Альбом «Церкви та ікони Лемківщини» презентували у Львові (відео)

929
Альбом «Церкви та ікони Лемківщини» презентували у Львові

В четвер, 25 травня 2017 року, Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького спільно з Wydawnictwo i Księgarnia Libra PL  презентували унікальне видання Ярослава Ґемзи «Церкви та ікони Лемківщини» («Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny»).

Наприкінці 2016 року у видавництві «LIBRA PL» побачило світ монументальне видання Ярослава Ґемзи «Церкви та ікони Лемківщини» («Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny»). Автор книги — відомий знавець і дослідник сакрального мистецтва, завідувач відділу церковного мистецтва Музею-замку в Ланьцуті, член реставраційної комісії Перемисько-Варшавської архієпархії Греко-католицької Церкви. У науковому доробку Я. Ґемзи — чимало публікацій, присвячених історії Перемиської єпархії. Зокрема, науковець одним із перших порушував питання, пов’язані з історією східної Церкви у цьому регіоні, розкриваючи обрядову, літургійну та богословську функції святині.

Унікальне видання Ярослава Ґемзи «Церкви та ікони Лемківщини»
Унікальне видання Ярослава Ґемзи «Церкви та ікони Лемківщини»

“Появи у світ цього видання чекали не тільки лемки, які завжди особливою любов’ю, яка властива для всіх нас, до рідної землі, до рідної культури, до спогадів, а й всі ми. Всі, хто залюблений в українську культуру, мистецтво, бо ця книжка є унікальною. Вона дає уяву про багатство та велику спадщину нашої культури, які розсіяні  в просторі і часі. Містить карту церков, які є на сьогодні, яких немає, які перебувають в стані руйнації.

Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан
Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан

Приємним є те, що Національний музей у Львові теж зробив свій невеликий внесок до цього видання, представивши в ньому речі, що є в експозиції музею та представляють нашу культуру”, – зазначив генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан.

Виступ гурту автентичної пісні «ДоСхідСонця»
Виступ гурту автентичної пісні «ДоСхідСонця»

Презентацію унікального видання Ярослава Ґемзи «Церкви та ікони Лемківщини» («Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny») розпочав виступ гурту автентичної пісні «ДоСхідСонця». Заворожуючі звуки лемківських пісень у виконанні учасниць гурту допомогли зануритись у традиції Лемківського краю.

Ошатний фоліант ілюстровано здебільшого не відомими для фахівців іконами з Лемківщини, зокрема XV ст. з храмів у Дальові, Тиличі та Флоринці, а також пам’ятками зі збірок Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, Історичного музею в Сяноку, Музею-замку в Ланьцуті, Окружного музею в Новому Сончі, Національного музею в Кракові, численними архівними матеріалами. Структуру книги творять чотири частини, послідовно присвячені релігійній традиції; церковній архітектурі; облаштуванню інтер’єру храмів; іконографії.

“Це, фактично перше монографічне дослідження сакрального мистецтва Лемкіщини. Проте, книга не має сухого академічного викладу, тому може бути розрахована не тільки для мистецтвознавців, науковців, але й для широкого загалу.

Кандидат мистецтвознавства, завідувачка відділу «Давнього мистецтва» Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Марія Гелитович
Кандидат мистецтвознавства, завідувачка відділу «Давнього мистецтва» Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Марія Гелитович

Видання впроваджує нас у світ Лемківщини, який є не завжди доступний для широкого загалу, бо усе , що  в ній представлено є в різних церквах, в різних музеях  – надзвичайно багатий матеріал зібраний в одній книжці і доступний для нас усіх.

Видання багато ілюстроване, в ньому багато нових знахідок, прекрасні картограми, скрупульозні підходи до іконографії”, – зазначила Кандидат мистецтвознавства, завідувачка відділу «Давнього мистецтва» Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Марія Гелитович.

Перша частина видання знайомить читача з культурою східної Церкви. Автор визначив головні аспекти, що мали вплив на розвиток місцевої Церкви, яка впродовж кількох століть зберігала вірність традиціям і змогла підпорядкувати засоби мистецьких форм вимогам культу. Задля повноти викладу дослідник окреслює історичне тло, в яке вміло вплітає спадщину сакральної культури, зокрема і пам’яток, географічно віддалених.

Учасники презентації унікального видання Ярослава Ґемзи «Церкви та ікони Лемківщини»
Учасники презентації унікального видання Ярослава Ґемзи «Церкви та ікони Лемківщини»

Основним змістовим блоком другого розділу, присвяченого церковній архітектурі, є текст Єжи Тура — вчителя Ярослава Ґемзи. Наукову редакцію тексту, добір рисунків, гравюр і архівних світлин лемківських церков здійснив сам автор.

У третьому розділі книги науковець наголошує на значущості Літургії, її обрядовості, молитви вірних в історичному контексті храму.

Останню, четверту, частину побудовано на багатогранному пласті ікон із Лемківщини. Обґрунтовані авторські описи пам’яток доповнюють ілюстративний блок і слугують потужним науковим апаратом. Неоціненним джерелом до історії Лемківщини, її окремих парафій і дослідження формування та видозмін мови залишаються написи на іконах, на церковному приладді, на архітектурних елементах, нагробках, на берегах літургійних книг.

Ярослав Ґемза
Ярослав Ґемза

“Дана книжка, насправді, то задум видавництва. Вони просто прийшли до мене і сказали, що хочуть видати книгу про Лемкіщину. Я відповів, що це дуже складно зробити, оскільки якби не написав, то було б погано. Але, на щастя, книжка є про церкву, а церква, то архітектура, інтер’єр, а передовсім — Бог, який там мешкає. А ще церква, то церковне життя, літургія і т.д. Оце все ми хотіли показати. До того  ми подали спогади про трагічний, страшний час 1940-х років, коли церква мала бути просто знищена, а також згадали людей, завдяки яким ми маємо про що писати, ті які досліджували та зберегли цю спадщину”, – прокоментував  свою працю автор Ярослав Ґемза.

У книзі підкреслено понадрегіональний аспект сакральної спадщини Лемківщини, і це робить видання універсальним для розуміння східної Церкви загалом. Доповнюють працю відомості про історію літургійного календаря, про найважливіші свята, обряди, про богослужбові книги, а також схеми, рисунки, палеографічні дослідження, випрацювані впродовж близько тридцяти років діяльності Ярослава Ґемзи.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.