Який справжній львів’янин гарного недільного ранку не захоче зайти в хорошу кав’ярню на філіжанку улюбленого напою? Вже три місяці нашим партнером ароматних недільних ранків є Торгова Марка Кава старого Львова. Наша мандрівка нині на вулицю Котлярську, де під номером 8 заховалась дуже атмосферна кав’ярня-галерея “Штука”.
І хоч до “Штуки”, що колись існувала в кам’яниці по вулиці Театральній, 10, ця кав’ярня немає жодного відношення, але атмосфера тут просто фантастична. Перед тим як заслужено насолодитися вишуканим кавовим напоєм, коротко розкажу кілька цікавих фактів про “Штуку” – колишню та сучасну.
- Отже, перша кав’ярня “Sztuka” містилась на одній з найстаріших вулиць середмістя, у кам’яниці (сучасна вулиця Театральна, 10) з багатою історією, збудованій в 1768-1773 рр. архітектором Петром Полейовським.
- Скульптурний декор фасаду, виконаний у 1850 р.(алегоричні фігури Марса та Венери, маскарони, декоративні елементи), належить авторству Павла Ойтеле. У цьому будинку пройшли дитячі роки Ванди Монне, нареченої Артура Гроттгера.
- Від 1886 р. у приміщеннях ІІ поверху була розташована постійна виставка Об’єднаного Товариства шанувальників мистецтва Кракова та Львова; в цей же час у кам’яниці містилась “Школа практичних професій для жінок”, яку провадило Товариство “Жіночої праці”.
- У 1908 році в будинку відкрилася кав’ярня «Штука», яка прославилася вишуканим інтер’єром.
- Інтер’єр кав’ярні в 1908 р. був оформлений за проектом львівського художника Фелікса Вигживальського, одного з найцікавіших митців періоду сецесії.
- Найкращий знавець львівської сецесії доктор мистецтвознавства Юрій Бірюльов: “…З чотирьох залів кафе найбільший художній ефект справляв “дамський салон”. Стінні розписи Вигживальського – “Індіанське мистецтво”, “Чудо-дитина”, “Ars longa”, “Vita brevis” складались у своєрідний тетраптих з “неоміфом”на тему львівського мистецтва початку ХХ ст. Стінопис був виконаний у широких узагальнених площинах, з ритмічним компонуванням фігурних груп. Системі розташування розписів підкорялись меблі, світильники,портьєри з аплікаціями, скульптури Курчинського у нішах…”.
- Окрім настінних розписів зали прикрашали полотна відомих на той час митців : Сіхульського, Дембіцького, Блоцького, Пауча та інших.
- Під час І світової війни у кав’ярні “Sztuka” функціонувала так звана “дешева кухня” – винахід львівської міської ради та її тогочасного очільника, доктора Тадеуша Рутовського. “Дешева кухня” у кав’ярні “Sztuka” за доступними цінами годувала у військовий час львівську інтелігенцію.
- В наш час кав’ярня-галерея під назвою “Штука” розпочала свою роботу у травні 2009 року по вулиці Котлярській, 8. Основна ідея та настрій кав’ярні – можливість поринути в мистецьку атмосферу Австро-Угорського Львова.
- В кав’ярні не продаються алкогольні напої і щодня відбуваються знакові мистецькі події Львова. Також кожного місяця презентується нова виставка знаних львівських і не тільки митців.
Дуже люблю заходити в цю кав’ярню. Тут ніби зупиняється час, метушливі думки знаходять своє місце, а густий запах кавових зерен налаштовує на хороший настрій.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ