Історія ця розпочалася коли у “Леополісі”, додатку до газети “Високий Замок”, від 29 листопада 2012року з’явилася публікація під назвою “Бермудський трикутник” на Стрийський”. Кореспонденти «Леополіса» Юлія Ліщенко та Ольга Читайло досліджували, що це за таємничий знак на бруківці і що він означає. Передруковуємо цю публікацію без змін.
У Львові біля Монумента Слави на бруківці зображений дивний знак: трилисник у колі та трикутнику. Символ не надто помітний із землі, але його добре видно на знімку, який зробили під час аерофотозйомки міста у 2011 році спеціалісти Академії Сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного. Що це за знак, звідки він взявся, що означає і, головне, хто його автор, дізнавалися кореспонденти «Леополіса».
Трикутник і коло наводять на думку про масонську символіку. З іншого боку, це – не всевидяче око, адже в середині кола в трикутнику – не око, а трилисник, чи то ангел. Одне слово, символ, схожий на триєдинство. А триєдинство – релігійний символ. То що йому робити біля радянського Монумента Слави? Містика якась, такий собі «бермудський трикутник» на Стрийській… В Академії Сухопутних військ не знають, що це за символ, кажуть – вони його не створювали, тільки побачили. Не допомогли нам і у міському управлінні ДАІ, кажуть – точно не дорожня розмітка. Розмітку не викладають бруків¬кою, її наносять фарбою…
Історик Іван Сварник порадив звернутися до комунальників, він не вірить у містичне походження знаку, припускає, що він має якесь практичне застосування.
Начальник відділу комунального господарства ЛМР Роман Белень повідомив, що у мерії знають про цей символ, і самі дивуються. що він має означати? Коли Стрийську ремонтували до Євро-2012, цю бруківку не чіпали, востаннє ремонти на цій ділянці були у 1970-80-х роках. Чи був знак до того, невідомо… Та й навряд чи у радянські часи біля пам’ятника героям Другої світової війни викладали знаки з релігійним підтекстом…
Мешканець Стрийської пан Артур уточнив дату останнього перекладання бруківки: «Я був у той час студентом і пригадую: роботи велися у середині 1980-х».
Вперше, за словами історика Ілька Лемка, територію забрукували у 20-30-х роках… Звернулися по допомогу до головного архітектора проектів ДІПМ «Містопроект» Миколи Столярова, який є архітектором Львівського автовокзалу. Оскільки споруда також має форму трилисника, можливо, це якось пов’язано із тим знаком? Однак і пан Микола не знає, що б він міг означати.
Львовознавець Аліса Васільєва побачила у цьому малюнку зображення святого Михаїла, покровителя українського війська. Думала, це сучасна робота, і тоді логічно, щоб вона містилася біля військової академії. Але враховуючи те, що у самій Академії цей малюнок побачили тільки нещодавно, пані Аліса припустила, що зображення могло з’явитися не раніше 1939 року, бо саме до цього часу по Стрийській (до іподрому, який був на місці нинішнього автобусного заводу) ходив трамвай і не могло такого бути, щоб рейки прокладали по зображенню святого. Є інформація, що у 1932 році тут, на трамвайній зупинці, вбили поліцейського. Після 1945 року трамвайні рейки демонтували, тобто малюнок могли зробити одно-значно після 1945 року.
“Не думаю, що це зображення робили у польський період, бо архангел Михаїл асоціюється з Україною, – каже пані Аліса. – Хоча… На Личаківському кладовищі на одній з могил є овальний герб – у верхній частині герб Польщі і Литви, у нижній —
архангел Михаїл. Колись на місці Академії був Кадетський корпус і військовий цвинтар.
Якщо це зроблено у радянський період, то це була би надзвичайна сміливість. А може, це робили якось нелегально? Можливо, це зроблено за останні двадцять років, десь у 1991-2001 роках. У друкованих джерелах я не зустрічала про це нічого”.
«Це не масонська символіка, – каже кореспондентові «Леополіса» історик Андрій Козицький, вивчивши зображення. – І не релігійний символ. Можливо, це просто елемент декору, який не має змістового навантаження. У Львові була схожа історія із шестигранною зіркою, ви-кладеною на бруківці ще у 20-30-х роках. Та зірка не
була символікою». Схожої думки дотримується і краєзнавець, експерт Центру міської історії Центрально-Східної Європи Ірина Котлобулатова. «Схиляюся до того, що це просто декоративний елемент. Таких дорожніх розв’язок у Львові було декілька, і скрізь, як пам’ятаю, фігурно викладений трикутник був, – каже вона.- На вул. Бандери. біля площі М. Шашкевича, знищили старий ліхтар, але раніше він стояв саме в центрі трикутника. На площі Міцкевича, перед поворотом на пл. Галицьку, також був трикутник. Хоча рисунка там не було. Ну, а на Стрийській виклали…».
Колишній головний архітектор міста, професор кафедри містобудування НУ “Львівська політехніка” Юрій Криворучко вважає, що цей символ — суто технічний: «Майстри, що кладуть бруківку, мають різні способи кладки, які зміцнюють покриття. їх зазвичай застосовують, коли є декілька смуг дороги. На цій площі — роз’їзд трьох вулиць. Технологічно за способом кладки тут виходить трилисник. Думаю, цей малюнок не спеціально визначали, його підказала технологія кладки. Хоча, можливо, хтось і пофантазував із малюнком… Зрештою, трійка, трійця — це фатальне число, воно часто зустрічається у літературі, історії».
P.S. Остаточної відповіді ми так і не знайшли, тож звертаємося до наших читачів. Якщо хтось знає, що це за знак, чи, можливо, брав участь у його викладанні, будь ласка, звертайтеся у редакцію за телефоном 237-47-25. Запитувати Юлію Ліщенко чи Ольгу Читайло. Або пишіть на електронну скриньку lis@wz.lviv.ua.
Ця публікація отримала широкий розголос. До редакції «Високого Замку» телефонували і писали читачі. А ми, автори, почали знову свої пошуки, обдзвонювали відомих львовознавців та істориків.
Тоді (це було у 2012 році) львовознавець Борис Мельник зауважив: “Цей знак може бути пов’язаний із кладовищем, яке було на місці парку ім. Б. Хмельницького. Там ховали, зокрема, й російських солдат Першої світової війни. На Пагорб слави їх перенесли вже пізніше, у 20-х роках ХХ століття.
Наш читач Іван Гаврилович Жмурко зателефонував і повідомив, що пам’ятає, як будували пам’ятник і впорядковували площу. У 63-65 роках збирали гроші на монумент, вся Стрийська була загороджена. Була вся бруківка знята, потім перекладена і тоді з”явився той знак. Той знак з”явився на означення нового адміністративного центру Львова. У ті роки його хотіли перенести на місце нинішньої податкової.
Відомий львовознавець Юрій Бірюльов повідомив: “Це дійсно загадкова річ. Можна погодитися із попередніми коментаторами, що хтось із людей які вимощували цю площу, проявив художній хист. Якщо це довоєнна річ, то, можливо, вона дійсно пов’язана із військовим цвинтарем. Мало хто досліджував львівську бруківку…”
“Маленький коментар відносно вашої статті «Бермудський трикутник» на Стрийській», – пише нам читач — пише наш читач Андрій Дрималик. – Скоріш за все, цей візерунок було викладено в 1976 році під час реконструкції і розширення вулиці Стрийської. Правильно пише пан Криворучко, що цей малюнок чисто технічний і ніякої релігійної інформації не несе”.
Пані Наталія Уманська, яка проживала в тому районі повідомила: “Колись вчилася у СШ №2 біля парку культури. Пам’ятник зачепив радянсько-німецький військовий цвинтар. Цвинтар був на місці нинішнього музею ПРИКВО. Пізніше цвинтар знесли і побудували естраду. Коли зносили цвинтар, працювали бульдозери і ми бачили кістки. Про знак не пам’ятаю, але думаю, він мав сакральне значення, бо поруч був цвинтар. Знак нібито декоративний, має сакральне значення, бо українські люди більш релігійні”.
Колишній начальник ШРБУ-5 Костянтин Костянтинович: “Ми були підрядниками, коли ставили пам”ятник. Ставила його військова будівельна частина, розташована на вул. Козака. Ми робили решітку, дорогу не робили. Пам”ятаю, що була дуже спішна робота, гнали під якийсь свято пам”ятник і працювали вночі. Паралельно робили корпус політучилища, з його території виймали землю і везли на місце пам”ятника. Ця бруківка (площа) тут була, але перед пам”ятником перекладалася. Сам поворот робили одночасно з пам”ятником. Одночасно перекладали і Гвардійську і Стрийську. Про ці роботи можуть пам”ятати: ШРБУ-1 (на Зеленій), там старший прораб Гнатів (зі старих), або ЛСМУ-1 (колишній начальник Богдан Підгайний, зараз робить в “Онурі”). Є такий Савчук Володимир Сергійович, колишній начальник і головний інженер Міськкомунгоспу. Або Панчук Іван Миколайович, колишній заступник Секретарюка”.
Зацікавилися нашою статтею і творці відомого львовзнавчого ресурсу “Експлорер”. https://explorer.lviv.ua/forum/index.php?topic=5958.0
Адміністратор групи Андрій Роюк звернувся до учасників спільноти, чи, бува, вони не в курсі, що це за таємничий знак? Хлопці детально проаналізували зображення, висували різні версії. Похвалили і авторів за допитливість. “Дівчата-журналістки молодці, що не полінувалися опитати архітекторів, істориків, комунальників та міліціянтів, – пише користувач Bottlehunter. – І навіть залишили в кінці тексту свої мейл та телефон, на випадок, якщо хтось відгукнеться. Після прочитання статті схиляюся до думки, що це все ж таки просто декоративний елемент. А великий тому, що Монумент слави теж чи не найбільший у Львові, дрібний малюнок (малюнки) просто викликав би дисонанс”.
Також “експлорерівці” навели знимку Пагорба слави з висоти пташиного польоту — там на алеї перед сходами з вічним вогнем дійсно викладено якийсь елемент, щоправда не видно, бо дуже мілкий. Але все ж таки відповіді на наші запитання вони так і не знайшли.
Як би там не було, а загадки “бермудського трикутника” на Стрийській ми так і не розкрили! Тому тепер, через п’ять років, поновлюємо наші пошуки. За ці роки ми довідалися, що подібний знак (коло із трилисником) є на доріжці з лавочками, яка веде до «Єдиного вікна» львівської Ратуші. А також торік він з’явився на тротуарі перед готелем Львів.
Тож тепер вже зі сторінок «Фотографій старого Львова» звертаємося до читачів — чи хтось знає, коли, хто й навіщо виклав таємничий знак із бруківки навпроти Монумента слави на вул. Стрийській? Що він символізує?
Юлія ЛІЩЕНКО
Вставлю свої 5 копійок. По-перше, по Стрийській трамвай ніколи не ходив! Найдалі куди трамвай заходив це по Франка до Козельницької. Щодо символа, то він там з’явився не раніше 1976 року. Адже до того, сюди ще до ходила дитяча залізниця, і планування Стрийської і цієї розв’язки було інакше. Тому, це або 1976 рік або пізніше, але не раніше.