15 цікавих фактів про дільницю Голоско у Львові

3911
15 цікавих фактів про дільницю Голоско у Львові

Сьогодні пропонуємо до уваги читачів Фотографій Старого Львова 15 цікавих фактів про львівське передмістя Голоско – дільницю міста, що з півночі прилягає до вул. Варшавської та розташовану на території колишніх приміських громад: Малого та Великого Голоска.

  1. Вперше Голоско згадується в 1401 р. під назвою «Головсько». Олена Степанів вказує, що засноване воно: “Іваном Ціммерманом на львівських ланах, спершу – як фільварок. Має характер підміської оселі. Сама назва дуже давня, вказує на існування тут старо-слов’янської оселі з VII-VIII ст.”
Територіальний розвиток Львова ХV-ХХ ст. (Джерело: Степанів О. Сучасний Львів. - Краків-Львів, Українське видавництво, 1943)
Територіальний розвиток Львова ХV-ХХ ст. (Джерело: Степанів О. Сучасний Львів. – Краків-Львів, Українське видавництво, 1943)
  1. За Іваном Крип’якевичем: «В 1500 р. уже розрізняли Голоско Велике й Мале. В 1797 р. на Голоску Великім було 76 домів і 83 ґрунтових господарі. На Голоску Малім  було 51 домів і господарів».
  2. Під Голоском були широкі піскові простори, які на початку ХІХ ст. місто заліснило.
  3. У 1539 р. Церква Св. Покрови в Голоску стала крилошанською. Парох Голоска належав до крилошан при кафедральному соборі Св. Юра [1]
"Сахара" - піски за Голоском. Зі збірки проф. С.Гайдучка.(Джерело: Степанів О. Сучасний Львів. - Краків-Львів, Українське видавництво, 1943)
“Сахара” – піски за Голоском. Зі збірки проф. С.Гайдучка. (Джерело: Степанів О. Сучасний Львів. – Краків-Львів, Українське видавництво, 1943)
  1. Мешканці Голоска не раз ставали жертвою воєн, грабунків та татарських набігів. Зокрема, Д.Зубрицький писав, що в 1653 р. якийсь пан Матвій Єжовський, шляхтич, перебуваючи у Львові й зібравши навколо себе кількох спільників, узявся грабувати передмістя й поблизькі села. Вони вирушили до міського села Голоско на конях і, наслідуючи татарський крик «Гала! Гала!», виполошили люд з села й почали грабувати хати. Хоч люд в першу мить з переляку розбігся навсібіч, при чому кілька осіб загинуло, потонувши в Полтві, однак, зауваживши невелику кількість цих буцімто татарів, зібрався, вдарив на грабіжників, схопив їхнього ватажка Єжовського і доставив до міста. Раєцький уряд після застосування тортур наказав стяти й четвертувати М.Єжовського. [2]
Церква Успіння Святої Анни. Джерело: Вікіпедія
Церква Успіння Святої Анни. Джерело: Вікіпедія
  1. У 1701 р. при місцевій церкві почали проводити ярмарки. Ярмарковий збір йшов львівським лавникам, які з цього прибутку щороку платили на світло до церкви  у Великому Голоску по десять золотих.
  2. У 1775 р. у Великому Голоску була збудована в бароковому стилі невелика парафіяльна церква Успіння Святої Анни (вул. Заозерна, 11).
  3. На початку ХХ ст. межа між Великим та Малим Голоском проходила нинішніми вулицями Під Голоском та Яніса Райніса.
Санаторій в Голоско, 1920-ті рр.Санаторій в Голоско, 1920-ті рр.
Санаторій в Голоско, 1920-ті рр.
  1. У 1910 р. на Голоскo було відкрито туберкульозний санаторій. З історії закладу відомо, що народний санаторій для грудних хворих було відкрито з ініціативи очільника Товариства боротьби з туберкульозом професора Юзефа Вічковського. ісцем розташування закладу було обрано сосновий ліс на схилах Розточчя, в Голоско. Частину своїх земельних ділянок подарувала Товариству для влаштування санаторію шанована львівська купецька родина Рідлів.
Монастир святого Альфонса на Голоско у Львові
Монастир святого Альфонса на Голоско у Львові
  1. 4 листопада 1923 року в с. Голоско Велике, біля брам Львова з його північного боку, був заснований третій монастир редемптористів в Україні. Будинок для монастиря було придбано для новіціяту (редемптористів) завдяки допомозі митрополита Андрея Шептицького. Приміщення монастиря святого Альфонса у різні періоди було відповідно табором для військовополонених (під час німецької окупації), інфекційною лікарнею (у часи підпільного існування УГКЦ), однак, з отриманням Незалежності, повернуло своє первісне призначення.
Львів перед 1942 р. (Джерело: Степанів О. Сучасний Львів. - Краків-Львів, Українське видавництво, 1943)
Львів перед 1942 р. (Джерело: Степанів О. Сучасний Львів. – Краків-Львів, Українське видавництво, 1943)
  1. Мале Голоско було приєднане до Львова 11 квітня 1930 р.
  2. Під час німецької окупації, у 1942-1944 роках, Велике Голоско перебувало в межах розширеної території міста Львова і входило до складу 7-ї дільниці міста – Замарстинова. Після війни Велике Голоско увійшло до складу Брюховицького району, а після його ліквідації у 1958 р.  було приєднане до Львова.
Старий цвинтар села Голоско на Варщавській
  1. Між вулицями Крутою та Варшавською розташований Голосківський цвинтар. Коли саме засноване дане кладовище на жаль невідомо, проте тут є достатньо могил кінця XIX ст., при чому, як українських так і польських. Ще в 1970-х роках було офіційно заборонено ховати тут померлих. Більше того, існували плани ліквідації цього кладовища, та спорудження на його місці велетенського готелю. Однак, проти цих планів виступила місцева громада, а тому плани так і залишились планами.
Озеро на Голоско, 1950-ті рр. Фото Юліана Дороша
Озеро на Голоско, 1950-ті рр. Фото Юліана Дороша
  1. До Малого Голоска належало колишнє Панське поле між вул. Замарстинівською та Варшавською – територія колишніх городів школи городництва, а потім парку 700-річчя Львова.
  2. Наприкінці вул. Замарстинівської ліс праворуч дороги називався Свинка й піднімається на гору Круглий горб, що має висоту 383 м над рівнем моря. Праворуч  було урочище Плотське, за яким від кінця ХІХ ст. розташовувались серед лісів склади вибухівки та артилерійських припасів. Останні снаряди вивезли звідси у грудні 2008 р. [2]

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. Крип’якевич І. Історичні проходи по Львові. – Львів, Видання товариства “Просвіта”, 1932
  2. Мельник І. Довкола Високого Замку шляхами й вулицями Жовківського передмістя та північних околиць міста Львова. – Львів: Апріорі, 2010
  3. Прокопів В. Маловідомі та забуті цвинтарі Шевченківського району Львова
  4. Степанів О. Сучасний Львів. – Краків-Львів, Українське видавництво, 1943

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.