Архітектурний фестиваль ВЕЖА-2025 збирає у Львові 25 регіонів України

129
Архітектурний фестиваль ВЕЖА-2025 збирає у Львові 25 регіонів України

23–25 травня 2025 року у Львові V Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтв «ВЕЖА» знову збирає діючих і майбутніх архітекторів, урбаністів, дизайнерів, митців і представників влади, щоб обговорити минуле, теперішнє й майбутнє української архітектури.

Цьогоріч фокус зміщується із зовнішнього на внутрішній: організатори пропонують подивитися на те, що відбувається в усіх 25 регіонах України. Подія триватиме три дні на трьох знакових локаціях — у Пороховій вежі, Львівському скансені (Шевченківській гай) та Свірзькому замку. Міждисциплінарна програма поєднує архітектурні лекції, перформанси, виставки, дискусії й особисті історії, що формують український архітектурний ландшафт тут і зараз. Вперше в історії Свірзького замку його стіни розмалює мапінг від польского художника Алека Яницького. А головною дискусією фестивалю стане розмова про створення меморіальних комплексів — об’єктів пам’яті війни, що триває.

Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтв «ВЕЖА», 2023 р.
Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтв «ВЕЖА», 2023 р.

Архітектура тисячоліттями поєднує та комбінує форми, лінії, простори, цифри. Фестиваль «ВЕЖА» вирішив теж побавитися з цифрами 5 і 25 — подія відбувається вп’яте, у п’ятому місяці 2025 року. Темою стала ідея «Нас — 25» — тобто, 25 регіонів України.

Ангеліна Єфименко
Ангеліна Єфименко

«Ми свідомо змістили фокус — від репрезентації українських архітекторів на міжнародній арені до розмови всередині професійної спільноти, — розповідає архітекторка, директорка Центру архітектури, дизайну та урбаністики “Порохова вежа”,  Міжнародного фестивалю архітектури та мистецтв “ВЕЖА” 2025 Ангеліна Єфименко. — Вже третій рік поспіль ми чуємо про необхідність відбудови країни, але між регіонами досі майже немає комунікації. Архітектори часто не знають контекстів інших областей — їхньої історії, матеріалів, ментальності. А коли настане час практичної роботи, ці знання будуть критично необхідними. Саме тому наша тема — “Нас — 25”».

Микола Шеремета
Микола Шеремета

Але цьогоріч фестиваль може бути останнім у Пороховій вежі. Проти Львівської спілки архітекторів, яка орендує пам’ятку, вже другий рік триває судовий процес — повторний позов до суду подала Галицька окружна прокуратура м. Львова з вимогою скасувати договір оренди. Все почалося з 2009 року, коли обласна рада привласнила собі державну власність, а тепер намагається виселити спільноту архітекторів з вежі, яку вони відновлюють й тримають в належному стані понад 70 років. Микола Шеремета, голова Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України, коментує: «Не дивлячись на ситуацію, ми працюємо, проводимо фестиваль та багато інших подій. Ми робимо все, що можемо в рамках закону, й очікуємо на справедливе судове рішення».

Перший день

У п’ятницю 23 травня Порохова вежа знову стане точкою збору. Уперше в Україні тут зберуться представники Молодіжних архітектурних спілок з різних регіонів, щоб обговорити не лише майбутнє професії, а й створення сталої національної платформи — для взаємодії, стажувань, професійного представництва та міжрегіонального обміну.

Порохова вежа
Порохова вежа

Протягом дня в Пороховій вежі проходитимуть лекції від провідних українських архітекторів — про просторові виклики часу, нові моделі єдності, тактичний урбанізм і роль архітекторів у відновленні та трансформації країни. Також на фестивалі знову з’явиться інсталяція для відвідувачів — цього разу архітекторка, фешн-дизайнерка Юлія Шемчук та керівник компанії ландшафтної архітектури “Rozkvit” Дмитро Верхоляк підготували зелену ландшафтну композицію з ознаками кожного з регіонів України. А на очах відвідувачів художники за авторськими ескізами митця із Луцька Андрія Калькова будуть розписувати стіни Порохової вежі.

Фінальною подією дня стане відкрита дискусія архітекторів про актуальну проблему меморіалізації та створення публічних просторів скорботи.  Як ми проєктуємо місця пам’яті? Хто визначає, що є доречним у публічному просторі? Якими можуть бути нові форми меморіалів, створених під час війни? Модерує дискусію архітекторка Анна Кирій.

Львівський скансен
Львівський скансен

Другий день

24 травня фестиваль, продовжуючи концепцію “п’ятірки”, побуває в 5 локаціях. Головною буде скансен (термін, який позначає формат музею просто неба) — Музей народної архітектури і побуту у Львові в Шевченківському гаї, де можна побачити новий освітньо-інформаційний центр. Від ідеї його створення до реалізації минуло 10 років. Також відбудуться екскурсії до чотирьох об’єктів сучасної архітектури у Львові, серед яких: LEM Station, Куполу Маріо Ботта, Центру інтелектуального мистецтва «Меркурій».

В самому скансені також відбудеться презентація результатів архітектурного воркшопу — студенти за кураторства спеціалістів YAC.ARCH.GROUP створять проєкту мобільної сцени музею. Це ще один акцент на молодь — майбутні архітектори роблять свій вклад вже сьогодні.

Протягом другої половини дня у гаю триватимуть лекції та презентації, присвячені темам відновлення, архітектурної спадщини та професійної етики. Серед спікерів — архітектори з Італії Массіміліано Тіта (Massimiliano Tita) та Даміано Капуццо (Damiano Capuzzo), які були дотичні до створення українського павільйону на Венеційському архітектурному бієнале. На фестивалі вони виступлять з лекцією “Ukraine in Europe / Europe in Ukraine” про взаємозв’язки між післякризовою відбудовою в Україні та європейським архітектурним досвідом.

Вечір завершиться неформальною вечіркою просто неба — з музикою, вибійкою, і танцями.

Свіржський замок
Свіржський замок

Третій день

У неділю, 25 травня фестиваль відбуватиметься у Свірзькому замку — ренесансній фортеці серед води й пагорбів, що стане простором для сучасного мистецтва, лекцій, перформансів і виставок. Відкриє день екскурсія від кураторки мистецької частини фестивалю Зірки Савки виставкою витинанок українських миcткинь Олени Коногорової та Юлії Станкевич. Протягом дня у замку відбуватиметься фешн-перформанси, лекції, мистецькі проєкти про пам’ять, ідентичність і майбутнє.

Сценічною подією дня стане вистава «Скресла» від львівського театру ОКО — подорож у світ ритмів, звуків та пісень наших предків. А завершиться фестиваль мапінгом The Elements від польського художника Алека Яницького — вперше на стінах Свірзького замку.

Ресурси фестивалю

Організатори ВЕЖІ 2025 щиро вдячні Партнерам фестивалю:

Організаційним партнерам: Національній спілці архітекторів України, Львівській спілці архітекторів, Національному університету “Львівська політехніка”, Центру архітектури, дизайну та урбаністики “ПОРОХОВА ВЕЖА”, ПГО ЛОО НСАУ “АРХІТЕКТУРНИЙ КЛУБ”, Культурно-мистецькому центру “ЗАМОК СВІРЖ”, LEM Station, Інформаційно-освітньому центру Львівського скансену, Центру інтелектуального мистецтва “Меркурій”

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.