Сьогодні хочемо познйомити чиатчів Фотографій Старого Львова із 10 цікавими фактами з історії одного з найдавніших храмів Львова – церкви Св. Петра і Павла, що розташована на Верхньому Личакові (вул.Личаківська, 82 А).
- Церква святих апостолів Петра і Павла є найстарішою будівлею Верхнього Личакова. На думку історика Миколи Бандрівського, яий написав історичний нарис про цей храм,православна церква на цьому місці існувала до 1660 року і під час облоги Львова у 1648 році біля неї була ставка гетьмана Богдана Хмельницького.
- У 1668 році згадується на цьому місці придорожня каплиця, коло якої у 1750 році поселились отці Пауліни і побудували бароковий костел Св. Петра і Павла.
- У 1788 році після касації цісарем Йосифом ІІ монастиря Паулінів, храм передали для греко-католицької парафії Св. Хреста, яку переселили з дерев’яної церкви Воздвиження Чесного Хреста, розібраної у 1786 році.
- Свій теперішній вигляд храм отримав у 1798 році, коли до чільного фасаду було добудовано вежу дзвіницю у стилі класицизму за проектом Клемена Фесінґера.
- Наприкінці ХVІІІ ст. в церкві встановили іконостас, виготовлений майстром Йосифом Петровичем. Ікони до нього малював Остап Білявський. Фундатором іконостасу був єпископом Петро Білянський, якого поховали біля вівтаря церкви (помер 1799 року).
- Наприкінці ХІХ ст. перед храмом встановили скульптури апостолів Петра і Павла. Заданими Ю. Бірюльова, скульптура Св. Петра була виготовлена в майстерні Леопольда Шімзера і подарована церкві Вікторією Шімзеровою у 1891 році. Тоді ж була встановлена фігура Св. Павла, що у лівій руці тримає меч, а правою вказує на небо. Її автором був скульптор Юліан Марковський. А фундатором скульптури був тодішній парох церкви Петро Франц Крип’якевич – історик, письменник, богослов, батько Івана Крип’якевича.
- В церкві знаходяться ікони поч. ХХ ст. пензля Теофіла Копистинського та Антона Манастирського. Розпис інтер’єру церкви у 1920-х роках здійснювали за проектами Перта Холодного, а скульптора Андрія Коверка вважають автором єпископського трону у вівтарі храму.
- Сотрудником (асистентом пароха) церкви Св. Петра і Павла у 1929-1940 рр.був о. Ярослав Антін Чемеринський. Разом з душпастирською діяльністю він здійснював функції фінансового референта ОУН, а у 1931 та 1932 роках, в період арештів керівництва організації, навіть виконував обов’язки Крайового провідника ОУН. Під час свого керівництва він забороняв проводити акції, які б могли становити загрозу життю людей. Загинув отець Чемеринський в тюрмі на Лонцького у червні 1941 року.
- З 1946 року церква перейшла до Московського патріархату. 19 серпня 1989 року її настоятель, відомий дослідник церковного мистецтва о.Володимир Ярема проголосив у церкві відновлення Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ). У 1993 році він став Патріархом УАПЦ, прийнявши ім’я Димитрія. Після смерті (2000 рік) йог поховали біля східної стіни храму.
- У 2004 році на місці поховання Патріарха збудували каплицю-крипту за проектом архітектора О. Яреми. Надгробок Патріарха Дмитрія виготовлений за проектом Василя Каменщика. Автором скульптури Христа на надгробку є Любомир Яремчук.
Для публікації використано фрагмент книжки Ігора Мельника та Роксоляни Загайської “Личаківське передмістя та східні околиці Королівського столичного міста Львова” (Львів: Центр Європи, 2013р.)