Басейн на пл. Петрушевича – 80 років історії

3527
Басейн на пл. Петрушевича - 80 років історії

Більшість львів’ян, проходячи площею Петрушевича, 1, звертають увагу на якісно відремонтовану, сучасну будівлю спортивно – оздоровчого клубу з критим басейном … Важко повірити, дивлячись на споруду зі ” скла і бетону “, паркінг з дорогими авто, що популярний у Львові басейн діє тут ще з передвоєнних років …

Критий басейн на вул. Стшалковської ( нині част. пл. Петрушевича ), фото 1935 р.
Критий басейн на вул. Стшалковської ( нині част. пл. Петрушевича ), фото 1935 р.

Від поч. XX ст. земельна ділянка, на якій постане комплекс, прилеглі території знаходились у власності військових відомств, між нин. вул. Архипенка і до Зеленої розташовувалась ціла ” Офіцерська колонія ” – житловий і земельний фонд відставних службовців і запасників.

Саме за фінансової підтримки міського комітету військової підготовки і фізичного виховання, з залученням дотації Фонду праці, на орендованій у війська ділянці було заплановано реалізацію проекту спортивного комплексу із критим басейном.

Будівля спортивного клубу із басейном, фото наших днів
Будівля спортивного клубу із басейном, фото наших днів

Будівлю зводили у 1934–1935 рр. за проектом архітекторів Леопольда Карасинського  і Тадеуша Кухара у популярному в міжвоєнній Польщі конструктивістському стилі. Сума кошторису складала 328 тисяч злотих. В основі споруди – блок, виконаний із залізобетонних конструкцій, в якому міститься басейн, розрахований на 120 осіб.

Вид на " Офіцерську колонію " і басейн ( по - центрі ) з нин. вул. Архипенка, фото до 1939 року
Вид на ” Офіцерську колонію ” і басейн ( по – центрі ) з нин. вул. Архипенка, фото до 1939 року

Плавальний басейн місткістю 500 м. куб. виконаний із залізо­бетону. Його розміри – 10 x 25 м., тобто 250 м. кв. поверхні за найбільшої глибині 3,5 м. і мінімальної – 1,3 м. Кожні 2 – 4 тижні басейн наповнювався свіжою водогінною водою, прогрітою до 22 °С , дезінфікованою і відфільтрованою гальковими фільтрами …

Басейн на вул. Стшалковської, 5, фото до 1939 року
Басейн на вул. Стшалковської, 5, фото до 1939 року

На території басейну була розташована свердловина , вода з якої після підігріву використовувалася у душових кабінах. Приймання душу перед входом до басейну було обов’язковим, причому кожен відвідувач отримував шматок мила.

Потужний вентилятор  подавав до зали басейну відфільтроване повітря, нагріте до 25 °С . Після купання відвідувачі мали змогу обсохнути у кабінах, куди нагніталося тепле повітря …

Приміщення басейну на нин. пл. Петрушевича, фото сер. 1930 - х рр.
Приміщення басейну на нин. пл. Петрушевича, фото сер. 1930 – х рр.

Оригінальним рішенням проекту було те, що одна зі стін зали басейну мала подвійні засклені вікна, які влітку піднімалися. Тоді відвідувачі мали можливість відпочити на внутрішньому пісковому пляжі поверхнею 1200 кв. м. …

Басейн на пл. Петрушевича, фото наших днів
Басейн на пл. Петрушевича, фото наших днів

У радянські часи басейн продовжував користуватись популярністю у львів’ян. На його водах проводила поєдинки союзної першості класу “ А ” ватерпольна команда “ Динамо ”.

У наші дні у відреставрованій ( 2012 р. ) будівлі  функціонує приватний оздоровчий клуб. Зокрема, тут працюють різні секції для дітей : початкової підготовки, спортивного і оздоровчого плавання, водного поло.

Використані джерела :

П. Гранкін. Статті : 1996 – 2007 рр.http://www.lvivcenter.org/ , http://www.audiovis.nac.gov.pl/

 

1 коментар

  1. Виріс в ньому як спортсмен,в 70-х.”Пахали” щоденно -перше тренування-з 6-30.Що залишилось в пам”яті-теплинь-підлога,трибуни,вода.Називався він тоді “спорткомбінат”. В інших басейнах міста взимку була холодрига,а тут-рай.
    Жаль,що нині,при власнику-знаменитому спортсмені-водні види на спортивному рівні не культивуються…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.