21 червня 2020 року виповнюється 120 років від дня народження Катерини Грушевської – самобутньої культорологині, соціологині, етнологині, фольклористки, єдиної доньки історика Михайла Грушевського, котра народилася у Львові. Сьогодні до уваги наших читачів 20 цікавих фактів з життя науковиці.
- Народилася Катерина у Львові 21 червня 1900 року. Охрестили новонароджену у церкві св. Апостолів Петра і Павла, що на Личаківській. Цікаво, що у метричному записі Катерини відсутні прізвища хрещених батьків. Таїнства відбулися без кумів, оскільки породілля і дитина дуже хворіли.
- Родина лагідно називала Катрусю – «Кулюня», «Бобочка», а батько Михайло Грушевський називав улюблену доньку – «солодка потішечка».
- У 1903 році художник Іван Труш намалював портрет маленької Катерини, який батьки замовили до третього дня народження улюбленої доньки. Портрет було репродуковано в 1905 р. у журналі «Артистичний Вісник» з підписом «Портрет Панни Кат. Гр. мальов. Ів. Труш».
- У 4 роки Кулюня прочитала перші слова, складені на кубиках Михайлом Грушевським: “море” й “Русин” (за галицькою традицією – “Українець”).
- Початкову освіту Катерина отримала вдома, а що навчала її мама Марія Сильвестрівна, котра мала неабиякий педагогічний талант та енциклопедичні знання , то дівчинка з дитинства оволоділа польською, німецькою, англійською, французькою, російською мовами. Окрім того, Кулюня мала хист до малювання (брала уроки у Михайла Бойчука), цікавилася історією, літературою.
- Свої перші статті на наукові теми Катерина Грушевська почала публікувати з 1917 року. Вони містилися на сторінках газети «Народна воля» та журналу «Літературно-науковий вісник» і були підписані криптонімом «К.Г.» або псевдонімом «Професорівна».
- Під час еміграції (1919-1924 рр.) Катерина Грушевська брала активну участь у створенні Українського соціологічного інституту, заснованого Михайлом Грушевським в 1919 році у Відні. Вона виконувала обов’язки секретаря наукової інституції й проходила аспірантський стаж.
- Першим науковим здобутком молодої дослідниці стала її етнографічна праця “Примітивні оповідання, казки й байки Африки та Америки”, видана у Відні в 1923 році.
- Після повернення у 1924р. в Радянську Україну Катерина Михайлівна розпочала науково-дослідну роботу у створених Михайлом Грушевським історичних установах: Історично-філологічного відділення ВУАН, де працювала штатним науковим співробітником Культурно-історичної Комісії та Комісії історичної пісенності Науково-дослідної кафедри ВУАН, була керівником Кабінету примітивної культури, незмінним редактором часопису «Первісне громадянство і його пережитки в Україні». Катерина Грушевська була найпродуктивнішим автором на сторінках журналу, де було надруковано 15 її статей, 16 рецензій, 3 програми-питальники.
- Лебедина пісня Катерини Грушевської – Корпус українських народних дум, перший том якого вийшов у 1927 році, а другий – у 1931. Останній майже повністю весь порізали на картон, вбачаючи у ньому націоналістичні, небезпечні для СРСР, погляди. У першому томі було зібрано 13 текстів і 117 варіантів дум, у другому – 20 дум і 176 варіантів. До цього часу цю працю Катерини Михайлівни ніхто не перевершив.
- Окрім дум, Катерина Грушевська розробляє унікальні програми й сюжети – “Людський колектив як підвалина пам’яти”, “Навколо дикунової душі”, “До соціології старцівства”, “На бічних стежках кобзарського епосу”, “Про голе тіло як магічний засіб”, “Про поділ господарства між чоловіком і жінкою”. Катериною Грушевською була не лише укладена та опублікована “Програма збирання матеріялів до українського народного сонника” (1925), але й зібрані польові записи, зафіксовані під час експедицій.
- 1931 року Михайло Грушевський виїжджає до Москви у «почесне вигнання», а з ним поїхала й дочка Катерина, котра допомагає у його наукових студіях, роботі в архівах.
- У листопаді 1934 р. в Кисловодську Катерина, щоб врятувати життя батька віддає йому свою кров для переливання. А після його смерті припиняє свою наукову діяльність та готує до друку останній том батькової “Історії України-Руси”, що вийшов 1936 року, згодом – його “Історії української літератури”.
- В ніч з 10 на 11 липня 1938 року за доносом Катерину Грушевську заарештували та кинули до катівні НКВС як учасницю антирадянської націоналістичної організації. А 15–16 квітня 1939-го Військовий трибунал Київського особливого військового округу засудив її до 8 років позбавлення волі. У своєму останньому слові Катерина наголосила: «Ні до якої антисовєтської організації я не входила і ніяким шпигунством не займалася. За допомогою свого батька я проводила наукову роботу по вивченню давньої історії». А ще просила суд про збереження наукових праць мого батька.
- Після оголошення вироку Катерину Грушевську відправили до найстрашнішого жіночого табору – Магаданська область, Бухта Нагаєво, радгосп “Ельґен” (з якутської – “мертвий”).
- Катерини Грушевської не стало в Новосибірську 30 березня 1943 р. Таке свідчення збереглося в документах кримінальної справи науковиці, де її могила невідомо до сьогодні.
- Ім’я Катерини Михайлівни Грушевської було реабілітовано стараннями Ольги Грушевської у 1959 році.
- Незадовго до свого арешту Катерина Грушевська подарувала матері букет мальв. Квіти стояли усі 10 років, коли Марія Сильвестрівна чекала повернення своє доньки.
- Катерина Грушевська не була одруженою та не мала дітей. Тому прямих нащадків Михайла Грушевського не має.
- На сьогодні не знайдено жодної світлини Катерини Грушевської зробленої після 1931 р.
Софія ЛЕГІН
Джерела:
- Горинь Василь. Катерина Грушевська 1900-1943. – Львів, 2000
- Матяш Ірина. Катерина Грушевська: життя та діяльність. — К. : Україна, 2004.
- Панькова Світлана. Найдорожча Кулюня. Найбільше кохання Михайла Грушевського