10 знакових  акторів та режисерів пов’язаних зі Львовом

11709
Панорама Львова, 1930-ті рр. Фотограф Генрик Поддембський
Панорама Львова, 1930-ті рр. Фотограф Генрик Поддембський

Львів – це місто, яке є культурною столицею України, сюди зʼїжджаються усі люди світу, аби перейнятися історіями минулого, в тому числі театральною і кінематографічною історією, яка зробила значний внесок у розвиток як українського, так і світового мистецтва. Це місто театрів, галерей, музеїв та фестивалів.

Тут досі працюють такі відомі театри як Львівський національний драматичний театр імені Марії Заньковецької, Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької, Львівський театр Лесі Українки та багато інших.

Саме у Львові здебільшого народились талановиті митці, які покорили серця багатьох людей і вплинули на розвиток світового театру і кіно, такі як Богдан Ступка, Олег Стефаник, Роман Віктюк та інші.

Богдан Ступка, 1974 р. Фото з книги В.Мельниченко «Майстер»
Богдан Ступка, 1974 р. Фото з книги В.Мельниченко «Майстер»

Богдан Ступка видатний український актор театру і кіно, який народився у Львівській області, в селищі Куликів. Закінчив драматичну студію, яка була при театрі імені Марії Заньковецької, в цьому ж театрі почав свою акторську карʼєру, де в майбутньому пропрацював багато років і зіграв безліч видатних ролей. Загалом Богдан Ступка зіграв більше ніж 100 ролей, як і в кіно, так і в театрах. З найвідоміших ролей можна відмітити Тараса Бульбу у фільмі «Тарас Бульба», також роль Івана Мазепи у фільми «Молитва за гетьмана Мазепу» і роль Тев’є Тевель у виставі “Тев’є -Тевель”. Також він був Героєм України та навіть три роки був на посаді міністра культури України. Загалом Богдан Ступка був одним з найвидатніших українських акторів, і залишив за собою величезну творчу спадщину.

Петро Бенюк
Петро Бенюк

Також хочу зазначити Петра Бенюка, народного артиста України, який народився в смт Битків Надвірнянського району Івано-Франківської області, але його активна акторська діяльність почалась саме у Львові. У 1972 році став актором у Національному академічному театрі імені Марії Заньковецької, де зіграв безліч ролей у таких виставах як «В степах України» О. Корнійчука, «Марія Заньковецька» І. Рябокляча та інші. Петро Бенюк був не тільки видатним актором театру, а ще й кіно. Він залишив яскравий слід в історії української культури.

Варто написати про видатного українського театрального режисера, актора і педагога Романа Віктюка, який народився у Львові. Не дивлячись на те, що він закінчив Державний інститут театрального мистецтва імені Анатолія Начарського у Москві, де він ще згодом заснував власний театр – Театр Романа Віктюка, але все одно свою творчу діяльність він розпочав у Львівському театрі юного глядача.

Роман Віктюк
Роман Віктюк

Вистави та гра на сцені Романа Віктюка відрізнялись від усіх глибоким психологізмом, театральною мовою і філософським змістом. Він ставив вистави у багатьох театрах світу. Запамʼятався він поціновувачам мистецтва саме своїм оригінальним і яскравим підходом до акторської діяльності.

Олег Стефан
Олег Стефан

Ще один видатний український актор театру і кіно, педагог, чия творчість також вирізнялась глибоким психологізмом і відданістю мистецтву – це Олег Стефан. Він народився в Одеський області, закінчив Харківський національний університет мистецтв імені Івана Котляревського, але з 1996 року він є актором Львівського академічного театру імені Леся Курбаса. Олег Стефаник у 2006 році став лауреатом національної премії України імені Тараса Шевченка, а у 2019 році став заслуженим артистом України. Стефаник є яскравою постаттю в українському театрі, а його акторська майстерність характеризується глибоким проникненням у психологію персонажів, емоційністю і епатажем. Саме роль Дон Кіхота у виставі «Задля тебе» стала його однією з найвідоміших ролей на сцені.

Амвросій Бучма в ролі Гордія Ярощука, фільм «Нічний візник», 1928 р.
Амвросій Бучма в ролі Гордія Ярощука, фільм «Нічний візник», 1928 р.

Творчість цієї людини стала справжньою легендою українського мистецтва. Амвросій Бучма – видатний український актор та режисер театру і кіно. Саме у Львові він народився і розпочав свою творчу діяльність. З 1905 року він грав на багатьох сценах львівських театрів, із найвідоміших ролів це Швейк у виставі «Швейк», Тарас Шевченко у фільмі «Тарас Шевченко», Іван Карась у виставі «Запорожець за Дунаєм». Також він вважається зіркою фільмів в ВУФКУ другої половини 1990-х років. У 1944 році він був народним артистом СРСР. Амбросій Кучма був одним з основоположників українського радянського театру та кіно.

Наталка Половинка
Наталка Половинка

У 1965 році в Вінницькій області народилась Наталка Половинка, яка згодом з 1988 року стала актрисою Львівського академічного театру імені Леся Курбаса. Також вона відома як солістка та педагог державної хорової капели хлопчиків та юнаків «Дударик». У 2006 році Наталка Полутавка стала лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка. У 2010 році стала засновницею театрального центру «Слово і голоС». Також вона є виконавецею традиційного співу у всіх його жанрах – це псалми, українські народні пісні, канти та український класичний романс. Вона є прикладом відданого служіння мистецтва, а її талант та майстерність надихають молодих акторів та збагачують українську культуру. З 2015 року вона є автором і лідером міжнародного театрального фестивалю традицій ДРЕВО.

Федір Стригун на презентації книги спогадів Бориса Міруса "Мої 70 заньківчанських літ"
Федір Стригун на презентації книги спогадів Бориса Міруса “Мої 70 заньківчанських літ”

Федір Миколайович Стригун – народний артист України, який народився в 1939 році на Черкащині. Закінчив Київський державний інститут театрального мистецтва імені Івана Карпенка-Карого. Працював у різноманітних театрах України, один із них був Львівський театр імені Марії Заньковецької, де він не тільки був актором, а й багато років був художнім керівником і головним режисером. Він є лауреатом національної премії імені Шевченка, премії імені Котляревського та премії імені Миколи Садовського. Його численні ролі в театрі та кіно і видатні режисерські роботи, надовго збереглись в пам’яті у справжніх поціновувачів театрального мистецтва.

Ян-Непомуцен Камінський
Ян-Непомуцен Камінський

Ян-Непомуцен Камінський, який народився в 1777 році на Львівщині, став видатним польським актором, режисером та драматургом, чия діяльність мала значний вплив на розвиток театрального мистецтва у Львові та Галичині. Не дивлячись на те, що з 1809 по 1942 рік він був директором і режисером польських театрів, він все одно працював у різних театральних трупах, зокрема у Львові та Одесі. Але Ян Камінський вважається одним з основоположників польського театру в Галичині.

Олександра Люта
Олександра Люта

Неймовірно багатогранні і яскраві ролі української акторки театру і кіно Олександри Лютої. Вона заслужена артистка України і акторка Львівського національного академічного театру імені Марії Заньковецької. Вона не тільки є акторкою на великій сцені, а й знімається у різноманітних фільмах і серіалах, зокрема у серіалі «Жіночий лікар. Нове Життя». На разі вона додатково займається волонтерською діяльністю і є прикладом активної громадської позиції та свідомості своєї країні.

Естер Рахель Камінська з донькою Ідою, 1907 (приблизно), фото невідомого автора / htpp://www.szetl.org.pl
Естер Рахель Камінська з донькою Ідою, 1907 (приблизно), фото невідомого автора / htpp://www.szetl.org.pl

В родині відомих театральних акторів Естер Рахель та Авраама Іцхака Камінських 1899 року в місті Одеса народилась Іда Камінська, яка незабаром стала видатною польською та єврейською акторкою театру та кіно, режисеркою. Саме на сцені батьків вона почала свою акторську кар’єру. Працювала у різних театрах, як СРСРу, так і Польщі. Зокрема, у Львівському Єврейському театрі. Серед її найвідоміших ролей – це Мати Кураж у виставі «Мати Кураж та її діти». Також Мірл Ефрос у виставі “Мірл Ефрос”. Саме вона знімалася у фільмі “Магазин на площі ринок”, який згодом був номінований на премію “Оскар”. Також Іда Камінська була керівником Варшавського єврейського художнього театру «VIKT», який з 1938 року переїхав до Львова.

Іда Камінська в образі
Іда Камінська в образі

Ці актори, режисери є гордістю для українського народу і невід’ємною частиною культурної історії Львова. Вони зробили значний внесок у формування культурного обличчя не тільки міста Львів, а й всієї України. Їх вистави, фільми, серіали, пісні стали не тільки частиною культурної спадщини України, а й джерелом натхнення для майбутніх поколінь.

Діана БЕЗСМОЛЬНА

2 КОМЕНТАРІ

  1. Амвросій Бучма народився у Львові, грав у різних театрах, зокрема «Руській бесіді», київському театрі Миколи Садовського, театрі Леся Курбаса «Березіль». У мемуарах він зізнався, що 1919 року працював на вінницьку ЧК. Степан Шухевич у книзі «Спомини з Української-Галицької армії (1918-1920)» підтвердив, що «галицький драматичний артист Бучма був агентом чрезвичайки під псевдонімом Бронек Домбровський».
    От такий от “видатний”..

  2. Дуже багато помилок у датах діяльності персонажів статті, треба виправити! А Наталя Половинка- це у тексті про неї Наталя Полтавка?

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.