Вчора, 7 червня 2018 року, в залах Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20) відбулася презентація відреставрованої ікони “Богородиця з дитям” (1635) авторства Миколи Петрахновича-Мороховського, присвячена пам’яті відомого українського реставратора, педагога, художника – Володимира Петровича Мокрія (1947–2018).
“Сьогодні 40 днів, як з нами немає нашого колеги, нашого товариша, якого дуже любили та шанували, якого будемо пам’ятати ми та буде пам’ятати музей, для якого він зробив дуже багато. Володимир Мокрій працював і у Львівській галереї мистецтв і у реставраційній майстерні Науково-дослідного реставраційного центру України, в Укрзахідпроектреставрації. Він багато реставрував іконостасів в церквах Галичини, зокрема, але його місце праці і його особистість в Національному музеї у Львові напевно є особливе. Тут він мав можливість реалізувати набутий досвід, працювати з своїми колегами, учнями, яких виховав та яким передав знання.
В кожному залі іконопису є представлені реставраційні роботи виконані особисто Володимиром Мокрієм. Сьогодні, на 40 днів, ми відкриваємо для відвідувачів ще один твір реставрований майстром, останню роботу, яку він зробив для музею – ікону ХVІІ ст. авторства Миколи Петрахновича-Мороховського “Богородиця з дитям” з Успенської церкви. І те що стільки людей сьогодні прийшло на представлення ікони та на вшанування пам’яті Володимира Петровича говорить про те, що його нам всім бракує і буде бракувати”, – сказав генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан відкриваючи презентацію.
Завідувачка відділу «Давнього мистецтва» Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Марія Гелитович поділилася спогадами про Володимира Петровича Мокрія як про особистість, так і про професіонала світового рівня.
“З Володимиром Мокрієм я пропрацювала 15 років. Ми з ним мали спільну мову, в нас ніколи не було конфліктів, було надзвичайне взаєморозуміння і він завжди сприяв тому, що проекти, які ми задумували, наші виставкові проекти, були якнайкраще зробленими. За своє життя він відреставрував більше 3 тис. пам’яток. Це був професіонал, котрий після себе залишив велику кількість учнів високого професійного рівня, які будуть продовжувати його справу.
Сьогодні ми вшановуємо його пам’ять. Він мав таку гарну традицію на день народження – робити собі та нам подарунок – представляти нововідкриту знакову пам’ятку. І в цьому залі є ікона «Різдво Богородиці» з П’ятницької церкви, яку він представляв на шістдесятиріччя, недавно була представлена ікона «Страшний суд» з Меденич і на 70 років планувалася виставка двох ікон з церкви в Багнуватому «Страсті Господні» та «Страшний суд». Так що «Богородиця» – це не остання ікона , яку він зробив. І я думаю, що ми ще представимо пам’ятки його роботи”, – зазначила Марія Гелитович.
Ікона “Богородиця з дитям” – важлива пам’ятка в історії українського мистецтва. Їй належить особливе місце у спадщині львівського середньовічного малярства, передусім як твір Миколи Петрахновича-Мороховського.
Реставрація ікони “Богородиця з дитям” (1635) авторства Миколи Петрахновича-Мороховського стала останньою роботою в творчому та науковому доробку В.П. Мокрія.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ