10 цікавих фактів про вулицю Гартмана Вітвера

2063
10 цікавих фактів про вулицю Гартмана Вітвера

Нарешті до Львова завітала справжня весна. І, попри карантинні обмеження, але з дотриманням соціальної дистанції, львів’яни вийшли на зустріч теплому сонечку.  І хоча ходити до музеїв, театрів, кав’ярень і до інших популярних у нашому місті закладів не можна, але шпацерувати міськими вуличками ніхто не забороняє. Ось і я сьогодні вийшла на прогулянку  вуличкою Гартмана Вітвера. Розкажу  вам про неї кілька цікавих фактів.

  1. Вулиця Вітвера – вуличка у Личаківському районі міста Львова, простягається від вулиці Личаківської до вулиці Пекарської, розташована паралельно до вулиці Дмитра Донцова.
  2. Вулиця впродовж своєї історії декілька разів змінювала свою назву. З 1844 року – називалась Глинянською вищою, від 1871 року – Скшинського, у 1945 р. – епізодично  –  Голубєва, на честь майора Червоної армії Віктора Голубєва, а з 1946 р. – вулиця Шапошникова (названа так на честь радянського генерала Боріса Шапошникова).
  3. З 1991 року вулиця названа на честь Гартмана Вітвера і до сьогоднішнього дня так іменується.
Будинок №8 по вулиці Гартмана Вітвера. Фото Мар’яни Іванишин
Будинок №8 по вулиці Гартмана Вітвера. Фото Мар’яни Іванишин
  1. Гартман Вітвер – відомий львівський скульптор кінця ХVIII –  початку XIX ст. Народився 1774 р. в Австрії. Його батько та два брати також були скульпторами. Гартман Вітвер навчався у Віденській академії мистецтв. Орієнтовно у 1800 р. переїхав з братом Йоганом Міхаелем до Львова. Брати заснували у Львові скульптурну майстерню (була розташована по вулиці Личаківській, 20). Гартман Вітвер деякий час співпрацював з іншим відомим львівським скульптором – Антоном Шімзером. Г.Вітвер помер від тифу у 1825 році.
  2. Найвідомішим роботами Гартмана Вітвера є 4 фонтани на пл. Ринок (статуї Нептуна, Амфітрити, Адоніса, Діани). Його авторству належать численні рельєфи, що прикрашають львівські кам’яниці, а також окремі надгробки Личаківського цвинтаря.
  1. Переважна забудова вулиці – кам’яниці у стилі віденського класицизму кінця XIX ст. На вулиці знаходяться три пам’ятки архітектури – будинки під номерами 8, 10 та 12.
  1. Хочемо звернути увагу на кам’яницю №16 (вона розташована по вулиці Личаківській), але її бічний фасад – з боку вулиці Г. Вітвера. В ніші бічного фасаду міститься фігура Св. Йосифа з Дитятком Ісусом. Її автором є скульптор Броніслав Мар’ян Солтис (працював у Львові наприкінці ХІХ – початку ХХ століття).
Портал будинку №8 по вулиці Гартмана Вітвера. Фото Мар’яни Іванишин.
Портал будинку №8 по вулиці Гартмана Вітвера. Фото Мар’яни Іванишин.
  1. Будинок № 8 побудовано у 1920-х роках як прибутковий. Нашу увагу привертає портал кам’яниці.
Будинок №10 по вулиці Гартмана Вітвера. Фото Мар’яни Іванишин
Будинок №10 по вулиці Гартмана Вітвера. Фото Мар’яни Іванишин
  1. Будинок № 10 збудований на початку ХХ століття, в ньому за польських часів була лазня Сербенського.
Будинок №12 по вулиці Гартмана Вітвера. Фото Мар’яни Іванишин
Будинок №12 по вулиці Гартмана Вітвера. Фото Мар’яни Іванишин
  1. Будинок № 12 збудований приблизно у 1910 році у стилі пізньої сецесії як прибутковий. Привертає увагу в цій кам’яниці семивіконний фасад, рослинний орнамент, геометричні елементи.

Мар’яна ІВАНИШИН

Джерела :

  1. Лемко І., Михалик В., Бегляров Г. 1243 вулиці Львова. – Л.: ‘‘Апріорі’’, 2009. – 528 с.: 574 іл.;
  2. Мельник І. Львівські вулиці і кам’яниці, мури, закамарки, передмістя та інші особливості Королівського столичного міста Галичини. – Л.: Центр Європи, 2008. – 384 с.: 330 іл.;
  3. http://www.kray.org.ua/10925/postati/vitver-gartman-tvorets-lvivskih-simvoliv/.

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.