10 цікавих фактів про львівську “Віденку”

3515
"Вiденська" кав'ярня. Фото 2015 року
"Вiденська" кав'ярня. Фото 2015 року

Вже за хорошою недільною традицією, разом з нашим партнером Торговою Маркою Кава старого Львова вирушаємо у мандри кавовою історією нашого міста.  Сьогодні завітаємо в одну з найстаріших у Львові “Віденську кав’ярню”.

  1. “Віденська кав’ярня”, відкрита 1829 року, до недавнього часу вважалася найстарішою у Львові.  Але дослідниками було віднайдено документ, в котрому згадується кав’ярню Якуба Леваковського наприкінці 1802 року.
  2. Кам’яниця, в якій знаходиться кафе “Віденська кав’ярня”, займає цілий квартал між проспектом Свободи, вул. Беринди, Театральною та пл. Івана Підкови. Будинок було збудовано у 1828–1829 рр. в стилі ампіру за проектом Матео Брезані.
"Віденська кав'ярня" (праворуч) на фото початку XX сторіччя
“Віденська кав’ярня” (праворуч) на фото початку XX сторіччя
  1. Кав’ярня зі самого початку називалася “Віденською”, адже Відень був столицею, на яку рівнялись інші міста. Львів теж рівнявся. По забудові, розвою культури, мистецтва. І, звісно, відкриттю ресторацій та подібних закладів.
  2. Після 1870 року “Віденська кав’ярня” належала родині Зібер. Незабаром пані Зіберова відкрила у кав’ярні буфет, тут продавали рогалики та ромові тістечка власного виробництва, слава про які поширилась далеко за межі Львова.
  3. В 1880 р. відбулося переобладнання кам’яниці, суттєво змінився інтер’єр. В 1902-1903 рр., на замовлення нового власника кав’ярні промисловця Кароля Чуджака художники Ю. Крупський та Ф. Зайховський декорували “Віденську” в модному на початку ХХ ст. сецесійному стилі.
Крита тераса "Віденки". Фото міжвоєнного періоду
Крита тераса “Віденки”. Фото міжвоєнного періоду
  1. Відвідувачами “Віденки” були найвідоміші львів’яни – Михайло Грушевський, генерал Тарнавський, Станіслав Людкевич, Володимир Гнатюк, Іван Франко та інші. Також зустрічі тут призначали міські урядовці.
  2. В 1903 р. з боку пл. св. Духа до кав’ярні прибудована залізна конструкція літнього павільйону, з роками вона перетворилася на муровану будівлю з терасою (в 50-их роках XIX ст. тут розміщався літній павільйон цукерні Яна Вольфа).
  3. Із закінченням 1918 року найстаріша кав’ярня ледве не втратила історичної назви – патріоти намагались знищити всі згадки про минуле під владою Австро-Угорщини… На захист став історик Чоловський, відомий захисник львівських традицій.
  4. Тераса "Віденської" у наші дні. Фото 2015 року
    Тераса “Віденської” у наші дні. Фото 2015 року
  5. Сучасний відлік історії “Віденської” розпочався 6 червня 1998 року, коли відкрили оновлену головну залу, ще за рік – два зали ресторану. У цій історичній кав’ярні, у самому серці Львова, завжди раді гостям.
  6. У відновленій в 1998 р. “Віденській кав’ярні” встановлено скульптуру бравого вояка Йозефа Швейка, пригоди якого описав Ярослав Гашек.

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.