Ім’я Тадеуша Обмінського, відомого польського й українського архітектора і будівельника, котрий народився у Львові в 1874 році, тісно пов’язане з Національним університетом «Львівська політехніка» та його книгозбірнею.
Спочатку Тадеуш навчався на архітектурному факультеті Політехнічної школи, яку закінчив у 1898 році та отримав диплом з відзнакою «особливо обдарований». Паралельно працював асистентом, а згодом конструктором на кафедрі загального будівництва, яку очолив у 1909 році та керував нею до кінця життя. Декілька разів обирався деканом архітектурного факультету, а у 1916-1917 рр. — ректором Політехнічної школи.
Діяльність вченого, як успішного викладача Львівської політехніки, відображено у виданні «Program Szkoly Politechnicznej» (1920-1921 рр.)
Одночасно із викладацькою роботою, стрімко розвивалась його кар’єра як львівського архітектора. У співпраці з архітектурною майстернею Івана Левинського, Обмінський став автором житлових будинків на вулицях: Коновальця, 98; Дорошенка, 15; Ш. Руставелі, 42; Прибуткового будинку адвоката А. Регаля на розі пр. Шевченка, 4 і вулиці Чайковського, 6; «Українського академічного Дому» на вулиці Коцюбинського, 21 та багатьох інших споруд. Об’єкти творчої спадщини архітектора є настільки цікавими, що навіть сьогодні приваблюють художників, архітекторів та туристів.
Наприкінці 1920-х років архітектурний проект Тадеуша Обмінського отримав перемогу у конкурсі на будівництво нового корпусу бібліотеки Львівської політехніки. Приміщення якої було побудовано упродовж 1929-1932 років на вулиці Нікоровича (зараз Професорська, 1) та стало останнім проектом вченого.
У фондах науково-технічної бібліотеки Національного університету «Львівська політехніка» зберігаються видання, що підсумовують багатолітні дослідження Тадеуша Обмінського, як науковця та визнаного спеціаліста у галузі реставрації.
Серед них двотомне видання «Budownictwo ogolne», яке вийшло друком у 1925 році та 25 листопада 1925 року було подаровано бібліотеці автором, про що свідчить провенієнція на титульній сторінці документа та печатка відділу комплектування.
Перший том видання містить теоретичну частину і складається з чотирьох розділів: «Елементи конструкційних з’єднань», «Конструкції, які обмежують простір збоку», «Конструкції, які обмежують простір зверху», «Внутрішні облаштування».
Другий том видання – це «Атлас», який розкриває захоплення вченого народною та сакральною архітектурою. Видання містить багату збірку ілюстрацій традиційної народної архітектури, серед яких домінують графічні зображення дерев’яних конструкцій храмової архітектури.
У 1908 р. Тадеуш Обмінський стає керівником реставраційних робіт Латинської катедри у Львові. У 1920-х рр. організовує осушення фундаментів та перекриття будівлі новим мідним дахом.
Творчим підсумком цієї діяльності стала книга «Restauracje katedry lwowskiej: dawne I dzisiejsze» (1932 р.), яку 1 лютого 1932 року бібліотека отримала в дар від автора, про що свідчить запис у інвентарній книзі та провенієнція на титульній сторінці документа.
У виданні подано виклад історії перебудов та реставрації пам’ятки архітектури – Львівської катедри, що здійснювались від XVIII ст. Книга проілюстрована фотографіями та планом будівлі, а також містить звіт про відновлювальні роботи, що проводилися під керівництвом Тадеуша Обмінського (1908-1930-ті рр.)
Також вчений брав активну участь у роботі Політехнічного товариства, входив до складу комітету друкованого органу товариства «Czasopismo Techniczne». У фондах бібліотеки зберігаються журнали товариства від 1883 року.
У виданні за 1904 рік розміщені ескізи костелів у «закопанському стилі», розраховані на різну кількість парафіян, які Тадеуш Обмінський створив на замовлення Юзефа Більчевського та проект статуї Matki Boskiej, за який архітектор отримав нагороду у конкурсі.
Помер архітектор у Львові, в 1932 році. В журналі «Czasopismo Techniczne» за цей рік надруковано некролог вченого. На превеликий жаль, раптова смерть не дала можливості завершити Тадеушу Обмінському свій останній проект…
Наталія КРАВЧУК, завідувач відділу обслуговування науковою літературою Науково-технічної бібліотеки Національного університету «Львівська політехніка»
Джерела:
- Бєлоус І. О. Науково-технічна бібліотека Національного університету “Львівська політехніка” : [монографія] / І. О. Бєлоус, О. В. Шишка, Д. О. Тарасов ; за ред. А. Г. Загороднього ; Нац. ун-т “Львів. політехніка”. – Львів : Вид-во Нац. ун-ту “Львів. політехніка”, 2009. – 196 с.
- Жук І. Тадеуш Обмінський – творець і дослідник сакральної архітектури [Електронний ресурс] / Ігор Жук // Наук. зап. Укр. катол. ун-ту. Історія – 2010. – Число 2, вип. 1. – С. 149-161. – Режим доступу: http: // er.ucu.edu.ua / handle / 1 / 127 (дата звернення 19.05.2016). – Назва з екрана.
- Обмінський Тадей // Буцко М. І. Відомі вчені Державного університету «Львівська політехніка» (1884-1994) : біогр. довід. – Л.: Вид-во держ. Ун-ту «Львів. політехніка», 1994. – С. 110-112.