Знову недільний ранок і вже час на філіжанку доброї львівської кави. Повиваючи улюблений напій, часом тягне на філософські роздуми про добро, про всесвіт, про нашу перемогу і про каву. Сьогодні, разом з нашим хорошим партнером Торговою Маркою Кава Старого Львова, хочу підкинути вам кілька тем для розмови в улюбленій кав’ярні.
Напевно, ви знаєте легенду про те, як пастух Кальді відкрив властивості кавових зерен, помітивши, що тварини з його стада, спробувавши листя і плоди певного дерева, ставали бадьорими і жвавими.
Існує безліч інших історій про каву, справжність яких сьогодні важко спростувати або підтвердити.
Чарівний еліксир шейха Омара
В Ефіопії розповідають кілька легенд про походження кавових напоїв. Одна з них свідчить, що відомий цілитель шейх Омар звернув увагу на маленьке деревце з червоними ягодами. Цілитель вирішив ретельно дослідити властивості незнайомого йому дерева. Омар приготував відвар з кавових зерен, пив його кілька днів, після чого він зауважив, що його працездатність і настрій явно покращилися. Шейх почав додавати кавову настойку в лікарські препарати, якими лікував головний біль і нетравлення шлунка. Легенда говорить, що йому вдавалося зціляти навіть тих, кого інші лікарі оголошували безнадійними. Довгі роки Омар нікому не розкривав свій секрет і тільки перед смертю передав його синові.
Дар Архангела Гавриїла
Мусульмани передають з вуст в уста легенду про те, як Архангел Гавриїл приніс вмираючому пророку Магомету посудину з темним напоєм (мається на увазі, що це була кава). Завдяки силі чудодійного дару, Магомет піднісся духом, до нього прийшли сили. Він переміг 40 лицарів, вибивши їх із сідла.
Дивовижний сон
Одного разу під час подорожі по Ефіопії купець з Ємену зупинився на ніч у пастухів, які запропонували йому спробувати напій, про який він ніколи не чув раніше. Купець був здивований, відчувши приплив сил, який викликала дивовижна настоянка. Вночі уві сні йому з’явився сам пророк Магомет, він простягнув чоловікові кілька паростків і велів, щоб той посадив їх і дбайливо доглядав за деревом, яке з них виросте. На ранок купець повинен був відправлятися в дорогу. Прокинувшись, він виявив у себе на подушці ті кілька паростків, які дав йому уві сні пророк. Повернувшись до Ємену, чоловік вчинив так, як велів йому Магомет.
Звідки взялася назва «Мокко»
Арабський шейх разом з усіма своїми людьми був вигнаний в пустелю. У ті часи таке покарання було гірше страти, тому що засуджені до подібного вигнання, були приречені на повільну мученицьку смерть. Вигнанці харчувалися тим, що кип’ятили зерна кавового дерева. Подібні страви і напої підтримували сили людей, чим і врятували їх. Жителі сусіднього села Мокко, дізнавшись про те, що шейх зі своїми людьми вижив, проголосили цю подію релігійним знаком. З тих пір напій, завдяки якому врятувалися вигнанці, став називатися «мокко».
Наталка СТУДНЯ