Сьогодні розповімо читачам Фотографій Старого Львова про 10 цікавих фактів з історії однієї з найменших площ Львова, що розташована в історичному центрі міста, між проспектом Свободи та вулицею Театральною – площі Івана Підкови.
- Свою найстаршу назву – Св. Духа – площа отримала від розташованих тут з ХІV ст. костелу та шпиталю Св. Духа, який внаслідок погіршення стану будівлі завалився у 1780 р., після чого австрійська влада наказала розібрати руїни споруди.
- У середньовіччі на цій території окрім шпиталю з маленькою каплицею (зведена в 1430 році) і цвинтарем (знайденим при розкопках у 1840 р.) розташовувались дім вікарія шпиталю та інші житлові кам’яниці, воскобійня.
- Вузенька вуличка між шпиталем і комплексом єзуїтів називалася Лазебною, оскільки в цій околиці була також міська лазня.
- Поруч стояла Єзуїтська хвіртка. Поблизу неї, у дерев’яній шопі, влаштували перший львівський театр. У 1776 р. тут діяв німецький театр Ґеттерсдорфа, згодом тут виступали німецькі трупи Гільфердінґаа, Тоскані, Булли, польські – Томаша Трусколянського, Войцеха Богуславського, Домініка Моравського.
- Упродовж 1827—1829 років коштом Карла Гартмана на площі збудовано класицистичну споруду гауптвахти за проєктом Матео Брезані і дім «Віденської кав’ярні» (за будівництво гауптвахти місто подарувало ділянку під кав’ярню).
- Напередодні першої світової війни місто планувало викупити у гміни частину площі, знести будинки Віденської кав’ярні та звести велику адміністративну споруду із залою засідань міської ради, залою для прийомів та помешканням для президента міста.
- У 1946 рр. площу перейменували на згадку про Івана Підкову, козацького гетьмана та молдовського господаря, страченого на львівському Ринку в 1578 р.
- 1978 року при прокладанні каналізаційного колектора знайдено залишки фундаментів шпиталю, проведено археологічні розкопки. Виявлено також залишки дерев’яного будинку княжого періоду, що згорів під час пожежі 1381 року.
- В 1982 р. львівський скульптор Петро Кулик за власні кошти встановив на площі пам’ятник Іванові Підкові (архітектор Володимир Блюсюк).
- На площі Підкови можна побачити протрасовані на поверхні тротуару цегляною кладкою фундаменти шпиталю.
Софія ЛЕГІН
Джерела:
- Крип’якевич І. Історичні проходи по Львові. Львів, 1991
- Мельник І. Краківське передмістя та західні околиці Королівського столичного міста Львова. Львів, 2011
- Jaworski F. Plac Św. Ducha (mocno zawikłana historya o kawiarni Wiedeńskiej i odwachu z przynależytościami)
Розкопки в 1978 р. під керівництвом Вітольда Ауліха розпочались через те, що при спробі влаштування фундаменту під пам’ятник Іванові Богуну були виявлені фундаменти давнього шпиталя. В дослідженні брали участь працівники Дирекції Державного історико-архітектурного заповідника. Пам’ятник встановлено і трасування стін шпиталя виконано у вересні 1978 р. До речі, під час тодішніх досліджень були також частково відкриті фрагменти кладовища з похованнями. Нерозкритою залишалася ділянка попід будинком, де в той час росли дерева. Та вузька ділянка поблизу будинку була розкрита при прокладанні каналізації у 1992 р., досліджував Ю. Лукомський. І там якраз знайдено було готичні фрагменти і рештки дерев’яного будинку.