Цими днями в львівському палаці графів Потоцьких (Львівська галереї мистецтв), що знаходиться на вулиці Коперника, 15, започаткували традицію виставок однієї картини. І першою такою виставкою стала виставка картини “Хустина святої Вероніки” італійського художника Якопо Амігоні. Про унікальність цієї картини розповідає куратор виставки, науковий працівник музею, Марія Сойко.
Автором картини “Хустина святої Вероніки” є Якопо Амігоні. Ми з вами знаходимося в львівському палаці графів Потоцьких на виставці однієї картини, яка називається “Хустина святої Вероніки”. Автором цього твору є відомий італійських художник кінця XVII, першої половини XVIII століть Якопо Амігоні. Народився Якопо Амігоні у Венеції у 1682 році, працював в стилі пізнього бароко та рококо, вибрав долю вимушеного мандрівного художника і мандрував багатьма країнами Європи.
Сюжетом картини є історія про появу нерукотвороного образу Спасителя. На картині зображено обрус, який Вероніка дала Спасителю, коли він ніс тяжкий хрест на Голгофу, щоби він витер своє скривавлене і спітніле обличчя. Після того, коли Спаситель витер своє обличчя і повернув обрус Вероніці, прийшовши додому, вона побачила, побачила відбиток обличчя Спасителя на обрусі.
Картини “Хустина святої Вероніки” для вільного огляду виставлений вперше. Цією виставкою ми розпочинаємо цикл виставок однієї картини. До цього часу твір знаходився у фондосховищах Львівської національної галереї мистецтв і для вільного огляду виставлений вперше.
Картини “Хустина святої Вероніки” є Якопо Амігоні потрапила до музею разом з колекцією бібліотеки Баворовських. В 1940 році наш музей називався Львівська державна картинна галерея, директором якої був Іларіон Свінціцький. В цей час наш музей збагатився на декілька десятків приватних збірок і колекцій, серед яких була і збірка бібліотеки Баворовських, звідки й походить наш твір “Хустина святої Вероніки”.
Автор картини, Якопо Амігоні, перший серед художників отримав звання “Перший живописець короля” при іспанському дворі. Вибравши вимушену долю мандрівного художника, Якопо Амігоні мандрував європейськими країнами. Це найперше була Баварія, де він працював більше 12 років, це була Велика Британія, де він працював 10 років, це була також Іспанія, а саме Мадрид, де він працював при дворі іспанського короля Фердинанда від якого за чудову мистецьку працю отримав звання “Перший живописець короля”. До нього такий титул не отримував ніхто.
Твір “Хустина святої Вероніки” має дві версії. Одна з них знаходиться у нашому музеї, а місце знаходження другої наразі не встановлено.
В Україні знаходяться тільки дві Якопо Амігоні. Через мандрівний спосіб життя художника, твори його знаходяться в багатьох країнах і в багатьох відомих музеях світу. Два з них знаходиться у нас в Україні. Один з них, “Портрет чоловіка в червоному”, знаходиться в Донецькому обласному художньому музеї, другий – “Хустина святої Вероніки” знаходиться в нашій картинній галереї. Символічним є те, що твори цього художника об’єднують Схід і Захід нашої країни.
Виставка експонуватиметься в музеї до 12 квітня і всі охочі мають унікальний шанс побачити її на власні очі.