10 цікавих фактів про кав’ярню “Штука”

2843
Фрагмент оформлення буд., де знаходилась кав'ярня " Штука ", скульптура Марса, сер. XIX ст.
Фрагмент оформлення буд., де знаходилась кав'ярня " Штука ", скульптура Марса, сер. XIX ст.

Який справжній львів’янин гарного недільного ранку не захоче зайти в хорошу кав’ярню на філіжанку улюбленого напою? Вже три місяці нашим партнером ароматних недільних ранків є Торгова Марка Кава старого Львова.  Наша мандрівка нині на вулицю Котлярську, де під номером 8 заховалась дуже атмосферна кав’ярня-галерея “Штука”.

І хоч до “Штуки”, що колись існувала в кам’яниці по вулиці Театральній, 10, ця кав’ярня немає жодного відношення, але атмосфера тут просто фантастична.  Перед тим як заслужено насолодитися вишуканим кавовим напоєм, коротко розкажу кілька цікавих фактів про “Штуку” – колишню та сучасну.

  1. Отже, перша кав’ярня “Sztuka” містилась на одній з найстаріших вулиць середмістя, у кам’яниці (сучасна вулиця Театральна, 10) з багатою історією, збудованій в 1768-1773 рр. архітектором Петром Полейовським.
  2. Скульптурний декор фасаду, виконаний у 1850 р.(алегоричні фігури Марса та Венери, маскарони, декоративні елементи), належить авторству Павла Ойтеле. У цьому будинку пройшли дитячі роки Ванди Монне, нареченої Артура Гроттгера.
Кав'ярня " Штука ", на вул. Театральна, 10, вигляд з пл. св. Духа ( нині - І. Підкови ), фото до 1914 року
Кав’ярня ” Штука “, на вул. Театральна, 10, вигляд з пл. св. Духа ( нині – І. Підкови ), фото до 1914 року
  1. Від 1886 р. у приміщеннях ІІ поверху була розташована постійна виставка Об’єднаного Товариства шанувальників мистецтва Кракова та Львова; в цей же час у кам’яниці містилась “Школа практичних професій для жінок”, яку провадило Товариство “Жіночої праці”.
  2. У 1908 році в будинку відкрилася кав’ярня «Штука», яка прославилася вишуканим інтер’єром.
Оформлення і розписи " Штуки ", поштівка. до 1914 року
Оформлення і розписи ” Штуки “, поштівка. до 1914 року
  1. Інтер’єр кав’ярні в 1908 р. був оформлений за проектом львівського художника Фелікса Вигживальського, одного з найцікавіших митців періоду сецесії.
  2. Найкращий знавець львівської сецесії доктор мистецтвознавства Юрій Бірюльов: “…З чотирьох залів кафе найбільший художній ефект справляв “дамський салон”. Стінні розписи Вигживальського – “Індіанське мистецтво”, “Чудо-дитина”, “Ars longa”, “Vita brevis” складались у своєрідний тетраптих з “неоміфом”на тему львівського мистецтва початку ХХ ст. Стінопис був виконаний у широких узагальнених площинах, з ритмічним компонуванням фігурних груп. Системі розташування розписів підкорялись меблі, світильники,портьєри з аплікаціями, скульптури Курчинського у нішах…”.
Розпис т.з. " Залу семи богів ", поштівка, до 1914 року
Розпис т.з. ” Залу семи богів “, поштівка, до 1914 року
  1. Окрім настінних розписів зали прикрашали полотна відомих на той час митців : Сіхульського, Дембіцького, Блоцького, Пауча та інших.
  2. Під час І світової війни у кав’ярні “Sztuka” функціонувала так звана “дешева кухня” – винахід львівської міської ради та її тогочасного очільника, доктора Тадеуша Рутовського. “Дешева кухня” у кав’ярні “Sztuka” за доступними цінами годувала у військовий час львівську інтелігенцію.
Кав'ярня-галерея "Штука"
Кав’ярня-галерея “Штука”
  1. В наш час кав’ярня-галерея під назвою “Штука” розпочала свою роботу у травні 2009 року по вулиці Котлярській, 8. Основна ідея та настрій кав’ярні – можливість поринути в мистецьку атмосферу Австро-Угорського Львова.
  2. В кав’ярні не продаються алкогольні напої і щодня відбуваються знакові мистецькі події Львова. Також кожного місяця презентується нова виставка знаних львівських і не тільки митців.

Дуже люблю заходити в цю кав’ярню. Тут ніби зупиняється час, метушливі думки знаходять своє місце, а густий запах кавових зерен налаштовує на хороший настрій.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.