Акварелі життя Ярослава Ульгурського, або спогади, що не тьмяніють

2175
Акварелі життя Ярослава Ульгурського, або спогади, що не тьмяніють

19 жовтня Музеї етнографії та художнього промислу ІН НАН України (проспект Свободи,15) відкрилася виставка Ярослава Ульгурського «Живопис. Акварелі мого життя».

Ярослав Ульгурський "Дуб з часів Шевченка в Моринцях". Фото: Ксенія Янко
Ярослав Ульгурський “Дуб з часів Шевченка в Моринцях”. Фото: Ксенія Янко

Свіжі барви, мов свіжі спогади про узбережжя Криму, Дністровський лиман, озеро в Гагрі, храм у Тбілісі. Важко повірити, що акварелям, представленим зараз на другому поверсі музею, вже 40, а то й 50 років. Але живописець, пензлю якого вони належать запевняє: це саме так.

Ярослав Ульгурський "Озеро в Гагрі". Фото: Ксенія Янко
Ярослав Ульгурський “Озеро в Гагрі”. Фото: Ксенія Янко

Ярослав Ульгурський народився 24 серпня 1936 року в селі Щеп’ятин Томашівського району в Польщі. Нещодавно відсвяткував своє 80-ліття. Ювілейна дата послугувала приводом для персональної виставки. Із 1955 по 1961 він навчався у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва на кафедрі художньої обробки дерева (сучасна кафедра проектування інтер’єрів). Від 1961 викладає у Львівській національній академії мистецтв. У 1989-2001 роках Я. Ульгурський завідував кафедрою проектування інтер’єрів ЛНАМ. В 1993 році отримав звання доцента кафедри ПІ ЛНАМ, приват професор.

Ярослав Ульгурський "Кафе у Абхазії". Фото: Ксенія Янко
Ярослав Ульгурський “Кафе у Абхазії”. Фото: Ксенія Янко

Прізвище Ярослава Олексійовича найперше асоціюється з архітектурою, оздобленням приміщень відомих споруд. Це йому належить проект будинку та оформлення експозиції музею М. Леонтовича на малій батьківщині композитора у селі Марківка Вінницької області; проект інтер’єрів будинку культури заводу ЛОРТА у Львові, будинку культури та спорту в селищі Сахновщина Харківської області; монументальні панно в техніці графіто на фасаді Палацу спорту в місті Буськ Львівської області; проекти експозицій музею Івана Франка у Львові, Історичного музею, Музею історії релігії та атеїзму. З нагоди приїзду Папи Івана Павла ІІ  до Львова у 2001 році майстер розробив проект чотирьох тронних крісел та дванадцяти бенкеток для кардиналів.

Ярослав Ульгурський "Озеро Ріца". Фото: Ксенія Янко
Ярослав Ульгурський “Озеро Ріца”. Фото: Ксенія Янко

Щодо живопису, митець працює в найрізноманітніших техніках жанрах. У його творчому доробку, окрім акварелей, олійні, темперні твори, пейзажі та натюрморти, портрети та ікони. Багато творчих робіт Я. Ульгурського знаходяться у приватних колекціях і громадських спорудах в Україні, Росії, Польщі, Німеччині, Італії, Австралії, США.

Акварелі представлені на цій виставці широкому колу демонструють уперше. З легкою усмішкою на вустах автор говорить:

—  Ви їх тільки сьогодні бачите, а я на них вже багато років дивлюсь. Вони мені як рідні, бо нагадують про місця, де я колись бував.

Доцент кафедри проектування інтер'єрів ЛНАМ, приват-професор Ярослав Ульгурський. Фото: Ксенія Янко
Доцент кафедри проектування інтер’єрів ЛНАМ, приват-професор Ярослав Ульгурський. Фото: Ксенія Янко

У день відкриття експозиції Я. Ульгурського вітали колеги-художники та професори, зокрема проректор з наукової роботи Академії мистецтв Роман Яців, заслужений діяч мистецтв України Віктор Москалюк, народний художник України Любомир Медвідь. Своє захоплення творчістю майстра висловив директор Інституту народознавства НАН України Степан Павлюк. Поруч із художником була його родина: маленькі онуки, син і донька. Цікаво, що і Назар Ульгурський (дизайнер інтер’єрів), і Євгенія Дмитрів (викладач ЛНАМ) пішли стопами батька й пов’язали своє життя з мистецтвом.

Ярослав Ульгурський "Міст в Дніпропетровську". Фото: Ксенія Янко
Ярослав Ульгурський “Міст в Дніпропетровську”. Фото: Ксенія Янко

Співорганізаторка виставки, старший викладач кафедри дизайну ЛНАМ Євгенія Дмитрів розповіла:

—  Оскільки батькові виповнилось 80 років ми вирішили організувати цю виставку. Власне, тато дуже мало творів лишив для себе. Багато робіт помандрували світом, але кожна з них є спогадом, яким ми дорожимо.

Старший викладач кафедри дизайну ЛНАМ Євгенія Дмитрів.Фото: Ксенія Янко
Старший викладач кафедри дизайну ЛНАМ Євгенія Дмитрів.Фото: Ксенія Янко

На погляд історика мистецтва Романа Яціва, виставка акварелей розкриває лише один фрагмент багатоманітної індивідуальності Ярослава Ульгурського:

—  Він подолав тривалий шлях, довго розробляв власну концепцію сучасного інтер’єру. Безперечно, орієнтувався на європейські тенденції, але весь час старався застосовувати національний елемент. Ця виставка демонструє Ульгурського як лірика, показує його рефлексії на навколишній світ.

Проректор з наукової роботи ЛНАМ Роман Яців. Фото: Ксенія Янко
Проректор з наукової роботи ЛНАМ Роман Яців. Фото: Ксенія Янко

Картини Я.Ульгурського не схожі на більшість сучасних творів — на мистецтво доби постмодерну, але вправний пензель реаліста все ж вміє дивувати.

Ярослав Ульгурський "Околиці в Кривчицях". Фото: Ксенія Янко
Ярослав Ульгурський “Околиці в Кривчицях”. Фото: Ксенія Янко

Ці акварелі заворожують, з одного боку, майстерністю, з іншого, щирістю. Вихопивши із життя художника колись давно чарівливу мить, аркуші майже півстоліття бережуть спогад яскравим.

Ксенія ЯНКО

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.