10 цікавих фактів про Шотландську (Шкоцьку) кав’ярню у Львові

2025
Колишня "Шотландська кав'ярня" у Львові (тепер проспект Шевченка, 27)
Колишнє Колишня "Шотландська кав'ярня" у Львові (тепер проспект Шевченка, 27)"Шотландське кафе" у Львові (тепер проспект Шевченка, 27)

Вже два місяці ми розпочинаємо недільний ранок з ароматом запашної кави який всім дарує наш партнер Торгова Марка Кава старого Львова. Сьогодні поговоримо про кав’ярню, котра асоціюється у всьому світі не тільки з кавою, але й з математикою.

Мова піде про Шотландську (Шкоцьку) кав’ярню у Львові. Вона існувала в центральній частині Львова, на колишній Академічній площі (нині проспект Шевченка).  Зараз тут знаходиться ресторан-бар «Szkocka».

  1. Шкоцька кам’яниця у Львові зведена у стилі модерної готики на початку 20 століття. З 1909 по 1944 рік у будинку розташовувалося одне з найзнаменитіших закладів міста –Шкоцьке (Шотландське) кафе. Стіни у закладі були прикрашені панно за мотивами творів Вальтера Скотта. Звідси й пішла назва кав’ярні.
  2. Кав’ярня містилася недалеко від старої будівлі головного корпусу Львівського університету, де він розміщувався в 1851—1920 роках, в австрійський і австро-угорський періоди історії міста.
Кав’ярня “Шкотська” на проспекті Шевченка. Фото першої пол. XX ст.
  1. В 1930-х роках вона стала улюбленим місцем застіль представників Львівської математичної школи. Улям, Штейнгауз, Мазур та інші викладачі Львівського університету та Львівської політехніки збиралися тут, щоб написати та розв’язати чергову математичну задачу.
  2. Безумовним лідером з поміж них був Стефан Банах. Спочатку вони писали формули на столах чи серветках, що дуже дратувало власника закладу. Але, за однією з версій, дружина Банаха (за іншою – один з офіціантів закладу) придбала для них велику записну книгу, яка в подальшому стала відома у світовій науковій спільноті, як «Шотландська книга».
Стефан Банах у 1930-ті рр.
Стефан Банах у 1930-ті рр.
  1. Починаючи з 1935 року, записи у ній велися включно до 1941 року, коли після наступу німецьких військ чимало професорів емігрували. Після війни оригінал книги Банаха перейшов до його дружини, а згодом – до сина.
  2. Сьогодні «Шкоцька книга» є власністю Інституту математики Польської академії наук і зберігається в Центрі Банаха. В 1981 році з’явилась друга, відредагована версія книги, де відображений сучасний стан внесених в книгу математичних проблем.
Математик світової слави Стефан Банах у “Шкотській”. Фото 1930-х років -приватний архів сім’ї Герлінде Гранітцер
Математик світової слави Стефан Банах у “Шкотській”. Фото 1930-х років -приватний архів сім’ї Герлінде Гранітцер
  1. “Шотландська кав’ярня” було місцем зустрічі не тільки для математиків, але також і для всесвітньо відомих філософів, таких як Тадеуш Котарбінський, Владислав Татаркевич і Роман Інгарден.
  2. У радянські часи у приміщенні колишньої «Шотландської кав’ярні» містилося кафе, яке часто змінювало свою назву («Варенична»; «Подолянка»; «Десертний бар»), пізніше  — відділення банку.
  3. У 2015 році «Шкоцька кав’ярня» відродилася у ресторан-бар «Szkocka», до залу повернулись дубові меблі, на вікна – оксамитові фіранки, на столи – різномаїтті наїдки.
Фрагмент копії Шотландської книги з автографом Банаха
Фрагмент копії Шотландської книги з автографом Банаха
  1. Копія оригіналу «Шкоцької книги» зберігається в ресторані і кожен відвідувач має змогу поринути в історію разом з відомими математиками.

Я не можу сказати скільки філіжанок кави було випито математиками під час роздумами над  загадками «Шкоцької книги», але нехай це буде ще однією загадкою цього історичного фоліанту.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.