Проїжджаючи чи прогулюючись вулицею Личаківською не можливо не звернути увагу на каплицю Матері Божої, що стоїть перед будинком № 119. Але мало хто здогадується чи знає, що насправді історія цієї молитовної споруди налічує уже декілька століть.
- За переказами фігуру Божої Матері встановив тут при Глинянському тракті ще у ХVІІ ст. личаківський авантурник Лагодовський, щоб спокутувати своє розбишацьке життя.
- За іншою версією, її встановив знаменитий “пан Каньовський” (увійшов до українського фольклору під цим прізвиськом, оскільки був Старостою канівським) – Миколай Базилій Потоцький, котрий, крім усього запам’ятався жорстоким поводженням із дрібною шляхтою, селянами і єврейським населенням. Його замок-палац у Бучачі був місцем гучних бенкетів і гріховних утіх. Можливо, переломним моментом життя став випадок, коли в приступі люті вбив дівчину, яку в легендах називають Бондарівною, після чого, на знак покути, почав витрачати значні кошти на зведення храмів.
- Миколай Базилій Потоцький нібито у гніві на місці , де спорудив фігуру Матері Божої, вбив шляхтича і так хотів спокутувати свій гріх.
- За австрійських часів фігуру, що заважала рухові, перенесли вбік від гостинця. У 1850 році личаківський круп’яр В. Порада накрив фігуру дахом на чотирьох стовпах. Згодом каплицю засклили і розбудували.
- 28 серпня 1958 року на свято Успення Пресвятої Богородиці за наказом комуністичної влади каплицю зруйнували бульдозерами.
- Каплицю відбудували за кошти Львівської залізниці й освятили 1998 р. (скульптор В. Лоза, архітектори С. Цимбалюк, Б.Баран).
Софія ЛЕГІН
Джерело: Ігор Мельник, Роксоляна Загайська. Личаківське передмістя та східні околиці Королівського столичного міста Львова. Центр Європи, 2013 р.