Із зміною влади в Україні простежується тривожна тенденція намагання проросійських сил реалізувати свої реваншистські цілі. Про загрозу російського реваншу, виклики для декомунізації та про можливість закриття архівів СБУ йшлося на пресконференції, в якій взяли участь Володимир В’ятрович, Юрій Шухевич, Микола Посівнич та Михайло Галущак.
“За останні п’ять років, починаючи від Майдану, з 2014 року, Україна зробила в контексті зміцнення національної ідентичності. Відкрито архіви КДБ,змінено навчальні курси в підручниках історії,змінено підходи до питань пов’язаних з Другою світовою війною, запроваджено 8 травня – День пам’яті і примирення, 14 жовтня – День захисника України замість 23 лютого. Відбувається масштабне і вельми помітне руйнування радянських і російських міфів про українське минуле. Це стало можливим на фоні війни Росії проти України і між цими подіями безпосередній зв’язок. Адже війна, яка зараз відбувається є не тільки за територію України, це війна за ідентичність, за душі українців. Бо Путіну важливо мати на по своєму боці не тільки українські території, а й українців. Йому українці потрібні як ті, які мають будувати його мега проект «рускій мір». Через це, крім бойових дій, відбуваються дуже активні атаки на інформаційному полі. І в інформаційній війні питання історії займає одне з ключових місць.
Процеси, які відбулися з моменту ухвалення законів про декомунізацію, вони, безперечно,зачіпають Росію. Після 25 років незалежності нам вдалося зробити те, що розвинені і ефективні пост комуністичні держави Східної Європи зробили зразу після припинення комунізму в кінці 80-х на початку 90-х років. Україна почала активно наздоганяти ці країни в процесах подолання комуністичної тоталітарної спадщини і це автоматично віддаляє Україну від Росії.
Для Росії процеси декомунізації, демонтажу пам’ятників комуністичним вождям, перейменування топонімів були дуже болючими. Через це Росія намагається взяти реванш, який став можливий зараз, тому що до влади прийшов новообраний президент Зеленський, який під час своєї виборчої компанії намагався не артикулювати жодних питань пов’язаних з політикою національної пам’яті, гуманітарною політикою, питаннями національної культури. Але зараз він не має права відмовчуватись та стояти осторонь цих всіх процесів, бо те що відбувається зараз можна назвати злочинною бездіяльністю”, – сказав директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Також він наголосив на важливій ролі Степана Бандери у формуванні політичної думки минулого і самовизначення сучасних українських політиків.
“Бандера перетворився в своєрідного маркера українськості. Якщо політик не готовий встати на захист вулиць Бандери в Україні, я переконаний, що це політик, який не готовий буде захищати й українські національні інтереси в добу коли ми зіткнемося з досить масштабними російськими атаками. Всі політики мають чітко проявити свою позицію в цьому питанні.” – сказав він зокрема.
Український політичний діяч, син Героя України Романа Шухевича Юрій Шухевич поділився роздумами стосовно проблем виховання українця в сучасній системі освіти і їх впливу на майбутнє України.
“Реванш вже наступає. Так сталося тому, що впродовж 28 років ми дуже мало, або майже нічого не зробили в системі виховання, в системі освіти, історичної дисципліни. Досить подивитися лише на підручники, які вийшли недавно , не за Януковича, не за Кучми, а за пані Гриневич. Наприклад, в підручнику для 9-10 класу, коли говориться про ЗУНР , подається викривлена позиція. Що стосується періоду після Першої світової війни – немає нічого про польські пацифікації, про руйнування церков. Це замовчується. І ставиться під питанням чи Галичина українська чи польська і не зрозумієш. І не згадується, що Західна Україна була окупована Польщею, як і те, що Східна була окупована большевицькою Росією. І це не тільки в цьому підручнику. Таких помилок дуже і дуже багато. І так ми виховуємо з одного боку космополітів, а з другого – людей, які будуть стидатися, що вони українці”, – наголосив Юрій Шухевич.
Український історик і громадський діяч Микола Посівнич звернув увагу присутніх на важливості вивчення історії для для національної безпеки та для перемоги в інформаційній війні, яку зараз активно веде Росія проти нашої держави.
“Ми можемо свідомо говорити, що в Україні, яка перебуваючи в стані війни, не тільки збройної, але й інформаційної, питання історії, національної пам’яті мають бути основними моментами для національної безпеки. Адже історична амнезія, яку хочуть нам прищепити наші «добрі» сусіди полягає в тому, що ми повинні все забути і починати з чистого аркушу історії. На жаль історія є сувора вчителька, яка не прощає незасвоєних уроків. На жаль наша влада протягом минулих століть не засвоює ці уроки і є поганими учнями. Адже знову нам, громадському сектору, історикам, громадським діячам, які не займаються політикою, доводиться займатися цими питаннями” – зазначив Микола Посівнич.
Громадський діяч Михайло Галущак поділився думками стосовно реваншу антиукраїнських сил в майбутньому складі Парламенту нашої держави.
“Гальмування декомунізації, гальмування українізації – одна з причин чому ми сьогодні маємо усі ці реванші. Якщо б ми рубали в корінь зразу, то, можливо, усього цього й не було б. І якщо ми говоримо про реванш, то ми повинні розуміти, хто ж буде його запобіжником в майбутньому парламенті. І це виклик перед українським суспільством – кого воно поставить на захист своєї держави в липні цього року”, – Михайло Галущак.
Загалом учасники пресконференції виявили занепокоєння тими процесами, які відбуваються зараз в державі на найвищому рівні і закликали до консолідації всіх демократичних сил суспільства.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ