Чотири діючі органи Львова

18332
Чотири діючі органи Львова

Органна музика лунає у Львові вже понад шість століть, адже перший орган в місті з’явився на початку XV століття– згадка про нього датується 1409 роком, коли цей інструмент встановлювали у катедральному соборі.

Фото львівської органної фабрики, 1892 р.
Фото львівської органної фабрики, 1892 р.

На початку минулого століття у місті було понад 40 органів, працювали 5 органних фабрик, які вивозили свої вироби на продаж закордон. На жаль, зараз залишилося менше десяти діючих органів та стільки ж напівзруйнованих. Причина цьому – переважно війни, під час яких інструменти або вивозили за межі Львова, або ж переставали доглядати, і ті, як наслідок, ставали абсолютно непридатними до користування.

Будівля жіночого монастиря «Святого серця», поч. XX ст.
Будівля жіночого монастиря «Святого серця», поч. XX ст.

Серед втрачених органів – із жіночого монастиря «Святого Серця»(на площі навпроти собору св. Юра), «Ґранд» –у костелі св. Єлизавети на площі Кропивницького (найбільший орган, який будь-коли існував у Львові, перестав діяти під час Другої світової війни), а також орган Оперного театру (місце органіста було розташоване так, що виконавець не міг бачити диригента, тому згодом інструмент демонтували).

Костел святої Єлизавети. Колись тут був орган «Гранд» – найбільший за всю історію львівських органів
Костел святої Єлизавети. Колись тут був орган «Гранд» – найбільший за всю історію львівських органів

Серед тих інструментів, які збереглися, варто виділити чотири – орган із костелу св. Мартина, з костелу св. Антонія, орган катедрального костелу та орган костелу св. Марії Магдалини

Костел Святого Мартина
Костел Святого Мартина

Орган з костелу св. Мартина

Це найстаріший в Україні інструмент, що використовується для проведення концертів органної музики – йому 350 років. Він демонструє, як звучали подібні інструменти в епоху бароко.

Під час Другої світової війни орган зазнав значних ушкоджень – з усіх його труб залишилося лише 12 найбільших дерев’яних басів. Після перевезення органа з костелу св. Мартина до приміщення колишнього костелу Божого Тіла ордену домініканців за його відродження та реконструкцію для потреб концертного використання взявся відомий львівський органіст і єдиний в Україні органний майстер Віталій Миколайович Півнов, який успішно здійснив роботи з відновлення всіх раніше згаданих інструментів. Після двох років роботи над інструментом орган з костелу св. Мартина повернувся до життя і його почали використовувати для проведення концертів органної музики.

Сучасний вигляд органу із костелу св. Мартина
Сучасний вигляд органу із костелу св. Мартина

Однак, 2003 року приміщення колишнього Домініканського собору було передано УГКЦ, тепер це церква св. Євхаристії, і в 2007 році концерти органної музики припинилися. У червні 2010 року Львівському музею історії релігії довелося нагально забирати свій орган з приміщення церкви, де унікальний музичний інструмент знаходився протягом останніх двадцяти років.

Тепер орган з костелу св. Мартина, після третього за час його існування, розміщено у виставковому залі Львівського музею історії релігії, де зараз також проводять концерти органної та камерної музики – щоправда, з використанням електронного органа.

Костел св. Антонія , 1906 рік
Костел св. Антонія , 1906 рік

Орган костелу св. Антонія

Наймолодший діючий у Львові орган розміщено в костелі св. Антонія. Інструмент побудований в 1937 році на фабриці «Станіслав Крючковський і син» неподалік Лодзі. У ньому є голоси флейтові і струнні, регістри «Voxhumana» («людський голос») та «Amabilis» («лагідний»), загалом 17 регістрів.

Орган костелу святого Антонія
Орган костелу святого Антонія

Тривалий час органістом костьолу був Анджей Тарасик, сліпий з дитинства музикант, який у 18 років став органістом і диригентом церковного хору. Всі служби він знав напам’ять, під час сольних концертів у костелах св. Єлизавети та св. Магдалини він виконував складні твори Баха. Пам’ятають про нього і в Музичній академії (колишній консерваторії), де органіст працював настроювачем клавішних інструментів.

Латинський катедральний собор. Фото 1910 р.
Латинський катедральний собор. Фото 1910 р.

Орган катедрального костелу

Перший орган у місті з’явився на початку XV ст. саме в Катедральному костелі (1409 р.). відоме навіть ім’я органіста – Петер Енгельбрехт. У 1515 р. для храму за кошти громади було збудовано новий інструмент. Між 1769 і 1771 роками над бічними входами костелу були збудовані хори для органа і музикантів. Відтоді в катедрі органи мають своє постійне місце, яке зберігається і донині.

Орган Латинського катедрального собору
Орган Латинського катедрального собору

Інструмент, який сьогодні тут діє, був виготовлений 1839 року – його спорудив Роман Духенський коштом ксьондза Якуба Бема (до речі, з прізвищем Бема пов’язаний інший епізод органної історії міста: у 1841 році Франтішек Бем, який перед тим був придворним композитором і піаністом Софії Потоцької в Тульчині, заклав школу органістів у Львові).

Сучасний інструмент виконано у вигляді двох секцій, між якими у великому вікні над центральним входом відкривається вітраж. Для органа характерне насичене, густе і урочисте звучання. Цей інструмент – характерний зразок романтичного типу органа, які виробляла одна з найкращих органних фабрик тогочасної Польщі – фабрика Яна Слівінського, яка містилась на вул. Коперніка, 16.

Костел святої Марії Магдалини, зараз – Будинок органної та камерної музики. Фото 1910-х рр.
Костел святої Марії Магдалини, зараз – Будинок органної та камерної музики. Фото 1910-х рр.

Орган костелу св. Марії Магдалини (Будинку органної та камерної музики)

Наприкінці 16 ст. шляхтянка Ганна Пстроконська подарувала монахам-домініканцям земельну ділянку в районі Сикстівки для спорудження духовної семінарії. Оскільки ділянка землі була розташована у Галицькому передмісті Львова, міська влада не могла дозволити забудову такого характеру за мурами міста з міркувань безпеки, а також з фінансових інтересів – церковні землі не обкладалися податком та не підпорядковувалися міській юрисдикції, тому були збитковими для міського бюджету. Проте монахи, всупереч рішенню магістрату, 1600 року почали зведення дерев’яного костелу.

Фото органу із костелу святої Марії Магдалини, приблизно 1903 р.
Фото органу із костелу святої Марії Магдалини, приблизно 1903 р.

В 1612 р. городяни розігнали будівельників. Домініканці зобов’язалися купувати землі в міста тільки за умови, що будуть платити до магістрату всі передбачені податки, а навколо монастиря побудують такий мур, який буде легко демонтувати у разі нападу ворогів. Також монахам заборонили виробляти вино. Конфлікт було вирішено і протягом 1615-1630 рр. на місці дерев’яного храму збудували кам’яний костел оборонного характеру.

Ідея встановити великий орган в цьому храмі дуже вдала: приміщення має чудову акустику. У 1936 р. в храмі було встановлено орган, виготовлений відомою чесько-австрійською фірмою «Rieger». Він мав 70 регістрів, 12 з яких були розміщені окремо в спеціальній шафі з лівого боку над вівтарем, та додатковий пульт управління в самому вівтарі. Проте після Другої світової війни музичний інструмент, як загалом і храм, перестав діяти. Будівля належала Політехнічному інституту, її використовували як клуб.

Костел святої Марії Магдалини, вигляд органу
Костел святої Марії Магдалини, вигляд органу

У 1969 р. костел передали Львівській філармонії. У 1968-1969 рр. та в 1988 р. чеська фірма «Rieger-Kloss» проводила реконструкцію органа. В 1988 р. тут створили Будинок органної та камерної музики, постійним органістом якого став Віталій Півнов. Сьогодні орган костелу св. Марії Магдалини є одним із найбільших та найкращих в Україні. Інструмент має 60 регістрів (під час реставрації 10 довелося забрати, аби не псувати звук), складається він із 4,5 тисячі труб.

Христина БАЗЮК

Джерела:

  1. Органи Львова. – Л.: «Ї», незалежний культурологічний часопис 2004 р. С. 258-263
  2. http://24tv.ua/
  3. http://portal.lviv.ua/
  4. http://www.museum.lviv.ua/

Фото:

  1. http://www.organy.lviv.ua
  2. http://zbruc.eu/
  3. http://realist88.livejournal.com/89219.html
  4. https://polona.pl

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.