Вже за хорошою недільною традицією, разом з нашим партнером Торговою Маркою Кава старого Львова вирушаємо у мандри кавовою історією нашого міста. Сьогодні завітаємо в одну з найстаріших у Львові “Віденську кав’ярню”.
- “Віденська кав’ярня”, відкрита 1829 року, до недавнього часу вважалася найстарішою у Львові. Але дослідниками було віднайдено документ, в котрому згадується кав’ярню Якуба Леваковського наприкінці 1802 року.
- Кам’яниця, в якій знаходиться кафе “Віденська кав’ярня”, займає цілий квартал між проспектом Свободи, вул. Беринди, Театральною та пл. Івана Підкови. Будинок було збудовано у 1828–1829 рр. в стилі ампіру за проектом Матео Брезані.
- Кав’ярня зі самого початку називалася “Віденською”, адже Відень був столицею, на яку рівнялись інші міста. Львів теж рівнявся. По забудові, розвою культури, мистецтва. І, звісно, відкриттю ресторацій та подібних закладів.
- Після 1870 року “Віденська кав’ярня” належала родині Зібер. Незабаром пані Зіберова відкрила у кав’ярні буфет, тут продавали рогалики та ромові тістечка власного виробництва, слава про які поширилась далеко за межі Львова.
- В 1880 р. відбулося переобладнання кам’яниці, суттєво змінився інтер’єр. В 1902-1903 рр., на замовлення нового власника кав’ярні промисловця Кароля Чуджака художники Ю. Крупський та Ф. Зайховський декорували “Віденську” в модному на початку ХХ ст. сецесійному стилі.
- Відвідувачами “Віденки” були найвідоміші львів’яни – Михайло Грушевський, генерал Тарнавський, Станіслав Людкевич, Володимир Гнатюк, Іван Франко та інші. Також зустрічі тут призначали міські урядовці.
- В 1903 р. з боку пл. св. Духа до кав’ярні прибудована залізна конструкція літнього павільйону, з роками вона перетворилася на муровану будівлю з терасою (в 50-их роках XIX ст. тут розміщався літній павільйон цукерні Яна Вольфа).
- Із закінченням 1918 року найстаріша кав’ярня ледве не втратила історичної назви – патріоти намагались знищити всі згадки про минуле під владою Австро-Угорщини… На захист став історик Чоловський, відомий захисник львівських традицій.
- Сучасний відлік історії “Віденської” розпочався 6 червня 1998 року, коли відкрили оновлену головну залу, ще за рік – два зали ресторану. У цій історичній кав’ярні, у самому серці Львова, завжди раді гостям.
- У відновленій в 1998 р. “Віденській кав’ярні” встановлено скульптуру бравого вояка Йозефа Швейка, пригоди якого описав Ярослав Гашек.
Наталка СТУДНЯ