Атеїзм, комунізм, тоталітаризм, або ласкаво просимо в минуле

1562

Сьогодні, 16 червня 2016 року, о 16.00 у Львівському музеї історії релігії (площа Музейна, 1) відбудеться відкриття виставки атеїстичних пам’яток під назвою «Атеїзм, комунізм, тоталітаризм: минуле».

1973 року на музейній мапі Львова з’явилася нова культурологічна установа – Музей історії релігії та атеїзму, – структура, створена львівським обкомом партії та облвиконкомом. (Це був другий атеїстичний музей в СРСР після Ленінградського). Його  розмістили в приміщенні костелу та монастиря ордену домініканців, пам’ятки архітектури XIVXVIІI століть. Основна мета– «сприяти комуністичному вихованню.., ідейно впливати на свідомість людей, виховувати в них марксистсько-ленінський матеріалістичний світогляд». Система здійснювала політику, яка поєднувала матеріальні й соціальні стимули з ідеологічними й естетичними обмеженнями. Тобто, з одного боку, витрачались кошти на потреби збереження національної культури, а з другого – ця культура зазнавала деформацій і працювала на радянську пропаганду.

Руйнування церковної дзвіниці у Макіївці на Донеччині (саму церкву перетворено на клуб), 1929 рік
Руйнування церковної дзвіниці у Макіївці на Донеччині (саму церкву перетворено на клуб), 1929 рік

Створивши музей для пропаганди атеїзму на прикладі культових пам’яток, влада мимоволі зробила велику послугу для музейної справи, зберігши ці предмети у фондах музею. Таким чином залишила живою релігійну думку у Львові, до певної міри нівелювавши початковий ідеологічний задум.

Погруддя Леніна
Погруддя Леніна

1989 року розпочався новий етап історії музею: докорінно перебудовується експозиція, у назві науково-освітнього закладу зникає слово «атеїзм». Це були перші паростки декомунізації. Сьогодні Львівський музей історії релігії – єдина установа в Україні, яка виконує функції «скарбниці релігійних пам’яток та релігійної думки».

Актив осередку безбожників 13-тої школи м. Києва
Актив осередку безбожників 13-тої школи м. Києва

За час існування музею в радянський період було зібрано велику кількість атеїстичних пам’яток (і не тільки), які є документальними доказами злочинів комуністичного режиму. «Вони і стали основою для створення  виставки «Атеїзм, комунізм, тоталітаризм: минуле»», – зазначає куратор Надія Полянська і продовжує: «Виставлені пам’ятки експозиції  розділені на два періоди: перший – це міжвоєнний, тут представлені атеїстична преса, документальні фотографії; другий – часи брежнєвського застою (коли й було створено музей,) і тут бачимо ширший комплекс пам’яток – живопис, скульптура, архівні матеріали, фотографії старої «атеїстичної» музейної експозиції. Окремої уваги заслуговує архівний документ – дефектний акт 1987 року про пошкодження барельєфів із зображеннями К. Маркса, Ф. Енгельса і В. Леніна відвідувачем музею».

Антирелігійна пересувна виставка на Полтавщині. 1929 р.
Антирелігійна пересувна виставка на Полтавщині. 1929 р.

Ще раз осмислити і, можливо, назавжди перегорнути одну із страшних сторінок в історії України – панування комуністичної системи з її ганебними наслідками – намагалися автори виставки «Атеїзм, комунізм, тоталітаризм: минуле», презентація якої відбудеться у четвер, 16 червня, о 16 годині, у Львівському музеї історії релігії, що на площі Музейній, 1.

Відвідати експозицію можна до 31 серпня 2016 року.

Надія ПОЛЯНСЬКА, Олена МАЛЮГА
наукові співробітники Львівського музею історії релігії

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.