Аптека «Під Золотим левом» – втрачена назавжди

2190
Аптека «Під Золотим левом» - одна з найстаріших у Львові

Якщо світ тримається на китах, то Львів, безперечно, – на левах. То ж місто Лева мало також і аптеку з відповідним символом та охоронцем.Аптека «Під Золотим левом» належить до числа найстаріших у Львові і була спочатку розташована в Семигородській кам’яниці на площі Ринок, 42 . Заснована аптека багатим львівським вірменином Яном Якубом Мурадовичем.

У 1776 році власник продав її за 12 тис. гульденів. Із 1780 року як власник згадується – Ян Ходорович. У 1806 р. – цей аптекар був обраний першим головою Колегії аптекарів. В цей час заклад вже знаходився на вул. Казімежовській, 26 (тепер вул. Городоцька).

Вивіска аптеки «Під Золотим левом»
Вивіска аптеки «Під Золотим левом»

В першій половині ХІХ ст. аптека знаходилась у власності Антонія Рудзінського. Саме він разом з Габріелем Мюлінгом, власником аптеки «Під Золотим Орлом», був ініціатором і одним із активних учасників створення в 1834 році греміуму (об’єднання) аптекарів Галичини та заснування в 1841 році Товариства аптекарів. А.Рудзінський був автором статуту організації . Хоч Товариство аптекарів існувало недовго – стало предтечею створення в 1869-му році Галицького аптекарського товариства, яке проіснувало до 1939-го року.

В 1866-1871 роках аптекою володів Адольф Берлінер. На цей час аптека була однією із найвідоміших у місті. Лікувальні та оздоровчі засоби відомих виробників у Львові продавались в аптеках Міколяша, Рукера та Берлінера.

Реклама засобу для росту волосся «Reseda» аптеки «Під Золотим левом»
Реклама засобу для росту волосся «Reseda» аптеки «Під Золотим левом»

В 1879-році власником аптеки вже є Шимон Каєтанович, а в кінці ХІХ-го століття – Калікст Крижановський із прославленої аптекарської династії.

Пізніше, в нащадків Крижановського став орендувати аптеку «Під золотим левом» Шимон Гай, який значно розширив аптеку та обладнав лабораторію. Аптека Шимона Гая спеціалізувалась на виготовлені ліків для дітей. Тут виготовляли дитячі присипки, креми, харчові концентрати. А відома пудра Гая, отримала найвище визнання на виставках не лише в Галичині, але і за кордоном. Аптека “Під золотим левом” і її вироби широко рекламувалась в місцевій пресі.

Будинок, в якому до недавнього часу знаходилась аптека «Під Золотим левом»
Будинок, в якому до недавнього часу знаходилась аптека «Під Золотим левом»

Результати перевірок аптеки показували високий рівень її провадження та приготування ліків за що у 1935 році львівський воєвода від імені Міністерства суспільної опіки виразив визнання заслуг Шимонові Гаю. У листі було написано «… аптека провадиться з винятковою старанністю».

На аптечному посуді з виробами цієї аптеки були надписи: «Szymon Hay aptekar і postawсa nadvorny» – оскільки Шимон Гай мав укладену угоду на доставку ліків особам царського Двору.

Аптечний посуд аптеки «Під Золотим левом», фото Лілії Димидюк
Аптечний посуд аптеки «Під Золотим левом», фото Лілії Димидюк

В радянські часи аптека працювала як державна, а потім – як аптека “Гедеон Ріхтер” у Львові “Під золотим левом”.

Однак її не обминула доля багатьох інших аптек в центрі Львова – тепер тут знаходиться піцерія. Багаті старовинні меблі та інші елементи інтер’єру аптеки місто втратило назавжди.

Історію розповідав Таємний Аптекар, а записував Анатолій ГУРИН

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.