Уже традиційно, з початком нового року хочемо розповісти про події, що суттєво повпливали на хід історії Львова, його вигляд, архітектуру і мешканців та які у 2021 році “святкують свій ювілей”. Звісно, це не всі історичні факти, що мали місце в історії нашого міста, а лише 30 на нашу думку найцікавіших.
- 1341 р. – на замовлення ігумена Дмитра, майстер Яків Скора виготовив дзвін Святоюрської церкви (висота 85 см., нижній діаметр 71 см., вага 415 кг.) – найстаріший львівський дзвін.
- 1421 р. – перша згадка про існування вул. Пекарської – назва походить від цеху пекарів, що був на ній розташований.
- 1591 р. – почала функціонувати друкарня Ставропігійського братства. Її багатовікова діяльність почалася друком першого в східнослов’янській літературі збірника українських і грецьких віршів – «Просфонеми».
- 1661 р. – засновано Єзуїтську колегію (нині вул. Театральна, 13) – прообраз львівського університету. Книгозбірка колегії лягла в основу майбутньої університетської бібліотеки.
- 1821 р. – облаштовано парк на Погулянці.
- 1841 р. – створено Галицьке кредитне товариство – одна з перших галицьких фінансових установ сучасного зразка. Перша назва установи – «Галицький становий кредитний інститут». Метою Товариства було надавання позик під заставу земських володінь у Королівстві Галіції та Лодомерії. Від 1849 р. товариство розташовувалося у кам’яниці Гауснера на Нижніх Валах, 1-3 (тепер пр. Свободи, 1-3) – одній з окрас тодішнього міста.
- 1841 р. – у вітрині книгарні Едварда Віняжа та Карла Вільда на пл. Ринок, 2 професор львівського університету Йоган Глойснер виставив для огляду публіки перші дагеротипи, виконані за допомогою власноруч виготовленої камери – види міста з тераси будинку Йогона Зальцмана (теперішня адреса – вул. Винниченка, 24).
- 1851 р. – під час перебування у Львові парк «Високий Замок» відвідав імператор Франц-Йосиф. У ресторані відбувся великий прийом за участі перших осіб міста. На честь цієї події гора отримала назву гора Франца-Йосифа, але ця назва не прижилася.
- 1851 р. – закладено наріжний камінь під будову Народного Дому – першого у Львові українського культурницького закладу, створеного з ініціативи Головної Руської Ради. Австрійський уряд надав українцям під будову Преображенської церкви та Народного Дому ділянку на вул. Краківській з руїнами університету.
- 1841 р. – в Поєзуїтському парку (нині парк ім. І,Франка) відбулася перша Промислова виставка, організована львівською Торгово-промисловою палатою.
- 1861 р. – Товариство галицької залізниці ім. Карла Людвіга відкрило залізничне сполучення між Віднем і Львовом через Перемишль. До перону новозбудованого залізничного вокзалу прибув поїзд з локомотивом «Ярослав» – ця подія започаткувала нову епоху в історії Галичини.
- 1871 р. – приведено до ладу нумерацію будинків, назви вулиць та площ, місто поділено на п’ять дільниць: Середмістя, Галицьке передмістя, Краківське, Жовківське та Личаківське. Кожна вулиця отримала окремі номери будинків, розташовані в порядку зростання, парні номери містились (у напрямі від центру міста)на правому боці вулиці, непарні – на лівому.
- 1871 р. – вийшов друком перший путівник по Львову, опрацьований Антоні Шнайдером, ілюстрований графічними видами міста.
- 1881 р. – з метою централізації шкільництва та виховних справ засновано «Руське Педагогічне Товариство» – першу культурно-освітню організацію в Галичині, яка займалася питанням українського шкільництва. 1912 р. назву було змінено на «Українське педагогічне товариство», а 1926 р. зі зміною статуту та внутрішнього устрою, – на «Рідна Школа – Українське Педагогічне Товариство».
- 1881 р. – відкриття Цісарсько-королівської Ветеринарної школи зі школою кування коней з клінікою-стаціонаром для тварин у Львові (сьогодні Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені Степана Ґжицького).
- 1901 р. – урочисте відкриття на пл. Марійській (нині Міцкевича) нового водогону; його проектантом та керівником будови був відомий польський інженер-гідролог Оскар Смрекер.
- 1901 р. – збудовано новий готель «Жорж». Новий розкішний готель мав 93 номери, 32 з яких – апартаменти, тут була гаряча та холодна вода, телефони, центральне опалення, електричний ліфт.
- 1901 р . – урочисто відкрито будинок міської пожежної команди площею 1230 кв.м., споруджений на вул. Підвальній, 6 за проектом інженера Ігнація Брунека. Тут були розташовані також станція медичної допомоги та бюро міських водогонів.
- 1911 р. – створення Українського Пластового Уладу-Пласту – патріотичної організації української молоді.
- 1911 р. – коштом львівських залізничників, за проектом архітектора Теодора Тальовського на пл. Солярні (тепер пл. Кропивницького) збудовано костел Св. Ельжбети (тепер церква святих Ольги і Єлизавети).
- 1911 р. – 22 вересня засновано Спортивний клуб «Україна». 15 жовтня футболісти «України» зіграли перший матч з командою Українського спортивного клубу Академічної гімназії з рахунком 1:2.
- 1921 р. – 5-15 вересня на території давньої Краєвої виставки 1894 р. у Стрийському парку відкрилися Східні торги, що відтоді регулярно проводилися до 1939 р.
- 1931 р. – створено Асоціацію незалежних українських митців (АНУМ) під головуванням Михайла Осінчука та Ярослави Музики. Асоціація влаштовувала виставки, видавала часопис «Мистецтво», монографії про художників.
- 1941 р. – 30 червня – оголошено Акт відновлення української державності; утворено краєвий уряд на чолі з Ярославом Стецьком.
- 1951 р. – створено Музей етнографії та художнього промислу, що базувався на збірці колишнього Етнографічного музею (засн. 1896 р.) та першого львівськго музею – художньо-просмислового (засн. 1873 р.).
- 1951 р. – у травні Львівський автобусний завод випустив перший в Україні пасажирський автобус.
- 1971 р. – на території Кайзервальду розташувався музей-скансен закладений ще в 1955
- 1981 р. – 18 травня відкрито музей зброї «Арсенал», філію Львівського історичного музею.
- 2001 р. – 23-27 червня відбулася 94-а Апостольська подорож (в Україну) Папи Римського Івана Павла ІІ.
- 2011 р. – 29 жовтня відбулася церемонія відкриття нового стадіону «Арена Львів» (вул. Стрийська, 199).
Софія ЛЕГІН
на матеріалах книги Котлабулатова І.П. Дати і події в історії Львова. – Львів: Аверс, 2009