Вже два місяці ми розпочинаємо недільний ранок з ароматом запашної кави який всім дарує наш партнер Торгова Марка Кава старого Львова. Сьогодні поговоримо про кав’ярню, котра асоціюється у всьому світі не тільки з кавою, але й з математикою.
Мова піде про Шотландську (Шкоцьку) кав’ярню у Львові. Вона існувала в центральній частині Львова, на колишній Академічній площі (нині проспект Шевченка). Зараз тут знаходиться ресторан-бар «Szkocka».
- Шкоцька кам’яниця у Львові зведена у стилі модерної готики на початку 20 століття. З 1909 по 1944 рік у будинку розташовувалося одне з найзнаменитіших закладів міста –Шкоцьке (Шотландське) кафе. Стіни у закладі були прикрашені панно за мотивами творів Вальтера Скотта. Звідси й пішла назва кав’ярні.
- Кав’ярня містилася недалеко від старої будівлі головного корпусу Львівського університету, де він розміщувався в 1851—1920 роках, в австрійський і австро-угорський періоди історії міста.
- В 1930-х роках вона стала улюбленим місцем застіль представників Львівської математичної школи. Улям, Штейнгауз, Мазур та інші викладачі Львівського університету та Львівської політехніки збиралися тут, щоб написати та розв’язати чергову математичну задачу.
- Безумовним лідером з поміж них був Стефан Банах. Спочатку вони писали формули на столах чи серветках, що дуже дратувало власника закладу. Але, за однією з версій, дружина Банаха (за іншою – один з офіціантів закладу) придбала для них велику записну книгу, яка в подальшому стала відома у світовій науковій спільноті, як «Шотландська книга».
- Починаючи з 1935 року, записи у ній велися включно до 1941 року, коли після наступу німецьких військ чимало професорів емігрували. Після війни оригінал книги Банаха перейшов до його дружини, а згодом – до сина.
- Сьогодні «Шкоцька книга» є власністю Інституту математики Польської академії наук і зберігається в Центрі Банаха. В 1981 році з’явилась друга, відредагована версія книги, де відображений сучасний стан внесених в книгу математичних проблем.
- “Шотландська кав’ярня” було місцем зустрічі не тільки для математиків, але також і для всесвітньо відомих філософів, таких як Тадеуш Котарбінський, Владислав Татаркевич і Роман Інгарден.
- У радянські часи у приміщенні колишньої «Шотландської кав’ярні» містилося кафе, яке часто змінювало свою назву («Варенична»; «Подолянка»; «Десертний бар»), пізніше — відділення банку.
- У 2015 році «Шкоцька кав’ярня» відродилася у ресторан-бар «Szkocka», до залу повернулись дубові меблі, на вікна – оксамитові фіранки, на столи – різномаїтті наїдки.
- Копія оригіналу «Шкоцької книги» зберігається в ресторані і кожен відвідувач має змогу поринути в історію разом з відомими математиками.
Я не можу сказати скільки філіжанок кави було випито математиками під час роздумами над загадками «Шкоцької книги», але нехай це буде ще однією загадкою цього історичного фоліанту.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ