У Львові, у південній частині площі Ринок, 14 знаходиться Венеційська або Массарівська кам’яниця. Чим вона привертає увагу львів’ян та численних гостей міста? Звідки кам’яниця бере свою назву? Відповідь на ці питання та інші цікаві факти з історії кам’яниці можете знайти у нашій сьогоднішній публікації.
- Коли саме і ким Венеціанська кам’яниця будувалась точно невідомо, але є відомості що у 1589 році вона була перебудована з готичного будинку у стилі італійського ренесансу. Таким чином, цього року виповнюється 430 років від часу її перебудови.
- Перебудову будинку здійснював видатний львівський архітектор Павло Римлянин за участю Павла Щасливого.
- Одним з характерних архітектурних елементів даної споруди є так званий діамантовий руст (оздоблення фасаду квадратами чи прямокутниками, які мають форму чотиригранних пірамід)
- Якийсь час кам’яниця належала далматинцю Антоніо Массарі, який у другій половині 16 ст. приїхав до Львова та виконував у нашому місті функції консула Венеції.
- З іменем власника, – Антоніо Массарі, і пов’язана назва кам’яниці – Массарівська. Кам’яницю називають також і Венеціанською, оскільки її власник був венеційським консулом у Львові.
- Над входовим порталом кам’яниці розташований крилатий лев з розгорнутою книгою, у якій можна прочитати напис латиною : ‘‘Pax tibi Marce evangelista meus’’, що означає ‘‘Мир тобі, Марку, мій євангелісте’’. У книзі також можемо побачити дату ‘‘1600’’, яка засвідчує рік однієї з реставрацій будинку.
- Кам’яний лев євангеліста Марка з розгорнутою книгою є гербом Венеції. Оскільки Антоніо Массарі був венеційським консулом у Львові, тому і на його будинку можемо бачити цей символ.
- Власник кам’яниці – Антоніо Массарі, одружився з донькою львівського міщанина Яна Шольц–Вольфовича. Ян Шольц–Вольфович заклав у 16 ст. Єзуїтський парк (сучасний парк ім. І. Франка), який згодом перейшов у власність зятя. І тоді Массарі впорядкував цей парк на італійську манеру.
- У 19 столітті відбулась ще одна перебудова кам’яниці, внаслідок якої вона втратила свій первісний вигляд (було добудовано четвертий поверх та додано одне вікно по фасаду). Реставрації будинку проводились також і у 20 ст., а саме у 1936 та 1998 роках.
- Кам’яниця № 14 вважається однією з найкраще збережених кам’яниць південної частини площі Ринок. Сьогодні споруда є житловим будинком, а також тут розміщені різного роду ресторації. Будинок належить до пам’яток архітектури національного значення.
Мар’яна ІВАНИШИН
Джерела:
- Мельник Б. Вулицями старовинного Львова. / Серія ‘‘Історичні місця України’’. – Вид. 3-тє зі змінами. – Львів: Світ, 2006. – 272 с. : іл.;
- Содомора А., Домбровський М., Кісь А. Anno Domini. Року Божого : Латинські написи Львова / Автор проекту Василь Габор. – Л. : ЛА ‘‘Піраміда’’, 2008. – 288 с.;
- www.polona.pl