„Богдан Сойка. Художник із Янова“ – творчий шлях надзвичайного таланту

1575
Богдан Сойка
Богдан Сойка

„Ця виставка — це приклад того, як життя надихає творити. Творчість Богдана Сойки — це благоговіння життя. Все найкраще, що Бог нам дарував, він вмів показати, передати так, щоб виявляти лише все прекрасне“, — такими думками поділився актор Львівського національного театру імені Марії Заньковецької, академік Національної академії мистецтв України. професор, декан факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка Богдан Козак на відкритті виставки „Богдан Сойка. Художник із Янова“. Експозицію представили Історичному комплексі Національного музею ім. Андрея Шептицького (вул. Драгоманова, 42). Виставка приурочена до 80-ліття митця триватиме до 18 листопада.

Експозиція виставки „Богдан Сойка. Художник із Янова“
Експозиція виставки „Богдан Сойка. Художник із Янова“

Ще задовго до початку представлення виставки, експозиційні зали були заповнені людьми — друзями, знайомими, учнями і шанувальниками Богдана Сойки. Оглядаючи картини, можна було чути захоплені враження глядачів, спогади про митця від старшого панства, яке знало художника багато років.

Сам захід розпочався вшануванням пам’яті художника хвилиною мовчання.

Постер виставки „Богдан Сойка. Художник із Янова“
Постер виставки „Богдан Сойка. Художник із Янова“

— Ми всі прийшли до нього в гості. Щоб згадати, як цей митець творив, ставився до друзів, до оточуючих. Митець який любив свій Янів, де ріс, жив. 27 жовтня йому виповнилося б йому 80 років. Такої виставки як представлена нині в нашому ще не було. Маємо можливість побачити увесь творчий шлях Богдана Сойки, його розвиток, творчу трансформацію. Минулоріч приблизно в цей час була теж досить велика виставка в Новояворівську. Тоді ми разом із художником обговорювали, якою буде експозиція до 80-літтнього ювілею. Богдан Сойка мав ще багато планів. Та, на жаль, життя склалося по-іншому, — зазначив генеральний директор Національного музею ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан.

Експозиція виставки „Богдан Сойка. Художник із Янова“
Експозиція виставки „Богдан Сойка. Художник із Янова“

Серед гостей виставки було чимало іменитих митців, життя яких так чи інакше перепліталося зі життям Богдана Сойки. Тож спогади були дуже емоційними і теплими.

— Богдан Сойка був моїм першим вчителем і добрим другом— 60 років дружби з цією унікальною людиною. Він був харизматичною людиною, притягував якимось особливим магнетизмом. Такого рівня рисувальника я не знаю, — каже український художник, керівник Західного регіонального науково-мистецького центру Національної академії мистецтв України, академік Національної академії мистецтв України, народний художник України, професор, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Андрій Бокотей.

Експозиція виставки „Богдан Сойка. Художник із Янова“
Експозиція виставки „Богдан Сойка. Художник із Янова“

Добрими словами про митця відгукувався й український маляр, професор, заслужений діяч мистецтв України, народний художник України, академік національної академії мистецтв України Любомир Медвідь, зазначивши, з-поміж іншого, що Богдан Сойка був людиною у всьому, правдивим християнином. Жив із великою мірою любові, делікатності, чесності й порядністю.

Експозиція виставки „Богдан Сойка. Художник із Янова“
Експозиція виставки „Богдан Сойка. Художник із Янова“

Перед оглядом картин присутнім представили коротке відео про життя і творчість Богдана Сойки, який залишається живим у серцях шанувальників і друзів.

Наталія ПАВЛИШИН

 

Довідка:

Богдан Петрович Сойка народився 27 жовтня 1938 року у місті Янів (тепер смт. Івано-Франкове), що у Яворівському районі Львівської області.

Мистецького фаху вчився в Училищі Труша та Інституті декоративного і прикладного мистецтва. Разом із Андрієм Бокотеєм, Зеновієм Флінтою, Любомиром Медвідем, Романом Петруком, Олегом Міньком, Іваном Марчуком входив до підпільної академії (духовної школи) Карла Звіринського.

З 1968 року брав участь у виставковій діяльності.

Був членом Національної спілки художників України.

Понад тридцять років працював у монументальному цеху Львівського художньо-виробничого комбінату Художнього фонду СРСР.

Згодом викладав рисунок і живопис у художньому училищі Івано-Франкова.

Твори Богдана Сойки зберігаються у фондах музеїв, також — у приватних колекціях в Україні та за кордоном.

Митець різнобічних вподобань і таланту, він звертався до живопису, графіки, монументального мистецтва, скульптури.

Майстер вважав, що „мистецтво — це не зображення гарних речей, а гарне зображення речей…“

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.