З часу проведення у Львові в 1896 р. першого справжнього кіносеансу, у місті розпочалася ера кіно. Були побудовані постійні кінотеатри, які функціонували і за совєтів. Але сьогодні хочемо розповісти про 8 будівель зведених для показу фільмів саме в радянський час.
- Кінотеатр «Дружба»
Розташований по вул.Вітовського,4, поруч Парку культури та відпочинку ім. Б.Хмельницького був збудований у 1952 р. за проектом архітектора Станіслава Соколова у стилі сталінського ампіру. На фасаді колишнього кінотеатру вміщено скульптурну групу , що символізувала дружбу Радянського Союзу з Китаєм та народами Африки, які боролися з колоніалізмом.
Глядацький зал був розрахований на 300 місць. Від 1980-х рр. кінотеатр вже не функціонував, як інші застарілі та напівзруйновані паркові споруди, а у 1990-2000-х ерез постійне затоплення приміщення будівля кінотеатру зазнала значних пошкоджень
На початку 2000 року Львівська міськрада надала ТОВ “Круаель” кінотеатр “Дружба”, як об’єкт для організації дозвілля, культурних і мистецьких заходів. Однак у 2016 році фірма розпочала реконструкцію кінотеатру під ресторанний комплекс.
2. Кінотеатр «Арлекіно».
Містився він у приміщенні, де за Польщі був Народний дім Сигнівки (сучасна адреса Городоцька, 285) та мав декілька назв. У 1946–1949 – «Метал», з 1949 – «Кінотеатр ім. В. Чкалова». За часів Незалежності переіменований на «Арлекіно» .
На початках існування кінотеатру його глядацький зал був розрахований на 150 місць, у 1990р. його збільшили до 220 місць, однак його завантаженість не була великою.
3. Кінотеатр «Дзвін»
У повоєнні роки, за нинішньою адресою вул. Шептицьких, 45, побудовано кінотеатр “Літній-1”. Поруч було облаштовано фонтан з скульптурною групою, стенди та конструкції з політичною агітацією.
Окремою спорудою літній кінотеатр стає у 1955 році, зал мав чималу площу у понад 690 м.кв., сезон показів тоді тривав щонайменше від травня до серпня, відомо, що в кінотеатрі була земляна підлога.
Згодом кінотеатр перейменовано на “Маяк”, зрештою облаштовано дах й більш-менш пристосовано до зимових показів, таким чином “Маяк” на початку 1960-х років перетворився на закритий кінотеатр. Після 1991 року кінотеатр дістає нову назву – “Дзвін”. У березні 2007 р. споруду було передано в оренду з метою створення культурно-мистецького центру ім. С. Бандери.
4. Кінотеатр ім. І.Миколайчука
Зведено будинок на сучасній вул. Личаківській, 131 у 1954 р. Його споруда – яскравий зразок архітектури повоєнної сталінської епохи. Автором проекту кінотеатру була архітектор Московської архітектурно – проектної майстерні №14 Зоя Осипівна Брод.
Свою першу назву Кінотеатр ім. Я. Галана він отримав на честь комуністичного письменника Ярослава Галана – у 1954 р. відзначалося п’ятиріччя його загибелі у Львові.
У 1990-их роках, вже за часів Незалежності, кінотеатр перейменовано на честь Івана Миколайчука. Вже в той час споруда перебувала у жалюгідному стані і вимагала термінових ремонтних робіт. Рішенням міськради від 2011 року у кінотеатрі знаходиться книгосховище Львівської національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника.
- Кінотеатр «Львів»
У 1960 році, в Стрийському парку, на місці одного з старих польських павільйонів збудували перший у місті (та й в Україні) широкоформатний кінотеатр з стереозвуком, який був розрахований на 760 місць
Зараз він практично не працює і перебуває на межі зникнення. На його пропонують створити культурний центр, де б функціонували дитячі гуртки, транслювали фільми, а також проводили би кінофестивалі.
6. Кінотеатр «Клекіт»
Більше відомий за назвою «Мир» (сучасна адреса вул. Чорновола, 2), був побудований на місці колишнього пустиря у 1965 р. Проект прив’язки виконав архітектор Станіслав Соколов.
У часи Незалежності його перейменовують на «Клекіт», а від 2001 р. у цій будівлі облаштували нічний клуб «Міленіум» . У проекті адаптації кінотеатру під розважальний комплекс приймала участь Науково-дослідна лабораторія експлуатаційної надійності будівель і споруд Національного університету водного господарства та природокористування у м. Рівне. На сьогодні у будівлі колишнього кінотеатру міститься MalevichNightClub.
7. Кінотеатр «Сокіл»
Будівлю кінотеатру, що розташований за адресою вул. Володимира Великого, 14 а, було зведено посеред парку «Горіховий гай» у 1978 р. Звели споруду у стилі модернізму.
На початку свого існування це був дитячий кінотеатр, що носив назву «Орлятко». Назву «Сокіл» він отримав з настанням Незалежності, проте через фінансову кризу сеанси у кінотеатрі не проводилися з 1990-х рр. Але 2003 р. потроху у закладі відновилися покази, а з 2015 р. тут діє освітній центр та кінотеатр незалежного, авторського, «іншого» кіно – Львівський кіноцентр.
Будівля кінотеатру була зведена 1978 року, за переробленим типовим проектом, архітектором Людмилою Нівіною на колишньому пр – ті Перемоги (нині вул. Любінська, 93). На ті часи це був великий кінокомплекс на 80 глядацьких місць, найбільший широкоформатний кінотеатр Західної України.
Наприкінці 1980-х кінотеатр перейменували на “Жовтень”, а з початку 1990-их років – це кінотеатр “Галичина”. Від 1992 року заклад перебував у власності територіальних громад Львівщини. Зал здавався в оренду для проведення масових заходів. У березні 2005 року споруду виведено з комунальної власності та приватизовано. У фойє кінотеатру починає функціонувати радіоринок.
На жаль будівля не «пережила» фінансової кризи, у 2013 р. споруду колишнього кінотеатру демонтували.
Софія ЛЕГІН
Джерела:
- Лемко І., Михалик В., Бегляров Г. 1243 вулиці Львова. – Львів: “Апріорі”, 2009
- Мельник І. Галицьке передмістя та південно-східні околиці столичного міста Львова. – Львів: Апріорі, 2012.
- https://varianty.lviv.ua/
- http://www.lvivcenter.org/
- http://lviv.nashigroshi.org/
Интересный к-тр 1й Летний -напритив Элижбеты !