6 цікавих фактів про Каплицю Матері Божої на Личаківській

5356
6 цікавих фактів про Каплицю Матері Божої на Личаківській

Проїжджаючи чи прогулюючись вулицею Личаківською не можливо не звернути увагу на каплицю Матері Божої, що стоїть перед будинком № 119. Але мало хто здогадується чи знає, що насправді історія цієї молитовної споруди налічує уже декілька століть.

  1. За переказами фігуру Божої Матері встановив тут при Глинянському тракті ще у ХVІІ ст. личаківський авантурник Лагодовський, щоб спокутувати своє розбишацьке життя.
Капличка Божої Матері на вул. Личаківській, кін. ХІХ ст.
Капличка Божої Матері на вул. Личаківській, кін. ХІХ ст.
  1. За іншою версією, її встановив знаменитий “пан Каньовський” (увійшов до українського фольклору під цим прізвиськом, оскільки був Старостою канівським) – Миколай Базилій Потоцький, котрий, крім усього запам’ятався жорстоким поводженням із дрібною шляхтою, селянами і єврейським населенням. Його замок-палац у Бучачі був місцем гучних бенкетів і гріховних утіх. Можливо, переломним моментом життя став випадок, коли в приступі люті вбив дівчину, яку в легендах називають Бондарівною, після чого, на знак покути, почав витрачати значні кошти на зведення храмів.
Миколай Базилій Потоцький
Миколай Базилій Потоцький (джерело: Вікіпедія)
  1. Миколай Базилій Потоцький нібито у гніві на місці , де спорудив фігуру Матері Божої, вбив  шляхтича і так хотів спокутувати свій гріх.
  2. За австрійських часів фігуру, що заважала рухові, перенесли вбік від гостинця. У 1850 році личаківський круп’яр В. Порада накрив фігуру дахом на чотирьох стовпах. Згодом каплицю засклили і розбудували.
Каплиця Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії
Каплиця Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії
  1. 28 серпня 1958 року на свято Успення Пресвятої Богородиці за наказом комуністичної влади каплицю зруйнували бульдозерами.
  2. Каплицю відбудували за кошти Львівської залізниці й освятили 1998 р. (скульптор В. Лоза, архітектори С. Цимбалюк, Б.Баран).

Софія ЛЕГІН

Джерело: Ігор Мельник, Роксоляна Загайська. Личаківське передмістя та східні околиці Королівського столичного міста Львова. Центр Європи, 2013 р.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.