Львівський ампір переживає далеко не найкращі часи … Зі ” свіжих ” прикладів – обвал ліпнини і поступова руйнація будинку на розі вул. І. Гонти – Краківська, 34. Більшість пам’яток цього унікального стилю у занедбаному стані і це докір нам, сучасникам … Не зважаючи на це, та попри поважний вік ( понад 200 років ) і стан гідні взірці ” наполеонівського ” стилю й надалі прикрашають місто.
Будинок Гауснера на нинішньому пр – ті Свободи 1 – 3 є одним з нaйкращих зразків архітектури стилю ампір у Львові.
Будинок зводився на кутовій ділянці на розі нинішніх пр – ту Свободи і вул. Коперника в два етапи за проектом невідомого архітектора.
У 1809 – 1811 роках зведено його ліву частину ( будинок №1 від вул. Коперника ) та в 1821-1822 – праву частину ( будинок №2 ) на вул. Легіонів ( нині пр – т Свободи ). Архітектор Ян Шульц реконструював будівлю у кін. XIX ст.
Замовником споруди була торгівельно – банківська фірма ” Й. Гауснер та В. Віолянд ” ( звідси назва – кам’яниця Гауснера ), а в 1845 – 1939 рр. власником будинку стало ” Кредитне товариство землевласників “.
Відомі імена знаменитих мешканців Гауснера …Коли у місто прибув ерцгерцог Карл Людвіг, львів’яни зустріли його розкішними феєрверками та факельною ходою по проспекту, а після урочистого прийому поселили його в цей будинок. Тут ерцгерцог мешкав з 1835 до 1855 рр. В 1930 – х в будинку проживав над кінотеатром ” Палац ” граф Войцех Дідушицький …
Будинок створений під впливом віденської архітектури початку ХІХ ст., ампірний декор його головного фасаду вважається одним з найпишніших у Львові.
На фасаді розміщено скульптурні групи роботи Г.Вітвера ( “ Амур і Психея ” – у двох варіантах ; 1810 – 1811 рр ) та А. Шимзера ( “ Паріс викрадає Єлену ”, “ Еней рятує батька ” ). Над рельєфами розміщений фриз з головками путті. На рівні другого поверху розкріповок виступають балкони, які підтримують колони доричного ордеру та консолі у вигляді атлантів.
У кам’яниці № 3 до 1939 р. знаходився кінотеатр ” Palace “, оздоблений декоративно – символічними панно Фелікса Вигживальського. Саме сюди потрапляє одна з авіабомб у 1939 році …
Величезний будинок у міжвоєнну добу мав багато ” квартирантів ” – товариство польських купців, торгівельно-промисловий заклад оптики та механіки Леона Аппеля, фотоательє ” Sztuka “, кондитерська ” Mascotte “, перукарня та магазин парфумів Стоїнського, ювелірна крамниця “ Бійон ”, магазини : зброї Дмитраха, квітів Старки, полотна та білизни Беєра …
У 1951 році в цьому будинку, що був значно пошкоджений в роки війни, надбудували четвертий поверх ( арх. М. Микула ), який повністю відповідав ампірному стилю будівлі.
З повоєнних років тут відомі крамниці “ Воєнторг ” і “ Культтовари ” ( “Фототовари” ), згодом – магазин спорттоварів, який проіснував донині …
Використані джерела :
http://www.lvivcenter.org/ , http://poshtivka.com/ , www.pslava.info