10 цікавих фактів про Музей історії книгодрукування у Львові

2572
10 цікавих фактів про Музей історії освітньої та друкарської діяльності Ставропігійського вищого професійного училища

Беручи в руки книгу чи газету, ми, звичайно, не замислюємося над тим як їх виготовили. Устаткування для цього непростого завдання з кожним днем стає все новішим та складнішим. Проте навіть ще кілька десятків років тому процес друкування відбувався зовсім по-іншому. Краще про це дізнатися можна відвідавши Музей історії освітньої та друкарської діяльності Ставропігійського вищого професійного училища м. Львова.

Музей розміщено за адресою вул. Федорова, 9, у приміщенні навчального закладу. Експозицію, яка розповідає історію книгодрукування від зародження до сучасності, представлено у чотирьох залах. Незважаючи на те, що тематика музею є досить вузькою, відвідувачам різного віку та професій буде цікаво дізнатися про «виробництво» друкованого слова. Пропонуємо вам кілька цікавих фактів про цей музей.

  1. Будівля ліцею є однією зі споруд, які звело Успенське Ставропігійське братство упродовж XVI – XVIII століть.
Репринтне видання Біблії 1581 року
Репринтне видання Біблії 1581 року
  1. Вхід до музею оздоблений барельєфом – гербом Ставропіґійського інституту у Львові, який виконав відомий скульптор Антоній Попель, автор скульптурного оздоблення Львівського національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької та інших мистецьких творів.
  2. Більше ста років тому у цьому ж приміщені Ісидор Іванович Шараневич, відомий історик та педагог, заснував перший публічний музей у Галичині. Першим його відвідувачем став спадкоємець трону Монархії Габсбурґів – кронпринц Рудольф (1858–1889).
Дерев’яна абетка
Дерев’яна абетка
  1. Збереглася книга відгуків відвідувачів цього музею. із записами багатьох відомих осіб, зокрема Андрея Шептицького, Осипа Маковея, Михайла  Коцюбинського, Романа Шухевича та інших.
  2. Артефакти з вищезазначеного музею були перенесені в інші заклади Львова, зокрема рукописи та стародруки – у Музей книги та Львівську національну наукову бібліотеку України ім. Василя Стефаника.
Зал Музею істрії освітньої та друкарської діяльності Ставропігійського вищого професійного училищ
Зал Музею істрії освітньої та друкарської діяльності Ставропігійського вищого професійного училищ
  1. Сучасний музей ще зовсім «молодий», діє з жовтня 2014 року.
  2. Йдучи до музею, відвідувачі проходять повз зал засідань Української Національної Ради (1918), парламент ЗУНР.
  1. Значна частина експозиції – друкарська техніка другої половини XX століття. Для роботи з нею потрібно було мати неабияке здоров’я та силу (через шкідливі випари та важкі металеві знаряддя), проте більшість працівників друкарні були жінки.
  2. У музеї є окремий зал, де представлено початок комп’ютеризації друкарського виробництва. Пристрої, якими більшість з нас нещодавно користувалися: лампові монітори, дискети, матричні принтери тощо.
  1. Попри те, що музей діє менше року, серед його відвідувачів – багато іноземців та українців з різних областей, а от львів’ян, на жаль, – дуже мало.

Настя БОБЕЛЯК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.