Альфред Каменобродський: творець архітектурного обличчя Львова

1911

Сьогодні прізвище Каменобродський мало що говорить людям, проте у свій час, батько і син – Альфред і Адольф стали одними з найвідоміших львівських архітекторів і митців. Люди з непересічною біографією та долею, вони, не будучи уродженцями Львова стали для міста рідними. Пропонуємо вам поглянути на їх незвичні життя та долю, зокрема на творчий спадок Альфреда Каменобродського.

Альфред Каменобродський
Альфред Каменобродський

Альфред народився у 1844 р. і був сином службовця магістрату міста Тарнув Адольфа Каменобродського і Олександри Домбровської. 19 літній Альфред долучився до польського повстання 1863 року, і в одній з перших битв був сильно поранений. Після поразки повстання, він вирушає до Кракова, де навчається рисунку в Леона Дембовського, та ймовірно відвідує Краківську школу образотворчого мистецтва, після чого вирушає до Парижа, щоб продовжити вдосконалювати свої вміння. Розуміючи необхідність здобути певний практичний фах, він вступає до Віденської політехніки, де вивчає архітектуру у 1870—1874 рр.

Після закінчення навчання він вирушає до Львова. Від 1877 він стає членом Політехнічного товариства міста. У 1879 році входив до правління товариства і надалі активно бере участь в його діяльності. У 1902 році, він брав участь в організації ювілейної виставки Політехнічного товариства. З 1910 року він експонував проекти і акварелі на виставці польських архітекторів у Львові, а з 1920 року мав у Львові власну виставку проектів, архітектурних макетів і акварелей.

Проект будинку № 1 на сучасній вулиці Крушельницької у Львові. Збудований 1885 року.
Проект будинку № 1 на сучасній вулиці Крушельницької у Львові. Збудований 1885 року.

Розглянемо детальніше його архітектурну діяльність. Так, у березні 1875 року одержав концесію на будівництво. Він був членом Товариства уповноважених будівничих, а в 1897—1905 рр., з огляду на його високий авторитет, навіть очолює це товариство. У творчому плані до кінця XIX ст. він створював більшість своїх проектів у різних напрямах історизму, а пізніше — у модернізованих формах історичних стилів. У 1892 році він стає членом Комітету будівельної виставки у Львові, на тій же виставці виступив із кількома проектами. У 1894 році він отримав на Загальній виставці Краєвій золоту медаль за архітектурні роботи. Поглянемо на деякі з них.

Шпиталь і притулок під опікою Св. Вінсента де Поля
Шпиталь і притулок під опікою Св. Вінсента де Поля

Будинок № 1а на вулиці Театинській (нині вул. М. Кривоноса) — колишній шпиталь і притулок під опікою Святого Вінсента де Поля, збудований 1880 року.

Вілла Каменобродського
Вілла Каменобродського

Власна вілла Каменобродського на вул. Технічній, 2, збудована у 1880—1881 роках.

Будинок "Сокола"
Будинок “Сокола”

Будинок польського «Сокола», збудований у 1884—1887 роках на вул. Зіморовича, 8 (нині вул. Дудаєва) у співавторстві із архітектором Владиславом Галицьким.

1892—1894 роки — реконструкція в неороманському стилі вілли, що отримала назву «Палатин» на вулиці Глібова.

Трамвайне депо
Трамвайне депо

1893—1894 роки — трамвайне депо і електростанція на стику вулиць Гвардійської і Сахарова. Розбудоване у 1920-х роках сином архітектора — Адольфом Каменобродським.

Єврейський притулок
Єврейський притулок

Єврейський притулок для сиріт (нині школа № 33) збудований 1894 року на вулиці Янівській, 34 (нині Шевченка).

Вілла Брикчинського
Вілла Брикчинського

Вілла Брикчинського на вулиці Набеляка, 1 (нині Котляревського) у 1892—1893 роках.

Цікавою була і його суспільно-політична діяльність. Альфред належав до Стрілецького товариства і тричі був «Курковим королем». Окрім цього, він стає членом журі конкурсів на проект розширення дому «Сокола» на нинішній вулиці Дудаєва у Львові у 1904 році та проектів будівлі Акціонерного кооперативного банку у Львові 1909 року, проектів будівлі казино у Львові у 1910 році, дому Ремісничої палати у Львові. Помер Альфред у листопаді 1922 року у Львові. Похований на Личаківському кладовищі.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

  1. Бірюльов Ю. Архітектура Львова. Час і стилі. ХІІІ – ХХІ ст. – Львів, 2008. – 720 с.
  2. Бірюльов Ю. О. Каменобродські // Енциклопедія Львова / За редакцією А. Козицького. — Львів : Літопис, 2010. — Т. 3. — С. 49—51.

1 коментар

  1. В будинку Камєнобродського №1 вулиці С.Крушельницької (давніше Красіцького) тривалий час проживала родина знаного у Львові лікаря Ціппера – асистента кафедри стоматології (завідувач професор Антон Цешинський). Останні згадки нащадків чималого роду Ціппер (Кіппер, Зіппер) [censored] у Львові в 1938-1952 роках. Однією з останніх в повоєнні роки повернулася з Казахстану у складі прийомної родини Алла Кіппер, яка незабаром емігрувала в Ізраїль.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.