Алембеків. Останній не був місцевим, але представники родини швидко пустили тут коріння, стали своїми та відігравали першу скрипку у житті міста. Алембеки були людьми освіченими, а тому – серед них знайдемо особистих лікарів королів, медиків, які лікували мешканців Львова під час епідемій в давнину, політиків, переговорників, які відстоювали інтереси та безпеку міста перед військами Богдана Хмельницького.

Панорама Львова. Дереворит 1835 р. (із фондів Сілезької Бібліотеки в м. Катовіце, Польща)
Панорама Львова. Дереворит 1835 р. (із фондів Сілезької Бібліотеки в м. Катовіце, Польща)

Загалом кожен представник родини Алембеків по-своєму цікавий і вартий окремої розповіді: освіта у європейських університетах, чітка та активна позиція у суспільстві, дієве відстоювання власних принципів. Проте особливої уваги заслуговує саме Ян Алембек. Його вважають автором одного з перших друкованих історичних описів міста. Мова зараз про “Topographia civitatis Leopolitane” (“Опис міста Львова”). Ця праця стала частиною ширшого міжнародного інформаційно-видавничого проекту – енциклопедичного видання географа та теолога з Кельна Георга Брауна. Між іншим, саме в цьому виданні, яке увійшло в історію як “Міста земного кола” (“Civitates orbis terrarum”), надруковано ще й перше зображення Львова – панорама Гогенберга-Пассаротті.

Що зі Львовом не так?

У кожному місті вистачає проблем та не найприємніших для його мешканців моментів. Львів тут не є і ніколи не був винятком. Згаданий вище Ян Алембек цілком може це підтвердити. Він був чудово обізнаний із життям міста та існуючими у ньому проблемами. Алембек впродовж тривалого часу провадив у місті лікарську практику, входив до різних управлінських структур і навіть був бургомістром Львова. Також Ян Алембек впродовж певного часу був у складі колегії “сорока мужів”. Саме з того періоду й походить його звіт про незадовільний стан міського господарства.

Краківська брама на пластичній панорамі Львова Януша Вітвіцького, 1938 рік
Краківська брама на пластичній панорамі Львова Януша Вітвіцького, 1938 рік

Зокрема, Ян Алембек звітував про серйозні пошкодження оборонних споруд, діри у вхідних брамах, запущений і дуже непривабливий вигляд окремих сакральних об’єктів, поганий стан доріг поблизу міста, масове нищення лісів довкола, проблеми з водою у міському водогоні, гній та сміття прямо на вулицях міста. Очевидно, комусь така характеристика міста та стану справ у ньому може видатись занадто апокаліптичною та негативною, може її вважатимуть за перебільшення автора. Інші ж сприйматимуть її за чисту монету і характерну та типову на загал для тогочасних міст. Проте цікавим та вартим уваги, крім самого цього опису Львова в подібний спосіб, є ще один момент, пов’язаний із персоною Яна Алембека…

Славнозвісні львівські пагорби

Уже згадувалося, що саме Яна Алембека називають автором одного з перших друкованих історичних описів Львова. Його текст був надрукований у рамках загальноєвропейського видавничого проекту і побачив світ у 6 томі “Міст…” німецького географа та теолога Георга Брауна. У порівнянні з текстами про інші міста, опис Львова Алембека є дуже великим і надзвичайно детальним. Скажімо, у “Містах…” є описи декількох польських міст і вони не надто примітні. Натомість, опис Львова Алембеком досить великий за обсягом і ще й надрукований дуже дрібними літерами.

Зображення Барселони XVI століття із видання Г. Брауна. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Зображення Барселони XVI століття із видання Г. Брауна. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Це дуже знаково, але у згаданому вище тексті Яна Алембека про Львів немає жодного кривого слова про місто. Описуючи Львів, автор, людина надзвичайно освічена та ерудована, орієнтувався на те, як давні історики описували Рим – він працював за тими самими канонами й стандартами. Зокрема, його текст дуже нагадує опис Рима Тітом Лівієм. Зайве говорити, що цього разу Ян Алембек жодного слова не написав про проблеми міста з фортифікаціями, водогоном, недоглянуті споруди чи погані дороги, чому Алембек присвятив багато місця в одному зі своїх звітів. Отож, про місто дійсно можна розповідати по-різному. Навіть один і той самий автор може розповідати про місто по-різному.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Гулюк Є. Рід Алембеків. Ті, що робили Львів великим і європейським // Lviv.travel, 2022 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://lviv.travel/ua/news/rid-alembekiv?srsltid=AfmBOoqQHNOYz8y2qUPCdKz8dloOy6vV6a8wv1DWyvHVc89Vp_GpyGOJ
  2. Осіпян О. “Topographia civitatis Leopolitanae” Іоганна Алембека початку XVII століття як джерело з історії Львова: когнітивна рамка, наративні стратегії // Український історичний журнал, 2010. – №4. – С. 215-216.
  3. Ян Алембек та його опис Львова 1603-1605 // Фотографії старого Львова, 2015 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://photo-lviv.in.ua/yan-alembek-ta-joho-opys-lvova-1603-1605-rokiv/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.