У Галицькому районі міста Львова розташована тиха, затишна вуличка, яка з’єднує вулиці Коперника та Грабовського. Це вулиця Філарета Колесси. І саме сьогодні хочемо розповісти 8 фактів з її історії.
- Свою теперішню назву вулиця Ф.Колесси отримала у 1971 році; іменована на честь українського композитора, музикознавця, фольклориста, філолога, педагога – Філарета Колесси (1871-1947 рр.).
- Від початку XIX століття вуличка називалася Убогих. Таку назву можна пояснити тим, що вона проходила повз шпиталь святого Лазаря. З 1871 року іменувалась як Вроновських – на честь шляхетної львівської родини. Маєток вищезгаданої родини стояв на горі, яка називалася Вроновських наприкінці XVIII – на початку XIX ст.
- Під час німецької окупації, від листопада 1941 року називалася Мондштрассе, а у повоєнні роки була повернена попередня назва. З 1950 року до 1971 – вулиця отримала назву Вчительська, оскільки починалась навпроти Будинку вчителя.
- Переважна забудова вулиці Філарета Колесси : класицизм, а також конструктивізм 1930 – 1960 років.
- Між теперішніми вулицями Колесси, Коперника, Стефаника та Чайковського були розташовані споруди, які до 1939 року належали притулку для самотніх літніх людей фундації святого Лазаря. Дана місцина згадується ще у 1577 році під назвою Каліча Гора. Таку назву можна пояснити тим, що тут знаходили собі притулок каліки і бездомні. Від 1619 р. починається формування комплексу костелу та шпиталю св. Лазаря, а з 1811 року створено інститут убогих християн міста Львова, придатних до праці.
- У 1952 р. ці приміщення вирішили передати під студентський гуртожиток Політехнічного інституту. На цей час тут містилась туберкульозна лікарня. У 1960 р. в дані будівлі перевели з головного корпусу НДС-4 (вимірювальні прилади), а 1972 року тут було розміщено бухгалтерію, їдальню і кафедру іноземних мов. Згодом тут розташувались корпуси 23, 23-а, 23-б Національного університету ‘‘Львівська Політехніка’’. У 2017 році проведено капітальний ремонт приміщень. Тепер тут розміщено бізнес – інноваційний центр, стартап – школу та коворкінг (вул. Ф.Колесси, №2).
- Шестиповерховий житловий будинок під № 17 споруджено наприкінці 1960 – х років.
- В одному із будинків у трьохкімнатній квартирі тодішньої вулиці Вроновських на початку XX ст. мешкав деякий час Філарет Колесса з дружиною Марією Яновською та сином Миколою.
Мар’яна ІВАНИШИН
Джерела :
- Лемко І., Михалик В., Бегляров Г. 1243 вулиці Львова. – Л.: ‘‘Апріорі’’, 2009. – 528 с.: 574 іл.;
- https://inlviv.in.ua/;
- http://lp.edu.ua/;
- http://photo-lviv.in.ua/memorialni-vulytsi-lvova-vulytsya-filareta-kolessy/